Začneme definíciou:
Desktop prostredie / Desktop environment
Grafické rozhranie pre užívateľa / Graphic User Interface GUI: pojem je samo-vysvetľujúci.
Pri Windowse je desktop prostredie pevne dané verziou (XP, 7, 10). Pri Linuxe je viacero možností. Desktop prostredie obsahuje GUI a typicky poskytuje prvky, ako pracovnú plochu (desktop) a pozadie, ikony, panely a funkcie ovládané myšou.
Distribúcia Linuxu poskytuje určitý typ desktop prostredia defaultne. Pri Fedore je to prostredie Gnome, pri Ubuntu je to KDE, pri XUbuntu a Linux Lite je to Xfce
Keďže mám doteraz nainštalovaný Linux na druhom notebooku (na prvom naďalej držím Windows 10), ktorý je z r. 2005 a má len 32-bit procesor a len 40 GB hard disku, prednostne používam aplikácie typu tzv. lightweight / odľahčený, vyznačujúce sa nižšou náročnosťou na zdroje - procesor a pamäť počítača.
Preto, ale i pre jeho priateľskosť pre užívatelia, výborný vzhľad a vlastnosti, používam pri Fedore prostredie Xfce.
Desktop Prostredie Xfce triedi aplikácie do nasledovných priečinkov
1) Setting / Nastavovanie
2) Accessories / Príslušenstvo
3) Development / Vývoj
4) Documentation / Dokumentácia
5) Games / Hry
6) Graphics / Grafika
7) Internet / Internet
8) Multimedia / Multimedia
9) Office / Kancelária
10) System / Systém
Uvedené triedenie aplikácií v Linuxe je veľkou výhodou oproti Windows, umožňuje mať na obrazovke ikony len pre často používané aplikácie, tie ostatné si pohodlne spustíme cez Menu aplikácií / Application menu.
Aplikácie inštalované automaticky s distribúciou (Fedora)
ad 1) Nastavovanie
Sada nástrojov pre nastavovanie obrazovky, klávesnice, myši,
internetového pripojenia ...
ad 2) Príslušenstvo
Rôzne užitočné utility ako napr. kalkulačka, sada znakov písma, manažér klipov ...
ad 3) Vývoj
- - -
ad 4) Dokumentácia
- - -
ad 5) Hry
- - -
ad 6) Grafika
- - -
ad 7) Internet
Midori web prehliadač: je typu “lightweight”, v porovnaní s Firefoxom je rýchlejší a spoľahlivý. Jeho aktualizácie však už veľmi nevychádzajú. Na niektoré úlohy nestačí a PC hlási potrebu prechodu na lepší prehliadač. Pre jeho rýchlosť ho však využívam prednostne a na lepší prechádzam až keď je to vyžadované systémom.
ad 8) Multimédia
Parole Media Player prehrávač vídeí: namiesto tohto, používať VLC
ad 9) Kancelária
Abiword textový editor. Podobná situácia ako pri Midori. Pri vyšších nárokoch (napr. kontrola pravopisu, obrázky, tabuľky, formátovanie, stránkovanie) prechádzam na OpenOffice Writer.
Claws Mail emailový klient: po dlhšom čase používania vyhodnotený ako nevyhovujúci, prechod na Evolution.
ad 10) Systém
Terminal emulator / Terminál
Cez tento terminál je dostupné rozhranie pre príkazový riadok / Command Line Inteface CLI.
Thunar File Manager / Správca súborov Thunar s jediným stĺpcom_
Task Manager / Manažér úloh: nevyhnutný pre sledovanie aktivity PC
Aplikácie z depozitárov Linux a cudzích
Osvedčilo sa a používam:
ad 1) Nastavovanie
- - -
ad 2) Príslušenstvo
Screenshot / Snímka (segmentu) obrazovky
ad 3) Vývoj
Quanta Plus
HTML editor web stránok, snaží sa poskytovať služby ako Dreamweaver vo Windows.
Po zavedení HTML kódu, je možné prepínať sa medzi režimom zdrojového kódu (source) a vizuálneho editora ( WYSIWYG What You See Is What You Get). V režime WYSIWYG je možné vykonávať základné formátovanie stránky. Je možné aj vidieť obidva režimy súčasne, okno sa pritom rozdelí na spodnú (source) a hornú ( WYSIWYG) polovicu.
V režime source je vynikajúcim pomocníkom tzv. Code Navigator. Je umiestnený v pridanom sĺpci naľavo a ukazuje tam code tree / strom kódu. Jeho vetvy je možné zbaľovať / rozbaľovať podľa potreby a takto môže vývojár pohodlne surfovať cez hoci aj veľmi dlhý zdrojový kód. Ďalším pomocníkom je dočasné umiestňovanie zarážky / bookmark na riadok daného poradového čísla.
Pre lepšiu orientáciu je tu k dispozícii tiež farebné rozlíšenie / highlighting určitých prvkov kódu
Bluefish Editor .
Výkonný editor,cielený na programátorov a vývojárov pre web, s veľa možnosťami pre písanie web stránok, skriptov and programovacích kódov.
Geany
Textový editor spolu s vývojárskym prostredím (Integrated Development Environment IDE).
ad 4) Dokumentácia
- - -
ad 5) Hry
Solitaire
Kartová hra typu Solitaire so vstupnými, výstupnými a medziľahlými stĺpcami
Wine Mine
Pole s mínami
ad 6) Grafika
GIMP GNU Image Manipulation Program
Je to linuxový grafický editor ktorý slúži pre tvorbu a úpravu bitmapových obrázkov. Jeho komerčným proťajškom známym z Windows je Adobe Photoshop. Vhodný pre použitie najmä pre úpravu fotografií a tvorbu webovej grafiky. Obsahuje širokú škálu štandardných nástrojov ako napr. možnosť práce s kanálmi, vrstvami a cestami, grafické filtre a štandardné nástroje, ktoré má Photoshop (štetec, pero, tužka, razítko a podobne).
Inkscape
Vektorový grafický editor. Produkt ukladá v svojom formáte, do bitmap fomátov ho exportuje.
Libre Office Draw
Vektorový grafický editor, ktorý je súčasťou kancelárskeho balíka Libre Office.
Xpaint
Grafický editor bitmapových (rastrových) obrázkov. Podporuje väčšinu známych formátov ako sú PNG, JPEG,GIF, BMP, TIFF.
gImage Reader
Spracuje obrázok alebo pdf súbor a extrahuje z neho text, keďže súčasťou tohto programu je OCR Optical Character recognition / rozpoznanie optických znakov. Je to konverzia obrázkov s písmom, ktoré môže byť písané aj rukou, do textu. Dokumentom je obrázok, získaný prípadne skenovaním obrázku alebo fotografie.
ad 7) Internet
Firefox browser / prehliadač Firefox
ad 8) Multimedia
VLC Prehrávač vídeí
Umožňuje aj editovanie, t.j. segmentácia a následné spájanie segmentov podľa potreby. Taktiež umožňuje kompletovanie titulkami.
Avidemux Video Editor
Editor vídeí
Gnome subtitles
Práca s titulkami vídeí
ad 9) Kancelária
Libre Office
Kancelársky balík s aplikáciami Writer, Calc, Draw, Base, Impress.
Evolution
Emailový klient. Viacerí hodnotia túto aplikáciu ako najlepší ekvivalent pre Microsoft Outlook vo Windows, ktorá dobre plní zadanie pre typ PIM . Personal Information Manager PIM je špeciálny druh aplikácie, ktorej funkciou je byť osobným elektronickým diárom. Ako nástroj pre správu informácií ponúka možnosť zaznamenania, správy a ľahkého nájdenia rôznych typov osobných informácií, ako sú napríklad poznámky, adresár, kalendár, upomienky, poštový klient, projektový manažér atď. Evolution ponúka päť základných funkciíi: emailového klienta, kontakty, kalendár, úlohy a poznámky. Z funkcií chybuje už len denný súhrn, ako to má napr. Outlook, kde by na jednom mieste boli pre daný deň zobrazené emaily, záznamy z kalendára a úlohy na niekoľko dní dopredu.
Okular
Nahrádza z Windowsu známy Acrobat Reader. S týmto programom je možné prezerať viaceré typy súborov, predovšetkým PDF súbory a obrázky viacerých formátov. Nad týmito súbormi je možné taktiež vykonávať niektoré operácie (výber a následné operácie s vybratou časťou).
MyNotex
Možno najlepšia aplikácia Linuxu pre písanie poznámok, ktorá umožňuje usporiadať všetky vaše texty, informácie a obrázky do vlastnej databázy, kde je budete mať kedykoľvek k dispozícii.
Každá poznámka môže mať priradené jednoduché metadáta a tiež tagy. Je možné vyhľadávať podľa rôznych parametrov. Je tu možnosť priložiť ľubovoľný počet súborov.
Stardict
Najlepší Linux offline slovník, aký sa podarilo nájsť. Jeho unikátnou vlastnosťou je instantný preklad slovíčka v texte, zvýrazneného prejdením myšou.
ad 10) Systém
DoubleCommander
Dvojstĺpcový správca súborov. Obdoba Total Commandera vo Windows.
Tento bobatý rozsah aplikácií má užívateľ Linuxu zadarmo, len niektoré sa dajú získať v podobe "pro" (profesional) za čo sa platí.
Chyby v aplikáciách zadarmo sa však nedajú reklamovať, je možné len čakať, že vo vyššej edícii bude chyba odstránená.