Japonské oceľové mesto

Už Jules Verne vo svojom románe Oceľové mesto opísal utopistické mesto, v ktorom prebiehal výskum a vývoj zbraní. Za čias studenej vojny vznikali na oboch súperiacich stranách podobné vedecké mestá. Väčšinou boli kvôli obavám zo špionáže utajované a izolované. Aké je to žiť dnes v japonskom hlavnom meste vedy?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Jeden z množstva Karaoke barov.
Jeden z množstva Karaoke barov. (zdroj: Slavomír Nemšák)

Výstavba japonského mesta Tsukuba 60 km severovýchodne od Tokia bola schválená koncom šesťdesiatych rokov. Stavby započali v roku 1970 a v priebehu sedemdesiatych rokov sa do Tsukuby presťahovalo viacero výskumných centier z preľudneného Tokia. Zanedlho vznikla aj nová Tsukubská univerzita a mesto začalo byť doslova vedeckým centrom Japonska. Za krátky čas sa podarilo vystavať také mesto, že už v roku 1985 dokázalo hosťovať výstavu EXPO'85. Dnes má Tsukuba takmer 200 tisíc obyvateľov, z toho 8 a pol tisíc výskumníkov. 40% japonského rozpočtu pre vedu ide práve do výskumných centier v Tsukube.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malý vek tohoto mesta je citeľne znať. Na uliciach nie sú prakticky žiadni starší ľudia, mesto neobsahuje žiadne staré stavby. Táto zdanlivá nevýhoda je kompenzovaná tým, že bolo navrhnuté veľmi účelne. Aj napriek stále prebiehajúcim stavbárskym prácam sa nestáva, že by doprava skolabovala. Parky lemujú cyklistický chodník, ktorý prechádza zo severu na juh celým mestom. Skrátka bolo navrhnuté moderne a tak, aby sa v ňom žilo dobre.

Zaujímavé je, že v prvých rokoch existencie mala Tsukuba veľké problémy s počtom samovrážd. Mesto totiž vyrástlo tak rýchlo, že sa nestačili postaviť iné inštitúcie než výskumné. Vedci, a hlavne študenti, sa nemali kde odreagovávať. V spojení s japonským počasím sa im asi nedostávalo veľa životného elánu. Našťastie dnes má Tsukuba viacero onsenov, veľkých obchodných domov, multikino, nepreberné množstvo barov a reštaurácií, a dokonca aj red light district. Mladí sa kupodivu zabávajú v karaoke baroch, kde (vačšinou nemožnou angličtinou s ešte nemožnejším spevom) napodobňujú svoje spevácke idoly.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka veľkému počtu vedcov a študentov zo zahraničia je mesto svojím spôsobom multietnické. Najväčší počet cudzincov je z Číny a Indie - niektoré oblasti už majú povesti čínskych štvrtí. Kriminalita je prakticky nulová. Jediné, čo prekvitá, sú krádeže bicyklov. V podstate ani nejde o zločinnosť, skôr je to nepísaný dohovor, že odomknutý bicykel je verejný majetok. O zamknutý bicykel sa človek nemusí báť.

Poloha mesta je skvelá - za hodinu môžete byť v Tokiu, alebo sa kúpať v oceáne. Riziko zemetrasenia je malé v porovnaní s ostatnými časťami Honšú, aj Japonska ako celku. Ani tajfún nedosahuje takej sily ako na pobreží a prejavuje sa len ako silná búrka. Napriek tomu je život v Tsukube ďaleko od ideálneho. Väčšina ľudí je v tomto meste len dočasne, kvôli štúdiu alebo vedeckej činnosti Preto väčšinu známych, ktorých získate, zakrátko stratíte. Napriek tomu, že univerzita je obrovská, mesto je po ôsmej hodine večer úplne vyľudnené. To spôsobuje, že väčšina ľudí žije tak trochu samotársky život. Ale taký už asi bude život vedca ...

Slavomír Nemšák

Slavomír Nemšák

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Opäť raz stratený v preklade. Zoznam autorových rubrík:  Zo života v JaponskuCestovanie po JaponskuCestovanieVeda a školstvoSúkromneNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu