
1. zelený kríž na lekárničke
Udivilo ma, keď som v práci na chodbách videl divné valce so zeleným krížom. Keď som neskôr uvidel rovnaký znak na lekárničkách, uvedomil som si, že Japonci používajú občas namiesto červeného kríža, kríž zelený.
2. predavačky v supermarkete
Priznám sa, bol som z nich sprvu nesvoj. Po úvodnom pedantnom pozdrave vám totiž predavačka začne veci prekladať z jedného košíka do druhého a neustále niečo hovorí. Až neskôr mi došlo, že to sú ceny každého tovaru, ktorý človek zakúpil. Po sčítaní vám povie výslednú sumu a spýta sa, či potrebujete tašku. Pri platení nevydáva ihneď, počká kým vyberiete všetky bankovky a mince, ktorými chcete platiť a pokyniete jej. Na záver sa vám, ako inak, úctivo poďakuje za váš nákup.
3. mapa sveta
Je iná - vycentrovaná na Japonsko. Európa je úplne vľavo, Amerika vpravo.
4. práčky
Na prvý pohľad pripomínajú naše staré práčky, v ktorých právali naše mamy/staré mamy. Os bubna smeruje nahor, odkiaľ sa aj vkladá prádlo. Vodu neohrievajú. Líšia sa ale v tom, že sú osadené digitálnou technikou, menu obsahuje plno nastavení (majú napríklad autodetekciu množstva prádla) a displej vám ukazuje zostávajúci čas prania. Najmodernejšie sú kombinované so sušičkou.
5. počítanie po japonsky
Japonské počítanie je záludné. Inak sa počítajú ploché predmety, inak podlhovasté, inak guľaté ... Úplne inak sa počíta, ak iba počítate napr. do desať. Jazykové okienko : ak si chcete objednať tri pivá, poviete "Mitsu biru". Zapamätáte si to ľahko podľa značky aút Mitsubishi (tri diamanty, ktoré má v znaku).
6. ryža
Ryža je na japonskom stole každý deň. Na rozdiel od našej, ryža sa lepí, aby sa dala dobre jesť paličkami. Ak si ale myslíte, že je ryža lacný pokrm, ste na omyle. Japonská ryža je totiž pomerne drahá, kilogram stojí vyše 100 korún.
7. semafory
Väčšina japonských križovatiek je riadená svetelne. Zaujímavou vlastnosťou je ukazateľ pre chodcov, ktorý znázorňuje, za aký dlhý čas bude zase zelená. Pre nevidomých sú na semaforoch nainštalované zvukové znamenia - pre zelenú v jednom smere zvuk kukučky a v druhom smere zvuk kuriatka.
8. odpadky
Triedený zber odpadu je v Japonsku viac než vzorový. Namiesto viacerých kontajnerov na rôzny druh odpadu je zberné miesto iba jedno - každý deň v týždni sa vynáša iný odpad. Aby v tom nebol chaos, každá domácnosť dostane na začiatku roka kalendár s rozpisom vývozu odpadu na celý rok. Zaujímavé je aj platenie za odvoz. Namiesto priamych platieb firme si v supermarkete kúpite 20 až 40 litrové tašky, špeciálne určené na odpad. Výnosy z ich predaja idú do vrecka firme na odvoz a likvidáciu odpadu.
9. letný čas
Japonci nemajú letný čas. Odpadajú tým starosti s posúvaním hodiniek dvakrát za rok, ale v lete sa brieždi už o štvrtej ráno.
10. 100 jenové obchody
Aj u nás sa už môžete stretnúť s obchodmi, kde všetok tovar stojí rovnako. V Japonsku je tento druh nakupovania veľmi populárny a Hyaku-jen obchody sú veľmi rozšírené a všestranné. Kúpite v nich za 100 jenov (cca 25 korún) takmer čokoľvek - ponúkajú domáce potreby, potraviny, záhradnícke a kuchynské veci, drogériu, hračky, písacie potreby, dokonca elektroniku a nespočet ďalších vecí.