Dobrodružstvo s medicínou - operácia srdca

Ešte pred 40 rokmi sa na infarkt zomieralo, potom prišla revolučná zmena možnosťou operácie srdcového svalu využitím technológie by-pass. Táto vyriešila problém neprístupnosti 3 ciev v prevedení, v akom nám ich dodala príroda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Na silvestra som si po zobudení zistil frekvenciu tepu dvojnásobnú oproti bežnej asi 60 úderov za minútu. Preto urgentne odvoz autom rodiny na kardiologické oddelenie nemocnice Liptovský Mikuláš. Tam vyšetrenie vstrekom farby to ciev idúcich ku srdcu, ktorá sa dostane až do 3 ciev udúcich z aorty do … “venčitých“ cievočiek ktorými je obalený srdcový sval. 

Výsledok: 2 cievy upchaté na 75%, tretia na 90%. (teda už pred niekoľkými rokmi muselo postupne sa zväčšujúce upchatie dosahovať vysoké hodnoty!).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takýto stav vylúčil použitie metódy prepchávania ciev drôtikom ktorý na konci nesie kovový tzv. stent, ktorý stabilizuje roztiahnutú cievu, rozhodnuté vykonať normálnu operáciu.

Nasleduje odvoz na spádovú kliniku kardiochirurgie v Banskej Bystrici. Zážitkom je jazda v neprestajne húkajúcej sanitke čo ide stále max. možnou rýchlosťou, takže sme v BB za asi len 45 minút.

Ďalšia história je obsiahnutá v správe vydanej po pri odchode z BB kliniky:

Operácia:
dňa 07.01.2015 v celkovej anestézii za použitia mimotelového obehu.
Diagnóza:
ICHS – stenosis RIA et RMI, occlusio RCA; St. p. IM subendocarialis inferolateralis acutum 02/01/2015
Výkon:
CABG cum vena autologa ad RCA- RIP et RMI, LIMA ad RIA; ECC, sternotomia

SkryťVypnúť reklamu

Epikríza:
74- ročný pacient doposiaľ bez kardiálnej anamnézy bol prijatý na OAK pod obrazom akútneho STEMI spodnej steny s paroxyzmom fibrilácie predsiení s rýchlym prevodom na komory v úvode s následnou spontánnou verziou na sinusový rytmus. Urgentnou koronarografiou verifikované viaccévne koronárne postihnutie, kardiochirurgom indikované na CABG, s ktorým pacient súhlasí, echokardiografický nález nedilat. LK s EF 60%, hipokinéza posteriórne, TAPSE 30 mm, Trik. Reg. PGmax 30 mm. Postprocedurálne klinický stav pacienta stabilný, miesto po vpichu cestou I.dx kľudné, bez hmatnej rezistencie.
Následne preklad na oddelenie kardiochirurgie v stabilizovanom stave, bez bolestí, kde za hospitalizácie doplňujeme potrebné predoperačné vyšetrenia a odber. Po adekvátnej predoperačnej príprave pacient dňa 02.01.2015 za ATB profylaxie operovaný v CA za použitia ECC, kedy vykonané CABG cum vena autologa ad RCA- RIP et RMI, LIA ad RIA, ECC, stenotomia.
Pooperačne preložený na OAIM. Tam extubovaný v deň operácie. Pooperačne recidivujúva fibril. predsiení nastavený na kombin. liečbu betablokátorom a Cordarone. Prechodne psychmotorický nepokoj – preto podávané sedatíva. Ďalej pacient rehabilituje bez problémov.
Na 11. pooperačný deň empiricky nasadená ATB liečba pre záchyt bronchitických fenoménov bilat, subfebrilie, eleváciu zápalových parametrov. Ďalší pooperačný priebeh na KCH komplikovaný recidivami FAP s rýchlym prevodom na komory , po dosýtení amiodaronom verzia na SR. Pacient na 13. pooperačný deň afebrilný, hemodynamicky kompenzovaný po ECHOKG a kardiologickej kontrole v celkovom dobrom stave demitovaný do amb. starostlivosti. Rany zhojené p.p.i., stehy a PM elektródy ex., sternum stabilné. 

SkryťVypnúť reklamu

Tak tu máme možnosť pocvičiť sa v latinčine. My so znalosťou angličtiny máme výhodu keď tento jazyk prevzal pre medicínsku terminológiu väčšinu výrazov z latinčiny

Skratky:

ICHS Ischemická choroba srdca
RIA Ramus Interventricularis Anterior
RMI 
RCA Right Coronary Artery
IM Infarkt myokardu
CABG Coronary Artery Bypass Graft
RCA- RIP
LIMA 
ECC
OAK
STEMI Segment Elevation Myocardial Infarction
LK Ľavá komora
EF Ejekčná frakcia
TAPSE Tricuspid Annular Plane Systolic Excursion
PG
CA
LIA
OAIM Oddelenie akútnej a intenzívnej medicíny
ATB Antibiotiká
KCH Kardiochirurgia
FAP Fibrilácia predsiení
SR Sinus rytmus
ECHKG Echokardiografia
PM Pacemaker
 

SkryťVypnúť reklamu

Naprek usilovnému gugleniu sa podarilo vylúštiť len zopár skratiek. Súčasný stav je zásluhou príspevku v diskusii. Budem v hľadaní pokračovať.

Vlastná prezentácia ako to bolo:

Vynikajúci farebný obrázok srdca je na cardio.sk TU http://sk.wikipedia.org/wiki/Srdce_%28org%C3%A1n%29

Do 07.01 ste na oddelní ARO 1, tam už musíte odovzdať mobil.
Príprava na vlastnú operáciu. Pri infarkte vzniká na určitej malej časti srdcového svalu lokálna deštrukcia (táto časť odumrie) a operácia musí byť oneskorená o čas potrebný na stabilizáciu tejto poškodenej časti – v tomto prípade do 07.01.
Pri operácii sa predovšetkým odoberie materiál potrebný na transplantáciu, cieva zvyčajne z lýtka pravej nohy, v mojom prípade to bolo od členka po koleno.
Hrudník sa otvorí rozrezaním kosti u ktorej končia rebrá a následne sa otvorí špeciálnymi kieštami, tento nástroj sa počas operácie zafixuje. Pre potreby mimotelového obehu sa štipcom stlačí vstupná i výstupná cieva, telo sa pripojí na zariadenie zastupujúcu počas operácie srdce pacienta.
Potom sa implentujú vlastné 3 cievy by-passu. Obdivuhodné je predovšetkým vytvorenie prepoja medzi cievou bypassu a sieťou tenučkých „venčitých“ cievok obaľujúcich srdcový sval.
Zošitie kosti je s využitím kovových segmentov len u pacietiov s extra mohutným hrudníkom (v mojom prípade neboli použité).

Po operácii ste umiestnení na najdôležitejšie oddelenie kliniky (KCH), kde sa dozerá na vydarenosť operácie a vykonávajú urgentné zásahy v prípade potreby. Toto je na fyzickú a psychickú kondíciu pacienta najnáročnejšie miesto, ste tam po celý čas immobilný kvôli trvalému napojeniu na EKG a vybavení tzv. kanylou ktorou sa zavádza infúzia a odoberá krv. Potrebu močenia a stolice vykonávate na posteli alebo máte povolené používanie toalety no len pri sprievode zdravotným personálom.

Na rozdiel od spolupacientov, môj pobyt na tomto mieste sa značne predĺžil vypadávaním srdca z tzv. sinusového rytmu, tomto sa opakovalo celkom 4x. Pri vyskočení do stavu fibrilácie bola vykonávaná medikamentálna liečba v priemere 1 až 2 dni, potom sa znova podarilo navodiť ten sinus. K vyskočeniu zo sinusu došlo u mňa v 3 prípadoch po fyzickej námahe (2x vyliezanie na posteľ, 1x po sprchovaní).

Až keď sa úspešnosť operácie pozitívne vyhodnotí, ste premiestnení nazad na ARO1.

V tomto dobrodružstve s medicínou pristupujú ešte vlastné dojmy a zážitky.

Som workholik a nútené zotrvávanie v nečinnosti mi spôsobuje priam utrpenie.
Trpím krutými poruchami spánku (vybočená prepážka vyvoláva v užšej dierke nosa blokádu, musím mať pod hlavou trojuhoľník matrace) a vynútené prebudenie aj vo vlastnej posteli.
V nemocničnom prostredí sa v noci vždy nájde chrápajúci spolupacient na izbe. U nemocničnej postele sa dá dvíhať segment pod hlavou, bod zlomu je však hneď za zadkom a nie pod plecami. Spánok 2-3 hodiny denne viedol k oslabeniu organizmu nežiadúcemu práve vo fáze zotavovania sa po operácii.

Prekonávať nekonečné hodiny nečinnosti pomohli dve veci

  • asi pred polrokom som si dal do obyčajného mobilu nainštalovať internet

  • keď mi z rodiny doniesli knihu Huntington „Stret civilizácií“ čítal som toto dielo aj opakovane, plánoval som to už v minulosti 

Medzi „spolubojovníkmi“ na izbe boli viaceré vynikajúce osobnosti s ktorými bolo možné viesť intelektuálne filozofické diskusie.

A tak pobyt na klinike priniesol okrem bolestí súvisiacich s operáciou aj veľa ďalších užitočných dojmov a zážitkov.

Miroslav Nesrsta

Miroslav Nesrsta

Bloger 
  • Počet článkov:  112
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pôvodom z Brna na Morave; dôchodca, žijem na Liptove od r. 1965. V aktívnom veku konštruktér v odbore IT.Blogovanie robím v rámci intelektuálnej aktivity 3. veku so záujmom porozprávať sa o témach spoločného záujmu. Zoznam autorových rubrík:  filozofia, politika, ekonomikavzdelávaniekultúraautoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu