Rob Grant: Kolónia

Rob Grant a Doug Naylor tvoria známu britskú autorskú dvojicu. Medzi ich najznámejšie počiny patrí komediálny sci-fi seriál Červený trpaslík. Aj keď u nás nie je veľmi známy, u našich západných susedov sa dočkal vysielania vo verejnoprávnej ČT.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
(C)RedDwarf.co.uk
(C)RedDwarf.co.uk 

Ich humor je, povedzme si to na rovinu, britský. Pre niekoho príliš hrubý, príliš morbídny, pre niektorých možno až nechutný. Podľa ostatných je kvalitný, pretože dokážu zažartovať aj na témy, pri ktorých ostatní humoristi dávno končia.

Nová Grantova kniha Kolónia sa v tomto od predchádzajúcich diel nelíši. Vážne pasáže striedajú vtipy, najčastejšie ironické. Hlavná postava, Eddie, je rodený smoliar - teda ideálny adept na všetky Grantove fórky. Čitateľ si ho napriek tomu musí obľúbiť, pretože odoláva náporu záporných príhod s nekonečnou benevolenciou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek humornému pojatiu veľkej časti knihy, jej odkaz nestráca nič na vážnosti a hĺbke svojich úvah. Taktiež námet nie je úplne nereálny - ľudstvo spraví zo Zeme neobývateľnú planétu a jeho jedinou záchranou je presťahovanie na inú. Výprava obrovskej lode, ktorá má dopraviť niekoľko generácií posádky do cieľa, je ambicióznym vedeckým projektom, prinášajúcim prísne pravidlá párenia, trestov a spoločenskej hierarchie. Autor nezavrhuje spoločenské vedy ako celok, len poukazuje na to, že nemôže byť zdravá žiadna spoločnosť, ktorá pripustí do jej budovania zasahovanie umelých pravidiel.

Záver knihy, aj keď nie je až tak prekvapivý, uspokojí väčšinu čitateľov. Aj keď v porovnaní s dielami, kde boli autormi Grant aj Naylor, by sa na tejto knihe ešte určite dalo zapracovať. Pre tých z vás, ktorí o autoroch počujú prvýkrát, odporúčam viac ich predchádzajúce diela : Nekonečno víta ohľaduplných vodičov, Lepšie ako život, Posledný človek.

Slavomír Nemšák

Slavomír Nemšák

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Opäť raz stratený v preklade. Zoznam autorových rubrík:  Zo života v JaponskuCestovanie po JaponskuCestovanieVeda a školstvoSúkromneNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu