Výlet do Izury

Správne by sa mal tento článok nazývať Výlet do Fukurody. Pri meste Fukuroda v prefektúre Ibaraki sa nachádzajú najväčšie vodopády v Japonsku. Najkrajší pohľad ponúkajú v jeseni, to už ale budem nazad v Európe. Vybral som sa teda v nedeľu najlokálnejším osobným vlakom, aký existuje, pomaly na sever. Vlakové spojenie som si presne nezisťoval, vravel som si, že už sa v plánikoch JR železníc orientujem dostatočne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu
(zdroj: (c)2005 Slavomír Nemšák)

Po tom, čo som neprestúpil do správneho vlaku v Mite, som sa ocitol na trase k ďalším vodopádom, ktoré sú pri meste Iwaki v prefektúre Fukušima. Nádeje na návštevu najväčších vodopádov v krajine som sa ešte nevzdal a tak som študoval nákres JR liniek, ktorý visí v každom vozni. Všimla si ma sympatická staršia pani a veľmi dobrou angličtinou sa ma spýtala, či nepotrebujem pomôcť. Zachoval som sa typicky a hrdo som odvetil, že nie, že som v pohode.

Onedlho sa železničná trať dostala veľmi blízko pobrežia Tichého Oceánu a ja som vedel, že dnes už žiadne vodopády vidieť nechcem. Využil som predchádzajúceho kontaktu s milou Japonkou a spýtal sa jej na nejakú peknú pláž, kde by som mohol stráviť slnečné odpoludnie. Dostala ma tým, že na ďalšej stanici vystupuje a že má namierené do čarovného skalistého zálivu. A vraj ak chcem, bude rada, ak pôjdem s ňou. Takej ponuke sa nedalo odolať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


(c)2005 Slavomír Nemšák

Po vystúpení z vlaku sme si vzali taxík na asi 5km vzdialené pobrežie. Podľa japonských zvykov sme sa o cenu taxíku mali rozdeliť, bol som však rýchlejší a tak som, ako správny slovenský džentlmen, zaplatil ja. Medzitým sme sa už ako-tak spoznali a ja som vedel, že má 77 rokov, rakovinu, narodila sa a celý život žila v Tokiu a nemá žiadnu rodinu. Keď sme sa dostali na pobrežie, pohľad na more ma uchvátil. Po chvíli mi pani začala ukazovať, ktorým smerom je Kalifornia, ktorým Denver... A ako je u dôchodcov zvykom, začala spomínať.

Na druhú svetovú vojnu. Na to, ako pracovala v továrni na výrobu lietadiel a mala na starosti výrobu Pitotových trubíc. Ako vyrábali balóny, na ktoré vešali bomby a ktoré posielali ponad Tichý oceán, aby padali na hlavu Američanom. Zo spomienok ju vytrhol pohľad na Matsušimu, ktorá sa matne rysovala na severnom horizonte. Matsušima je jednou z troch najkrajších scenérií v Japonsku, aj keď z Izury (tak sa nazáva miesto, kde sme boli) sa to nezdalo.

SkryťVypnúť reklamu


(c)2005 Slavomír Nemšák

Pomaly sme sa presunuli na neďaleký útes, odkiaľ som urobil aj túto fotku. Zatiaľ som sa dozvedel, ako pani bojuje s rakovinou. Ako prestala brať všetky lieky, denne chodí na masáže, zdravo je a veľa cestuje. Rozpovedala mi toho naozaj veľa, nepamätám si možno ani polovicu, ale každá jej príhoda stála za to. Bola rada, že to má komu hovoriť a ja som bol rád, že to hovorí mne.

Čas pokročil, išli sme sa najesť a potom pomaly na vlak. Trojhodinová cesta nazad uplynula ako voda. Posťažovala sa mi na Rusov, pretože bývala v blízkosti ruskej ambasády a mala ich prekuknutých. Okrem toho som sa dozvedel, že je zo samurajského rodu. Dostali sme sa k tejto téme veľmi paradoxne - cez šaty. Japonci chodia dnes už veľmi zriedkavo oblečení v kimonách, častejšie majú džínsy a mikiny Adidas. Kedysi ale bolo už podľa samotného odevu poznať nielen spoločenskú vrstvu a bohatstvo dotyčného, ale aj cieľ jeho putovania. Iné kimono sa nosilo na nákup, iné do práce, iné do kaviarne. Dni sa menia...

SkryťVypnúť reklamu

V stanici Arakawaoki sme sa rozlúčili a obom nám ostala príjemná spomienka na strávené odpoludnie. A adresa pre dopisovanie.

Slavomír Nemšák

Slavomír Nemšák

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Opäť raz stratený v preklade. Zoznam autorových rubrík:  Zo života v JaponskuCestovanie po JaponskuCestovanieVeda a školstvoSúkromneNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu