
Jar sa v Japonsku začína o čosi skôr než u nás. Aj v centrálnej časti Japonska začínajú prvé slivky (ume) kvitnúť už koncom februára. Naozajstná jar však prichádza až tesne pred rozkvitnutím čerešní. Termín sa z roka na rok mierne líši, približne sa však vždy jedná o koniec marca a začiatok apríla. Práve toto je jedno z najkrajších a najpríjemnejších období na návštevu Japonska.
|
V Japonsku exituje čosi ako kult sakury. Viete si predstaviť, že v hlavnom televíznom spravodajstve je každý deň niekoľko reportáží z miest, kde práve začali kvitnúť ? Japonský meteorologický ústav rok čo rok vypracúva podrobné predpovede o začiatku kvitnutia sakúr pre všetky oblasti Japonska. Tie s presnosťou na deň (až dva) napovedia, kedy začnú kvitnúť, budú v maxime a kedy odkvitnú.
Okrasných čerešní je viac druhov, od bielych cez ružové až po červené. Existujú aj sakury, ktoré kvitnú dvakrát. Krása kvitnutia sakúr je v tom, že kvety majú skôr než listy, takže strom vyzerá ako zasnežený nádhernými kvetmi. Japonci tento dojem umocňujú lampiónovou výzdobou a večer si zvyknú ísť sadnúť pod rozkvitnutý strom s priateľmi. Taktiež mnoho šintoistických svätýň má svoje každoročné festivaly spriahnuté s týmto obdobím. Na viacerých miestach sa usporadúvajú aj bazáry pod sakurami.
|
Pre mňa rozkvitnutie sakúr znamenalo definitívny príchod jari. Konečne cestou do práce nejdem pod holými stromami, ale pod rozkvitnutou alejou. Ľudia odhodili zimné kabáty a niektorí chodia dokonca v tričkách. Inertný zápach zimy vystriedala alergénna vôňa rokzvitnutých stromov. Včera som poprvýkrát po dlhej dobe zaspával pri zvuku cikád. A nadránom zase prišlo zemetrasenie...