|
Prvým bodom bude samozrejme doprava. Ak ste v Tokiu a potrebujete sa dostať do Kjóta, najpohodlnejšie je použitie Šinkanzenu Nozomi, ktorý vás dovezie do cieľa za dve a štvrť hodiny. Ak nemáte Railpass a pokúšate sa ušetriť, existujú dva spôsoby - nočný autobus alebo osobný vlak. Autobusu trvá cesta z Tokia do Kjóta asi 8 hodín a za cestu zaplatíte približne 5000 jenov. Osobný vlak absolvuje rovnakú trasu za 9 a viac hodín. Cestovanie osobákom sa ale oplatí jedine vtedy, ak je možné kúpiť si lístky Seishun 18 Kippu - platia v daný deň od polnoci do polnoci a stoja 2300 jenov.
Po Kjóte sa v slnečný deň veľmi dobre pohybuje na bicykli. Ďalšou možnosťou je metro, alebo autobusová doprava. Celodenný lístok na autobusy stojí 500 jenov, metrom sa na miesto dopravíte podľa vzdialenosti od 200 do 300 jenov.
|
Ubytovanie v Kjóte sa cenou podobá iným japonským mestám. Najlacnejšie hotely začínajú na cene 5000 jenov za noc. Ak ale cestujete "ozaj lacno", nemal by vašej pozornosti ujsť Kyoto Cheapest Inn . Ponúka nocľah v spoločnej ubytovni za 2000 jenov na noc a ak máte vlastný spacák a karimatku, zaplatíte dokonca iba 900 jenov. Jeho najväčšou výhodou je, že sa náchádza len pár metrov od hraduNidžo. Väčšinou býva obsadený a to aj mimo sezóny, preto je lepšie vopred si miesto zarezervovať. Navyše je možné si v ňom požičať bicykel za 500 jenov na deň a v cene ubytovania je aj použitie internetu (dokonca môžete použiť vlastný notebook). Na hlavnú stanicu dôjdete z neho pešo asi za 45 minút.
|
Ak už ste sa dopravili do Kjóta, bolo by hriechom nenavštíviť pôvodné hlavné mesto - Naru. Od Kjóta je vzdialená asi iba 50 km a ponúka veľký park plný budhistických a šintoistických chrámov. Okrem najväčšieho sediaceho budhu pod strechou tam stretnete tisícku voľne pobiehajúcich sŕn a srncov. Pri návšteve Todai-dži sa nezabudnite prepchať cez dieru v nosnom stĺpe za sochou budhy - každý rok odtiaľ záchranári vyťahujú nejakého nešťastníka. Ak sa vám to ale podarí, podľa povesti budete mať štastie (aspoň v daný moment možno za najväčšie štastie považovať fakt, že ste v ňom neuviazli).
|
Do väčšiny pamiatok sa platí vstupné, ktoré sa pohybuje od 300 do 1000 jenov. Do imperiálneho paláca sa vstupné neplatí, ale na prehliadku je potrebné sa vopred objednať. Rozhodne odporúčam navštíviť hrad Nidžo s vŕzgajúcimi podlahami, ktoré mali prezradiť prípadných votrelcov. Zvuk, ktorý vydávajú, je veľmi tenký, pretože ľudské ucho je práve na takéto zvuky najcitlivejšie. Zlatý pavilón Kinkaku-dži je hádam najfotografovanejším miestom v Kjóte a na jeho pozlátenie sa použilo viac než liter zlata. Obe stavby si ale zaslúžia pozornosť aj kvôli veľmi vkusne upraveným záhradám.
|
Kjóto je známe svojími gejšami, preto sa oplatí navštíviť jednu z ich štvrtí a stretnúť ich aspoň na ulici. Len máloktorému turistovi sa totiž podarí dostať aj na osobnú audienciu. Niektoré školy maiko (učnica na geišu) ponúkajú turistom strávenie istého času v spoločnosti svojich študentiek za nemalé obnosy (ktoré sú ale ešte stále neporovnateľné s cenou u geiše). V neposlednom rade určite zájdite aspoň do jednej budhistickej kamennej záhrady - aj za cenu toho, že na prvý pokus sa nepodarí každému pochopiť krásu v jej jednoduchosti.