Linux na osobnom počítači, pre a proti

Na webe Down To Earth Linux rozoberá John Morris originálnym spôsobom pozitíva a negatíva využívania Linuxu na osobnom počítači.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Pozitíva uvádza John Morris v článku "6 Reasons To Install Linux Today" nasledovne:

V súčasnom období „hladkého a vylešteného“ operačného systému Apple a pozoruhodne stabilného a bezpečného výberu vo svete Windows, kto, do pekla, by chcel používať Linux a prečo?

Ku tejto otázke má Morris dve odpovede.
Prvá je táto:
Ak nechcete hrubú, sebavedomie ohrozujúcu dizertáciu, dajte si pozor, od koho pýtate názor.
A druhá:
Jaj, sú tu viaceré dôvody.

1: Linux je zadarmo
Oukej, nie všetky Linux distribúcie sú zadarmo a stále ešte pre jeho prevádzku potrebujete hardware. Ale za väčšinu distribúcii sa neplatí a stále ešte potrebujete hardvér pre prevádzku Windows alebo OS X. Tvorba Linuxu je, pre naše potreby, zadarmo!
A naviac k samotnému Linuxu, je tu spústa možností softwéru pre Linux, ktoré sú zadarmo. Nulová cena, to je veľký problém v Linux komunite.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2: Bezpečnosť
Microsoft Windows je pravidelne kritizovaný pre biedne zabezpečenie a nízku odolnosť proti malware. Aj OS X má niektoré veľmi slabé miesta.
Prinajmenšom niečo z tohto je kvôli popularite. Windows má asi 90% z podielu desktop a laptop PC na trhu a OS X asi 8%. Ak by ste boli jedným z bastardov ktorí tvoria malware, prečo by ste sa sústredili len na 2% trhu?
Avšak, kvôli prednostiam jeho dizajnu, Linux je bezpečnejší operačný systém. Aj keď nie je bez chýb, Linux sa dá oveľa ťažšie prelomiť / crack.

3: Sloboda
Čítali ste niekedy podmienky služby pre Microsoft Windows alebo OS X ? Odpíšete veľa práv a schopností možností ak aplikujete jeden z nich. Z najväčšej časti, Linux je pre vás kompletne zadarmo, pre narábanie s ním podľa potreby.

SkryťVypnúť reklamu

4: Voľba
Ak chcete vynaložiť patričné úsilie, môžete dosiahnuť, aby Linux robil čokoľvek chcete. Konkurenčné operačné systémy sú uzatvorené. Chcete toto tlačidlo naľavo? Nedá sa! Chcete prevádzkovať modifikovanú verziu OS X na vašom smarfóne? Zabudnite!
Linux vám ponúka spústu možností mimo rozsahu balíčka distribúcie a s istým úsilím, limitom je už len nebo. Vyskúšajte tieto fantastické konfigurácie.
A pozrite na operačný systém Android pre smartfóny a tablety. V jeho jadre, Android je stavaný na báze Linuxu.

5: Komatibilita hardvéru
Linux má distribúcie, ktoré pobežia na takmer hocijakom hardvéru, bez ohľadu na to, či je nový alebo starý, rýchly alebo pomalý. Skúste nainštalovať Windows 8 na PC z roku 2000. To sa nepodarí. Avšak toto sa s Linuxom dá urobiť!

SkryťVypnúť reklamu

6: Vzdelávanie
Windows a OS X pokrývajú všetky škaredé funkcie a „pieskovité“detaily, ktoré umožňujú fungovanie PC. Rozsah znalostí potrebných pre prácu na ňom je pozoruhodne malý. Tieto operačné systémy vyžadujú len prácu a robia pre vás všetku potrebnú podporu.
Linux vás nechráni pred ničím. Povzbudzuje, ak priamo nevyžaduje aby ste rozumeli ako PC pracuje, ako pracuje operačný systém a ako najlepšie vykonať úlohu. Urobí z vás lepšieho, múdrejšieho používateľa počítača.

Linux nie je pre každého. A dokonca aj keď máte Linux radi, možno si ho nebudete adoptovať ako svoj primárny operačný systém. 
Vlastne, povedzme si tajomstvo. Napriek mojej fascinácii Linuxom, robím väčšinu svojej práce vo Windowse. Dobre to viem! Nepovedzte to nikomu.

SkryťVypnúť reklamu

Linux má niekoľko výhod oproti alternatívam. A tak pokračujte, inštalujte nejakú distribúciu na virtuálnom stroji a hrajte si s tým. Stojí to za to! Akonáhle ste si to vyskúšali, podeľte sa svojimi skúsenosťami a vašimi dôvodmi či využívať Linux alebo nie, v diskusii pod týmto článkom.


Tento článok bude mať pokračovanie pre prezentáciu 11 negatív Linuxu inštalovaného na PC, pôvodom od rovnakého autora J. Morrisa, podľa jeho článku "11 reasons Linux sucks".

Zdroj: je uvedený v texte článku, na webe je na adrese http://downtoearthlinux.com/posts/6-reasons-to-install-linux-today/

.

Miroslav Nesrsta

Miroslav Nesrsta

Bloger 
  • Počet článkov:  112
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Pôvodom z Brna na Morave; dôchodca, žijem na Liptove od r. 1965. V aktívnom veku konštruktér v odbore IT.Blogovanie robím v rámci intelektuálnej aktivity 3. veku so záujmom porozprávať sa o témach spoločného záujmu. Zoznam autorových rubrík:  filozofia, politika, ekonomikavzdelávaniekultúraautoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu