111 krokov, ako vrátiť Bratislavu Bratislavčanom

Písmo: A- | A+

Včera som na tlačovej konferencii predstavil môj program 111 krokov, ako vrátiť Bratislavu Bratislavčanom. Prečítajte si môj prejav:

Dámy a páni, 

dnes Vám chcem predstaviť svoj program, svojich 111 riešení pre Bratislavu, aby Bratislava patrila opäť Bratislavčanom.

Po 25 rokoch od revolúcie je Bratislava na križovatke. Kolabuje doprava, v meste je neporiadok ako nikdy predtým, developeri si robia co chcú a bratislavčania sú nespokojní. Každý cíti, že ak nezačneme problémy riešiť okamžite, za ďalšie štyri roky už bude neskoro. Všetci poznajú kritickú situáciu na cestách v rannej a poobednajšej špičke a zúfalé hľadanie parkovania. Realitou sú aj dostriekané steny, parky plné bilboardov, plné odpadkové koše a bezdomovci. Mizne zeleň a developeri si robia čo chcú. A Bratislavčania sa cítia bezmocní. Toto treba okamžite zmeniť a preto som sa rozhodol kandidovať na primátora Bratislavy.

Asi ste si všimli, že vo svojej kampani prirovnávam Bratislavu k európskym mestám. Robím tak preto, lebo ako advokát som dlhé roky žil a pracoval v mnohých európskych mestách a videl som, ako tam veci fungujú. Nemusíme objavovať koleso, stačí sa pozrieť za hranice a inšpirovať sa. Asi najlepším príkladom je mesto, ktoré je odtiaľto vzdialené iba 50 kilometrov. Bratislava a Viedeň sú dve najbližiše položené hlavné mestá na svete. Najbližšie, a predsa tak vzdialené. Viedeň je dlhodobo mesto s najvyšou kvalitou života, Bratislava výrazne zaostáva. Pritom v minulosti to tak vôbec nebolo. A ja verím, že v budúcnosti ani nebude. Nie sme o nič horší ako Viedenčania.

Áno, som presvedčený, že Bratislava môže mať rovnako fungujúcu dopravu ako Berlín, môže byť kultúrna a čistá ako Viedeň. A že môže mať rovnako prísne pravidlá pre developerov ako Helsinki. Ale na to, aby sme to dosiahli, sa musíme prestať neustále vyhovárať ako čo nejde, ale snažiť sa hľadať spôsoby, ako to ide. Práve škola v USA a práca v Nemecku ma naučila, že ak sa o niečo naozaj snažíte, tvrdo pracujete, tak dosiahnete aj zdanlivo nemožné. A presne to Bratislava teraz potrebuje - robiť, robiť a robiť. Musíme si vyhrnúť rukávy a riešiť zložitú situáciu s dopravou, vyčistiť mesto od neuveriteľného vizuálneho smogu a všadeprítomných graffity a vysporiadať sa s drzými developermi. To sú moje tri priority.

Pretože Bratislava už nemôže donekonečna diskutovať, ani spomínať. V novembri si pripomenieme 25 rokov od revolúcie. Moji protikandidáti páni Milanovia, Ftáčnik a Kňažko sú v politike celých tých 25 rokov. Vystriedali rôzne politické strany a politické funkcie. Za ten čas mohli a mali ukázať, ako vedia Slovensko a Bratislavu posunúť dopredu. Nebudem teraz komentovať ich 25-ročné pôsobenie, to za mňa urobia voliči. Myslím si však, že času mali dosť a svoj politický odkaz už odovzdali. Teraz by mali prenechať miesto novej generácii, ktorá zase potiahne naše mesto ďalej. Žijeme už inú dobu, a tá má iné nároky. Bratislava teraz potrebuje novú krv, novú generáciu, manažéra s víziou a s energiou ju uskutočniť.

Dámy a páni,

Stretáváme sa v hoteli Devín z dvoch dôvodov. Prvý je ten, že je projekt prof. Emila Beluša je skvostom architektúry a stelesňuje ducha Bratislavy. Druhým dôvodom je fakt, že v týchto priestoroch mal svoje tlačové konferencie pán prezident Andrej Kiska. Je to človek, ktorý ma inšpiroval nielen svojim víťazstvom vo voľbách, ale aj svojim životným príbehom. Rovnako ako on som si v živote niečo odmakal a stal som sa finančne nezávislým človekom. Nie som žiadny multimilionár, ale som dostatočne finančne zabezpečený na to, aby som si mohol zaplatiť svoju kampaň z vlastných peňazí a nebol tak nikomu zaviazaný. 

Nikto mi nebude po voľbách klopať na dvere s tým, že by rád dostal svoju investíciu späť. Dôkazom je aj môj verejný záväzok, že mestské podniky budú riadiť profesionáli vybratí vo výberových konaniach. 

Dámy a páni,

Dovoľte mi na záver zopakovať, že mojou víziou je Bratislava ako moderná európska metropola, v ktorej sa ľuďom dobre žije. Som presvedčený o tom, že Bratislava má všetky podmienky na úspešný rozvoj. Má výnimočnú polohu, Dunaj, Hrad a Vinohrady, krásne prostredie a skvelých ľudí, ale žiaľ aj amatérske vedenie a hlavne, žiadnu koncepciu svojej budúcnosti. 25 rokov po revolúcii si Bratislava už naozaj nemôže dovoliť stále iba diskutovať a spomínať. Nastal čas pre novú generáciu. Bratislava potrebuje novú krv, novú víziu, novú energiu. Dámy a páni, dáme to!

Celú TB si môžete pozrieť tu:

Môj program si môžete prečítať tu: http://www.ivonesrovnal.sk/co-ponukam-bratislave/program-pre-bratislavu/

Skryť Zatvoriť reklamu