Bol to veľký, swingujúci, pôsobivý džezový orchester, ktorý však takmer nikdy nebol považovaný za Jazz band. Jeho produkcie boli stvorené ku tancu, a občas vyznievali trocha banálne, sentimentálne ... . No skutočným zámerom orchestra bolo swingovanie realizované precíznym, profesionálnym spôsobom, s veľkým množstvom otvorených plôch pre sólistov schopných predviesť svoj skutočný talent v oblasti džezu. Je to hudba Glenna Millera (GM), ktorú počuť takmer v každom americkom filme z obdobia 40-tych rokov. Piesne ako In the Mood, Moonlight Serenade, Chattanooga Choo Choo a ďalšie z repertoáru GM zostávajú jednými z najznámejších piesní posledných 100 rokov. Glenn Miller bol najpopulárnejším hudobníkom tých čias a Hollywood využil jeho úspech vytvorením dvoch charakteristických príbehov okolo účinkovania jeho orchestra.
GM s jeho orchestrom účinkoval v dvoch hollywoodských filmoch, Sun Valley Serenade z roku 1941 a Orchestra Wives z roku 1942, ktoré dokázal absolvovať ešte pred svojím nástupom na vojenskú službu. Rok 1941 bol medzníkom v histórii americkej populárnej hudby; v tom čase, bigbendové šialenstvo bolo pravdepodobne na svojej najvyššej úrovni. Dňa 24. marca, Glenn Miller a zostava jeho orchestra prišli do Hollywoodu, aby sa začalo pracovať na ich prvom filme. Mohlo sa zdať, že je to nie až tak významné, keďže bigbendy sa objavili na striebornom plátne už od príchodu zvuku v roku 1927, ktorý sa zvyčajne prejavoval ako podpora pre kabaretné a divadelné akty, alebo poskytovanie hudby pre scény v halách s tancom. Pri svojom celovečernom debute na striebornom plátne "Sun Valley Serenade", Miller trval na tom, že on a jeho orchester budú neoddeliteľnou súčasťou príbehu a nielen použití pre scénickú hudbu. Požadoval odsúhlasovanie dialógov vopred. Glenn už mal status hviezdy v dôsledku úspechov jeho turné cez USA a kapela bola nesmierne populárna v celej krajine prostredníctvom pravidelných vysielaní v rádiu, predali sa státisíce nahrávok, tieto najčastejšie zneli z hudobných skriniek "jukeboxov" v krčmách, takže teraz táto sláva mala byť uznaná zaobchádzaním adekvátnym tomuto postaveniu. V týchto filmoch bola hudba rovnako dôležitá ako hviezdni herci; štúdio v Hollywoode priradilo GM Harryho Warrena a Macka Gordona ako svoj najlepší tím, s poslaním poskytnúť maximálnu podporu pre účinkovanie orchestra.
Obidva filmy sú medzi fanúšikmi Glenna Millera osobitne oceňované. Tí tu môžu vidieť tú najautentickejšiu prezentáciu skvelých GM hitov osobami, ktoré naživo obdivovali fanúšikovia na koncertoch v rokoch 1941, 1942 kedy dosiahli výkony pôvodného orchestra GM svoj vrchol (potom už GM pôsobil v armáde USA, nakoniec až v Európe, s celkom novým obsadením orchestra a interpretov). Orchester GM sa tu prezentuje ako perfektne bežiaca, mohutná hudobná mašina.
Predchádzajúce časti rozprávania o GM na tomto blogu
Hitparáda swingu, Glenn Miller
Orchester Glenna Millera II - interpreti
Príbehy účinkujúcich a interpretov Ray Eberle, Pat Friday, Marion Hutton, Tex Beneke, The Modernaires
Orchestra Wives, 1942
Not much content, but oh, the music! (z komentárov).
Orchestra Wives je americký hudobný film z Hollywoodu r. 1942 s hlavnými hereckými hviezdami Ann Rutherford, George Montgomery a Glenn Miller (GM). Účinkujú v ňom tiež všetci vtedajší hudobníci orchestra a interpreti piesní. Hosťujúcimi hviezdami filmu sú slávna vokálna skupina The Modernaires ako aj černošskí temperamentní tanečníci Nicholas Brothers Brothers, ktorí prispievajú k atraktívnosti predstavenia.Tento film bol druhým a posledným filmom kde účinkuje orchester GM a zaslúži si pozornosť medzi vtedajšími muzikálmi swingovej éry aj preto, že jeho dej je serióznejší a realistickejší ako u ostaných podobných filmov v tomto žánri.
Vo svojom poslednom vystúpení na scéne filmu, vedúci orchestra Glenn Miller hrá - samého seba. Vo filme mu dali meno Gene Morrison (aby začiatočné písmená boli rovnaké ako pre meno Glenn Miller tak, aby orchester mohol používať svoje vlastné skrinky z nerezovej ocele s monogramom GM).
Hlavný dej filmu sa odvíja od dievčaťa z malého mesta Connie Ward (herečka Ann Rutherford), ktorá sa impulzívne vydá za Billa Abbota (herec George Montgomery), trumpetistu v orchestri GM. Connie je v siedmom nebi keď sa orchester Gena Morrisona (GM) usadí v jej meste a celkom vyvedená z miery týmto trumpetistom. Bill po len asi 15 minútach prvého rozhovoru s ňou (a bez toho že by ešte len poznal jej meno) navrhne, aby sa pripojila k orchestru. Potom, čo sa zaň vydá, Connie sa pripojí k turné orchestra a spoznáva život ako žena v jeho komunite. Čoskoro zistí, že sa nehodí pre život na cestách a ako tiež nie je pripravená na malicherné prejavy žiarlivosti a podpichovanie spoza chrbta medzi ostatnými manželkami v orchestri. Connie dočasne opustí Billa – akt, ktorý ovplyvní aj hroziaci rozpad orchestra. Ale kapela a manželstvo sú nakoniec predsa len zachránené vďaka pozitívnym konšpiračným intrigám GM a kajúcej sa Connie.
Tí, ktorých až tak nezaujmú rôzne komploty a vedľajšie zápletky vo filme, budú uchvátení prezentáciou tých najkrajších nahrávok a melódií, počínajúc najväčšími hitmi At Last (video OW2), People Like You And Me (OW1) a I´ve Got a Gal in Kalamazoo (OW11a12). Je úžasné koľko optimizmu a až "budovateľského nadšenia" vyžaruje z úvodnej piesne filmu People Like You And Me. Podobne je tomu u nahrávky I´ve Got a Gal in Kalamazoo. Nahrávka At Last ukazuje prejavy fanatického obdivu fanúšičiek (Connie) ku svojim idolom na pódiu (Bill). Tejto nahrávke predchádza vo videu OW2 "orchestrálka" Boom Shot ako skvelá ukážka swingu v podaní orchestra GM, privádzajúca obecenstvo do extázy swingovania.
Čítajte viac tu http://en.wikipedia.org/wiki/Orchestra_Wives
Tu je odkaz na všetkých 12 dielov filmu Orchestra Wives (OW), dostupných na webe
OW1, OW2, OW3, OW4, OW5, OW6, OW7, OW8, OW9, OW10, OW11, OW12.
Hlavní predstavitelia - herci
Sun Valley Serenade, 1941
Sun Valley Serenade bol prvým z tých dvoch hudobných filmov s orchestrom GM. Film prezentuje slávnu nórsku krasokorčuliarku Sonja Henie, hlavnými filmovým hviezdami sú tu John Payne a Lynn Bari. Pre fanúšikov GM je film trocha menej príťažlivý ako Orchestra Wives, keďže sa nám tu GM s jeho členmi orchestra a interpretmi nepredstavujú až tak intenzívne a bezprostredne. Aj u tohto filmu, hosťujúcimi hviezdami filmu sú slávna vokálna skupina The Modernaires ako aj černošskí temperamentní tanečníci Nicholas Brothers Brothers so speváčkou Dorothy Dandridge, ktorí prispievajú k atraktívnosti predstavenia.
V tomto filme zdieľajú pozornosť orchester GM a krasokorčuliarska hviezda Sonja Henie. Henie hrá nórskeho utečenca adoptovaného klavíristom orchestra Johnom Paynom, ktorý sa mylne domnieval, že Henie je 10-ročné dievčatko a nie dospelá slečna. Payneho priateľka, Lynn Bari, je sólistom v orchestri GM a pritom prudko žiarlivej povahy. Keď sa Bari urazí a odíde od GM, Henie zinscenuje a vypracuje show na ľade. Toto nedostatočne pripravené veľkolepé predstavenie vzruší publikum v rekreačnom hoteli Sun Valley, kde sa odohráva väčšina deja.
Prezentuje sa tu vôbec najdlhšia a s najtemperamentnejšia swingová verzia skladby Chattanooga. V skutočnosti, to bol tento film, pre ktorý bola pieseň napísaná ... a stala sa tak populárnou, že dostala prvú Zlatú platňu vôbec. Ďalšími top hitmi prezentovanými tu sú piesne I Know Why and So Do You, Serenade In Blue a veľmi swingová verzia skladby In the Mood. Tieto skladby boli všetky prezentované v osobitnom režime určenom pre filmy, v ktorých sa objavili. Ich aranžmá boli dlhšie a lepšie ako štandardne nahraté verzie rovnakých melódií. Vyskytuje sa tu prvýkrát vo filme aj skladba At Last, ktorej interpretácia v druhom filme Orchestra Wives je však oveľa lepšia. Speváčkou je tu Lynn Bari, jej spev dabbuje Pat Friday. Ona a John Payne pri klavíri boli súčasťou orchestra len pre potreby filmu, neboli regulárnymi členmi.
Čítajte viac tu http://en.wikipedia.org/wiki/Sun_Valley_Serenade
Odkaz na tie najväčšie hity z tohto filmu
Serenade In Blue (v podaní Lynn Bari / Pat Friday)
Serenade In Blue (v podaní s Ray Eberleom)
Hlavní predstavitelia - herci
V r. 1954 bol nakrútený aj životopisný film Glenn Miller Story.