|
Môj geniálny výukový systém vám umožní nestrápniť sa pred celým osadenstvom pláže hneď, ako vystúpite z auta, ale oddiali túto nepríjemnosť až do okamihu vstúpenia do vody. V skratke ho nazývam DPP, čo síce môže znamenať Dopravný podnik hlavného mesta Prahy, ale taktiež sa to dá vyložiť ako Doska, Pláž a Počasie .
Prvým, základným a hlavným bodom je nákup, vypožičanie si od kamaráta na dobu určitú alebo vypožičanie si (za päť minút strachu) od niekoho cudzieho na furt vhodnej surfovej dosky. Pri tej cudzej doske je lepšie zmeniť včas pláž, pretože surferi sú na svoje vybavenie obzvlášť hákliví. Schválne som použil slovo vhodnej už pri prvej príležitosti, pretože s nevhodnou doskou je lepšie ani nevyjsť z domu. Ak sa pozrieme na rozdelenie dosiek z rýchlika alebo vlaku IC, podľa veľkosti sa delia na shortboardy, longboardy a niečo medzi. Jediné, čo potrebujete ako začiatočníci vedieť, že shortboardy sú pre profíkov a prvý rok na ne ani nemyslite. Tento poznatok som si vydobil intenzívnym tréningom na krátkej doske, počas ktorého som určite presiahol maximálnu doporučenú dennú dávku morskej soli v pľúcach. Pre prvé pokusy platí, že žiadna doska nie je dostatočne stabilná a určite by ste s jej dĺžkou nemali ísť pod osem stôp.
|
Výber pláže je rovnako dôležitý ako výber dosky, ak nie ešte dôležitejší. Už samotný príchod na vytipované miesto vás upozorní, či ste správne. Ak vidíte nad morom poletovať vrtuľník, ktorý vyťahuje z rozbúreného oceánu bezduché telá, vybrali ste si priveľké sústo. Takisto trojmetrové vlny a žiadny longboard na vode znamená, že vás z pláže vyhodí buď veľká vlna, alebo nasrdený surfer, ktorému skrížite cestu. Množstvo začiatočníkov a škola surfingu naopak znamená, že váš výber je znamenitý. Vhodnosť pláže je daná jej orientáciou, prevládajúcimi vetrami, existenciou prúdov a hlavne tvarom dna. Ak je pláž určená pre plavcov, surfovať je tam buď vyslovene zakázané, alebo minimálne krajne nevhodné, pretože nikto nemá rád, keď mu po hlave zajazdí trojmetrový kus laminátu.
Posledným z trojice - a dalo by sa povedať, že dôležitosťou niekde medzi prvým a tretím miestom, v závislosti od vyhláseného stupňa civilného ohrozenia - je počasie. Blíži sa búrka? No super, vlny budú dnes naozaj výživné, len pozor, aby sa to blíženie nezmenilo na jej samotný príchod. Všeobecne sa dá povedať, že vlny sú najlepšie deň pred a deň po tajfúne (alebo tropickej búrke), pričom po ňom máte ako bonus jasnú oblohu. Ak je oceán pokojný, vlny nestačia niekedy ani na učenie, to sa však stane naozaj málokedy. Takisto, vlny z brehu vyzerajú vždy menšie, než z aktuálneho miesta, kde sa lámu. Pohŕdavú poznámku "Táke vĺny?" vám oceán dokáže oplatiť už 15 metrov od brehu kombináciou troch rýchlo po sebe idúcich stredne veľkých vĺn plných vody a soli.
Keď máme splnené všetky tri podmienky, hor sa na pláž. Najlepšie sa surfuje zavčas rána, keď slnko ešte príliš nesmaží a pláž ešte nie je preplnená, ale nejakí surferi tam už predsa sú. Mnoho ľudí to nevie, ale podobne ako iné dosky, aj surf sa voskuje. Ja som to tiež zistil až dodatočne, odvtedy voskujem jak divý (vosk som si požičal a včas zmenil pláž). Na rozdiel od snowboardu sa voskuje z vrchnej strany a vosk plní funkciu protisklzovej úpravy paluby. Ak má vaša doska za tým účelom nalepenú špeciálnu podložku, už ju samozrejme nevoskujte.
|
Pred vstupom do vody je dobré si ujasniť, ktorá noha bude vpredu. Je to podobná voľba ako pri snowboarde, stačí si spomenúť, ktorú nohu ste mali vodiacu, keď ste sa ešte ako malé dieťa v zime šmýkali. Na zadnú nohu si pripevnite lanko, ktoré vás bude spájať s doskou. Toto bezpečnostné opatrenie zaistí, že aj keď spadnete z dosky a vlna vás zomelie, doska bude k vám vždy dostatočne blízko na to, aby vás poriadne otrieskala.
Tu bohužiaľ môj kurz končí, pretože presne tak ďaleko som sa vo svojej surfistickej kariére vystlanej mozoľmi a modrinami zatiaľ dostal. K ďalšiemu postupu vám poviem len toľko - nevzdávajte sa a neporovnávajte sa s ostatnými. Väčšina japonských surferov má postavu jak z nejakého športového magazínu, žiadne pivné mozole ani nič stredoeurópskeho tu nenájdete. Ich priemerná hmotnosť je asi 60 kg, aj to som možno ešte prehnal. Všetci majú drahé káry, prenosné sprchy, 3 neoprény a frajerky. Kašlať na nich, nájdite si svoj štýl a pevne si za ním choďte. Nevadí, že ste viac pod vodou než na doske, hlavné, že si veríte a ste svoji. Aj teta učiteľka slovenčiny nám vždy do hlavy vtĺkala, že nezáleží od kvantite, ale od kvalite. A to bola rozhodne pamätná postava, ktorú by ste nechceli sklamať.
Váš oddaný inštruktor,
Dick Brewer