Prachy sú prachy

K napísaniu tohoto článku ma inšpirovala Marianna Varjanová svojím príspevkom " Nesnesitelná lehkost peněz". Namiesto informácií a prevratných myšlienok bude plný banalít. Ale aj to patrí na blog.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

1. Nihilistický intelektuál
Tento druh opovrhuje peniazmi v každej forme. Usiluje sa žiť bez jarma finančnej závislosti a častokrát je v tom úspešný. Horšou stránkou jeho povahy je, že okrem peňazí opovrhuje aj ľuďmi, ktorí po peniazoch túžia.

2. Málo zarábajúci človek
Do tejto skupiny spadá bohužiaľ obrovské množstvo ľudí. Tým nemám na mysli tých, ktorí sú nespokojní, pretože sused má lepšie auto a chatu na Domaši. Sú to tí, ktorým zarobené peniaze objektívne nestačia na uživenie rodiny a podobne. Verme, že na Slovensku bude postupne tento druh pomaly miznúť. Po zlepšení príjmov sa môže zmeniť na zdravo zarábajúceho človeka, alebo peňažného závisláka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Zdravo zarábajúci človek
Veľmi rozšírený druh ľudí. Radosť mu nerobia peniaze samotné, ale možnosť zameniť ich za pôžitky a statky. Očakáva s radosťou každú výplatnú pásku a namiesto cifry vidí všetky tie veci, ktoré kúpi sebe, alebo iným. Peňazí má dostatok a je so svojim stavom spokojný. Takýmto človekom sa raz chcem stať :-)

4. Strýko Držgroš
Rovnako, ako v Disneyovskej rozprávke, túži po peniazoch samotných. Radosťou ho nenaplní iba ich zarábanie, ale aj samotný fakt, že má peňazí dosť. Pomerne vzácny typ človeka.

5. Peňažný závislák
Častokrát je táto povaha kombinovaná s predchádzajúcou. Peniaze zarába rád, ale nikdy mu nestačí to, čo už má. Peniaze ho nikdy neurobia šťastným na tak dlhú dobu, aby si to stihol vychutnať. Preto je to celkom nešťastná varianta.

SkryťVypnúť reklamu

Táto kategorizácia určite nie je kompletná. V článku " Nesnesitelná lehkost peněz" išlo o opis komunikácie dvoch ľudí, ktorý pokrývali inú časť spektra ľudí (s rozdielnymi vzťahmi ku peniazom). Ako v každej správnej bájke, morálne ponaučenie príde na záver : nech už sa povahovo nachádzate v ktorejkoľvek z týchto skupín, neodsudzujte, nezáviďte, neopovrhujte a nekárajte tých ostatných. Radšej ich ľutujte, obdivujte, alebo aspoň nesúďte. Veď každý má právo ísť za svojím štastím a ak je to niečo tak triviálne, ako peniaze, je to pre daného jedinca výhra na celý život.

Slavomír Nemšák

Slavomír Nemšák

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Opäť raz stratený v preklade. Zoznam autorových rubrík:  Zo života v JaponskuCestovanie po JaponskuCestovanieVeda a školstvoSúkromneNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu