Nie je škola ako škola...

Všetky správy o korupcii na vysokých školách ma vždy veľmi oslovia a častokrát šokujú. Už len tá možnosť, že akademický hodnostár prijíma úplatok za zvýhodnenie študenta pri skúške, je pre mňa obrovským sklamaním. A určite aj pre Platóna a jeho Akadémiu :-)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Vyštudoval som matfyz a možno aj preto sú podobné prípady pre mňa nepochopiteľné. Ani najväcšia protekcia totiž na MFF nestačí na vyštudovanie. Ak by aj niekto sfalšoval prijímacie pohovory, hneď v prvom semestri by dostal takú dávku matematiky, že by to radšej rovno sám vzdal. Prečo teda funguje korupcia na iných školách ?

Prvý rozdiel vidím v objektivite látky. Prírodné vedy, technické smery a podobné učia objektívne pravdy. Na skúške nemá vždy pravdu profesor, ale existuje objektívne správne riešenie. Naproti tomu filozofické smery, právo a iné obsahujú veľkú dávku subjektívnych vedomostí. Skúšajúci poskytuje okrem objektívnych informácií aj vlastné názory a výklady. Tie môže požadovať na skúške a tým pádom je veľmi jednoduché študenta poslať domov s nedostatočnou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý rozdiel je v samotných vyučujúcich. Na každej škole učia vo veľkom množstve jej absolventi. A je nad slnko jasné, že na teologickej fakulte a na fakulte menežmentu budú úplne iní ľudia. Nechcem teraz nikoho pobúrit tvrdením, že na niektorom odbore sú lepší, či horší ľudia. Skôr mi ide o to, že ak na škole niekto berie úplatky, pravdepodobne nie je sám. Aj študent, ktorý dá úplatok, zrejme nebude výnimka vo svojom odbore. Takže sa to v podstate dedí z generácie absolventov na budúcich absolventov.

Riešenie ? To samozrejme nepoznám. Na mojej alma mater bol výborný zvyk študentských ankiet. Na konci každého semestra každý študent dobrovoľne vyplnil anketový lístok o všetkých prednáškach a cvičeniach, ktoré v tom roku absolvoval. Výsledky sa zverejnovali a, kedže anketa bola anonymná, aj celkom zodpovedali skutočnosti. Dlhodobé nízke ohodnotenie niektorých vyučujúcich vyústilo v ich výmenu. Naopak vysoké ohodnotenie znamenalo snáď aj vyššie prémie pre vyučujúceho.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver ozrejmím, prečo ma táto téma tak pohoršuje. Promoval som pomerne nedávno a sľub mám v ešte čerstvej pamäti. Text sľubu , ktorý som skladal, ma celkom zaskočil. Hlavnou náplňou sľubu bolo totiž uistenie, že nadobudnuté vedomosti použijem pre dobro ľudstva a nie vlastné nečestné obohatenie. Diplom, ktorý dáva vysoká škola totiž nie je len dokladom o nadobudnutom vzdelaní, ale je to aj doklad o istých ľudských hodnotách. A korupcia tomuto myslím celkom úspešne odporuje.

Stretli ste sa aj vy s úplatkami na VŠ ? Zasiahli ste nejako ?

Slavomír Nemšák

Slavomír Nemšák

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Opäť raz stratený v preklade. Zoznam autorových rubrík:  Zo života v JaponskuCestovanie po JaponskuCestovanieVeda a školstvoSúkromneNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu