O cti a harakiri

Slová ako "česť" a "hrdosť" počujeme každodenne. Najčastejšie z úst tých, ktorí žiadnu nemajú, pretože ju stihli kdesi predať. Ale ja dnes nechcem nikoho kritizovať, skôr chcem poodhaliť, ako sa líšia jednotlivé národy, prípadne, ako to vnímam ja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Nebudem písať, ktorý národ je najviac hrdý a dbá najviac o svoju česť. Napíšem iba, že Japonci sú ďaleko pred väčšinou sveta. Táto ich hrdosť im už viackrát ublížila - najciteľnejšie hádam v druhej svetovej vojne, keď odmietli kapitulovať a USA sa uchýlilo použitiu atómových zbraní. Zároveň má však hrdosť a česť aj svoju svetlú stránku.

Už za čias samurajov bola česť jasne na prvom mieste. Rituálne samovraždy seppuku (harakiri) boli ich najvýraznejším prejavom. Ak samuraj sklamal svojho pána, bez donútenia si vzal život. Napríklad na hrade v Himedži existuje časť špeciálne postavená pre tieto účely. Aj dnes je to v Japonsku cítiť - kto sklame v zamestnaní, podá výpoveď, politici podávajú demisie pri najmenšom náznaku korupcie. Japonci sa podobne chovajú v obchode, v športe aj ďalších oblastiach. V práci pracujú poctivo - to čo u nás vnímame ako workoholizmus, je tu starostlivosť o stopercentný výkon. V Japonsku sa prakticky nekradne (okrem bicyklov).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa v tomto svetle pozrieme na nás, nevyzeráme príliš poctivo. Bohužiaľ, mám pocit, že pomery sa u nás skôr zhoršujú než zlepšujú. Je to pod vplyvom bohatstva, ktoré vidíme a o ktorom máme pocit, že nám chýba. Do očí bijúci je príklad reality show, kde sú súťažiaci schopní pripraviť sa o svoju česť do jej posledného zbytku. A to všetko kvôli mizivej šanci získať kufrík modrých, alebo hnedých bankoviek.

Nedá mi nespomenúť USA (a Kanadu). Zaujímavým príkladom, keď ľudia vymenili česť za úspech, je hokej. Zvykli sme si, že zámorské krajiny hrajú inak, než celý svet. Že bitka patrí k zápasu, že existujú hráči, ktorí majú za úlohu zraniť, prípadne zabezpečiť vylúčenie konkrétneho protihráča. A napokon tesne pred koncom zápasu, v prípade nepriaznivého stavu, nechať premeriavať súperom hokejky. Víťazstvo po takýchto praktikách im vonia rovnako, ako každé iné.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver hádam ani nieť čo dodať. Netvrdím, že lepší je vzor USA, alebo Japonska. Každý by mal v sebe nájsť rozumný kompromis - udržiavať svoju česť v dobrom stave, ale neupnúť sa na ňu príliš. Z čisto geopolitického hľadiska máme na to skvelé predpoklady.

Slavomír Nemšák

Slavomír Nemšák

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Opäť raz stratený v preklade. Zoznam autorových rubrík:  Zo života v JaponskuCestovanie po JaponskuCestovanieVeda a školstvoSúkromneNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu