Notebooky s AMD

Intel versus AMD. Večný boj (teda až tak úplne večný nie, AMD prišlo na trh so svojou Am386 začiatkom 90.-tych rokov). Aj keď to na našom trhu s desktopmi nevyzerá, je to súboj Dávida s Goliášom. Veľká časť IT špecialistov odsudzuje procesory AMD kvôli nespoľahlivosti, chýbajúcim tepelným ochranám, výkonu v oblasti pamäťovej priepustnosti. A pri kúpe notebooku vám poradia Intel Centrino úplne všetci. V tomto skúsim plávať proti prúdu a pre tých, ktorí uvažujú o kúpe AMD, prípadne už tak urobili, prinesiem zopár rád.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.discovery.mala.bc.ca/web/mcdonaldaj/amdvsintel.htm)

Intel Centrino je skvelá trojkombinácia procesoru, čipsetu a WiFi adaptéru. Intel pochopil, že do kompaktných zariadení, v ktorých záleží na hmotnosti a elektrickej spotrebe je potrebné dodávať nielen procesor, ale zároveň aj čipset, ktorý sa môže podieľať na spotrebe energie minimálne rovnako, ako procesor.

Bohužiaľ, v AMD pravdepodobne nemajú kapacity na takýto vývoj. Aby výkonostne stačili najnovším procesorom od Intelu, musia sa uspokojiť s návrhom samotných procesorov. Aby mali aspoň akú-takú šancu presadiť sa na trhu s prenosnými zariadeniami, vyvinuli technológiu AMD PowerNOW! (v procesoroch Mobile Athlon XP) a v najnovších 64-bitových AMD Cool'n'Quiet. V podstate je to technológia obdobná Intelovskému Speedstepu - umožňuje za behu meniť multiplikátor a napájacie napätie procesoru a tým meniť jeho výsledný takt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak ste sa dočítali až sem, určite sa pýtate, o čom bude tento článok, pretože zatiaľ to bolo nosenie dreva do lesa. Používam notebook s procesorom AMD už dlhší čas a preto viem, že dosiahnuť výdrže 5 hodín (čo je pri Centrine štandard) je nemožné. Ponúkam vám aspoň pár rád, ako tento čas maximalizovať.

1. Nastavenie
Ak máte vo OS Windows nainštalovaný ovládač pre AMD PowerNOW!, systém by mal sám pri nastavení príslušného šetriaceho profilu meniť takt a napätie procesoru. Napríklad pre môj Athlon XP-M 2600+ (DTR(1,65V) 2000MHz) je to od 400MHz do 2000MHz. Nevýhodou automatiky je fakt, že napájacie napätia sú zbytočne vysoké. V škole sme sa učili, že tepelný stratový výkon je úmerný druhej mocnine napätia - teda zníženie napätia na minimum je nutnosť. Preto namiesto automatiky používam vlastné nastavenia.

SkryťVypnúť reklamu

Na zmenu nastavení používam program Crystal CPUId. Jeho hlavnou výhodou je možnosť ovládania cez príkazový riadok a inteligentná zmena napájania a taktu (ak meníte takt nahor, zmení najprv napájanie, ak nadol, zmení najprv takt). Podobný český program je CPUMSR.Oba programy vám umožnia nastaviť ľubovoľný násobič v istom intervale (napríklad pre môj procesor je to 3x až 15x v krokoch 0,5) a ľubovoľné napätie (opäť v mojom prípade 0,925V až 1,650V s krokom 0,025V). Aby vám vaše nastavenia fungovali, musíte mať v Control Panel->Power Options nastavený profil Always On.

2. Testovanie
Ak si nájdeme nastavenie, ktoré by sme chceli používať, potrebujeme otestovať, či je počítač stabilný. Na to už dlhší čas používam program Prime95 (Torture test). Je možné použiť aj napríklad CPUBurn-in. Program by mal bez problémov vydržať bežať aspoň zopár hodín, ideálne 8 až 24. Problém s prehrievaním by ste nemali mať, pretože procesor nepretaktujete, ale podtaktujete.

SkryťVypnúť reklamu

3. Maximálna výdrž
Dostávame sa do cieľa nášho snaženia. Pre maximálnu výdrž notebooku je potrebné nastaviť najmenšie možné napätie aj takt, v mojom prípade 400Mhz, 0,925V. Procesor má v tomto režime spotrebu hlboko pod 10W, takže je tepelným výkonom na úrovni Pentia M. Za "vysokú" spotrebu (v porovnaní s Intelom) je v tomto stave už zodpovedný čipset (za predpokladu, že ostatné komponenty ako HDD, grafická karta a displej sú v oboch notebookoch rovnaké). Pre ďalšie zníženie strát môžeme použiť program na SW chladenie (napr. CpuIdle, ktorý je ale shareware). Ten môže spôsobiť na niektorých čipsetoch problémy s prehrávaním zvuku.

SkryťVypnúť reklamu

A čo bude odmenou za túto snahu ? Asus A2522D, ktorý používam, má výdrž podľa špecifikácií výrobcu 3 hodiny. S manuálnym nastavením na 400Mhz, 0,925V a použitím CPUIdle dosahujem takmer 4 hodiny. To všetko pri písaní textov, prípadne počúvaní hudby. Počítač aj pri behu na 400MHz dokáže prehrávať DVD filmy a filmy kódované v DivX, či XVid. Pre bežnú prácu vo Windows (pri napájaní zo siete) používam nastavenie 1000Mhz/0,925V. Okrem tichšieho chodu (ventilátor sa nespúšťa tak často, prípadne sa nespúšťa vôbec) sa znižuje celkové tepelné zaťaženie počítača, čo sa môže prejaviť jedine jeho dlhším životom.

Slavomír Nemšák

Slavomír Nemšák

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Opäť raz stratený v preklade. Zoznam autorových rubrík:  Zo života v JaponskuCestovanie po JaponskuCestovanieVeda a školstvoSúkromneNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu