Bratislavské rozpočtovky a ich riaditelia, v kľude a bez emócií

Minulý štvrtok, 27.10.2011, bratislavské mestské zastupiteľstvo opätovne rozhodovalo o návrhu primátora na zmeny vo vedení štyroch rozpočtových organizácií. Konkrétne Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislavy (STaRZ), spoločnosti Paming, spoločnosti Marianum -pohrebníctvo mesta Bratislavy a Generálneho investora Bratislavy (GIB). V diskusii zaznelo kadečo. Mnohí neudržali nervy na uzde a nebola núdza ani o urážky a vyhrážky. Nezaškodí si preto pripomenúť skutočnosť a fakty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Na zastupiteľstve 30. júna 2011 predložil primátor Ftáčnik poslancom novozaradený bod 4b- Návrh na odvolanie a vymenovanie riaditeľov vyššie uvedených príspevkových organizácií STaRZ, Paming, Marianum a GiB. Výsledkom následnej diskusie bolo, okrem iného, že primátor návrhy na nových riaditeľov stiahol a rozhodol sa predložiť materiál znovu, po uskutočnení výberových konaní.

Pre výber a posúdenie prípadných iných kandidátov si primátor vytvoril poradné komisie. Neboli to komisie zastupiteľstva v zmysle zákona o Bratislave, alebo štatútu. Boli to ad hoc poradné orgány primátora, ním menované a uvedené do života. Ich cieľom bolo poradiť primátorovi pri výbere a návrhu kandidátov pre následnú voľbu zastupiteľstvom. V komisiách pre BKIS a StaRZ mali väčšinu primátorovi úradníci. V žiadnej komisií, okrem Marianumu, nebola zastúpená verejnosť, primátor ju tam nepozval. Je to jeho právo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby bolo jasno, podľa zákona o hl. meste SR Bratislavy a štatútu hl. mesta SR Bratislavy je:„...zriaďovať, zrušovať a kontrolovať rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie celomestského charakteru a na návrh primátora vymenúvať a odvolávať ich riaditeľov..." výlučnou právomocou zastupiteľstva. O nejakých komisiách, poradných, výberových, či iných tu nie je ani slovo. Sám primátor túto zásadu poslancom pripomenul už v diskusii k bodu 4b: „ Výberové konanie je na to, aby ste získali prehľad o tom, aké možností máte na toto zhodnutie. Ale rozhodnutie zákonom je dané zastupiteľstvu, je to v prípade riaditeľov organizácií, v prípade architekta, alebo architektky, aj v prípade ďalších funkcií. A to z nás nikto nesníme".

SkryťVypnúť reklamu

Takže útoky a reči o tom, že poslanci akceptovaním poradných komisií primátora quasi dopredu akceptovali aj výsledok ich práce, že sa týmto činom na niečom dopredu dohodli, nie sú pravdivé. Nemôžu byť, zákon taký postup nedovoľuje. A bolo to jasné od začiatku. Potvrdil to aj primátor.

Komisie teda boli také, aké boli. Zasadali a vyberali, až vybrali. Ja som bol v komisií na výber riaditeľa BKIS, kľúčovej to organizácie pre kultúrny život hlavného mesta Slovenska. Čudné bolo, že sa vyberalo na miesto, ktoré je stále obsadené, ale primátor nepovedal že to nie je v poriadku. Kandidát, ktorého komisia vybrala, strávil väčšinu doterajšieho profesionálneho života na prokuratúre, v štátnych firmách, advokácii, či priemyselných parkoch. Na moju otázku na predminuloročnú súťaž na prevádzkovanie DPOH a predložené koncepty jeho fungovania nereagoval. Nevedel o nej. Tiež si nemyslím, že vrcholom Bratislavského kultúrneho leta má byť ohňostroj a to pri Dunaji, pretože sa to pekne odráža od vody a ľudia sú nadšení. Nehlasoval som zaň a otvoreným listom požiadal primátora, aby zverejnil jeho životopis (a aj ďalších kandidátov), aby si bratislavská kultúrna verejnosť mohla urobiť obraz kto má organizovať kultúrny život.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina zastupiteľstva mala napokon podobný názor, keďže tento kandidát nezískal väčšinu. Keď podobne dopadla aj voľba na nového riaditeľa STaRZu, primátor ďalším kandidátom už nedal šancu a materiály opäť stiahol.

Neviem aký zvolí primátor ďalší postup. Môžeme samozrejme robiť ďalšie výberové konania- a my proti tomu nič nenamietame, naopak, sme za. Ale musia to byť skutočné výberové konania. Otvorené, pred tvárou a za účasti bratislavskej verejnosti. Nie úradnícke komisie, ale komisie z poslancov a odbornej verejnosti. S dopredu a jasne stanovenými kritériami a požiadavkami na kvalifikáciu a skúsenosti uchádzačov z daného odboru. A za účasti odborníkov a kapacít, pokojne aj zo zahraničia. Nech prebehne verejná diskusia, v čom je verejnosť s prácou terajších šéfov nespokojná a čo očakáva od nových. A potom nech sa hľadá najvhodnejší kandidát, akceptovaný verejnosťou a poslancami.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislava a bratislavčania si zaslúžia viac úprimnosti, kvality a profesionality. Ten čas už nastal.

Ivo Nesrovnal

Ivo Nesrovnal

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Bratislavčan Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu