Kľúčový svedok prípadu DPH V. Paľonder: Ja nič, ja muzikant

Písmo: A- | A+

Môže sofistikovaná zločinecká mašinéria s DPH fungovať ako dobré namazaný motor napriek tomu, že údajný kľúčový politický a policajný vybavovač vyše roka klamal svojich vlastných zamestnávateľov, nič im nevybavil a ani sa o to nesnažil - a to všetko za nadštandardný plat a auto? Posúďte sami.

Prešovčan Vladimír Paľonder nevyzerá zrovná ako bohatý vybavovač kriminálneho prostredie. Má 61 rokov, možno 175 cm, nosí ošúchané čierne rifle a kolotočiarske čierne topánky. Je fúzatý, s komunisticky vyzerajúcimi zubami.

Napriek tomu, hlavný obvinený v prípade podvodu s DPH, JUDr. Milan Chovanec, ho nedávno označil ako kľúčového spojenca s politickými a policajnými špičkami, cez ktorého mal za peniaze vybaviť protekciu pre údajnú rozsiahlu konšpiráciu založenú na miliónových nezákonných vratkách dane. Zatiaľ nebol v prípade obvinený, mal vypovedať ako svedok 31. marca ale výsluch polícia zrušila.

Paľonder označil tvrdenie Chovanca za výmysel. Vraj mu nevybavil nič, ani sa o to nepokúsil, napriek tomu že údajne podvodníci mu za to platili. Stretol som sa s ním v Prešove 3. apríla. Bol ochotný sa pozhovárať, ale nechcel sa nechať fotiť. Vraj sa mu točí hlava, z „chobotnice do ktorej ma namočili".

Ste zrazu stredobodom záujmu médií. Podľa obvineného Milana Chovanca mali ste byť prostredník úplatkov pre verejných činiteľov vo veľkom podvode s DPH. Čo na tom poviete?

Ja chcem mať s tým svätý pokoj. Ja som nikoho neoslovil. Povedal som, dobre, v poriadku, budem sa pýtať, ale nikoho som sa neopýtal nič. A potom on (Milan Chovanec) zase, že, „nemôžeme sa stretnúť?"

A čo chcel Milan Chovanec, keď ste sa stretli?

Napríklad, že nemá vyplatené (vratky DPH), že mu to zdržujú tie peniaze, a či keď môj otec bol policajt či nemám dákych ľudí. Nejaké konexie, či neviem niečo vybaviť na úrade. Ale také veci ma vôbec nezaujímali. Ja budem mať tento rok 62 rokov, nikdy som nepodnikal, nikdy som nepodpísal žiadnu faktúru, za nikým som nebol. Nepoznám riaditeľa daňového úradu, ani nikoho...

Ani bývalého šéfa ÚBOKu Michala Kopčíka?

Nič.

Ani štátneho tajomníka ministerstva vnútra Jozefa Bučeka?

Nič, nič.

Ani šéfa Smeru v Prešove Stanislava Kubáneka?

Len z videnia, nikdy osobne.

Tak čo ste povedali Chovancovi, keď vás žiadal o vybavovanie vrátky DPH cez vaše údajné kontakty?

Ja že v poriadku, chcel som potešiť mladého chlapca, ja som taký typ človeka. Tak sa to skončilo. No a potom jeho brat (Ivan Chovanec) ma zobral do práce (do firmy Ivana Chovanca Renoir s.r.o., tiež podozrivého z nezákonných vratiek DPH - pozn. autora). On mi autíčko ako ponúkol, KIA Sportage, že môžem s ním chodiť. Ľudia mi dookola závideli, že aký som bohatý. Išiel som tam, tam, tam, všetko vybavená vec. Potom ho zaistili (Milana Chovanca zobrali do väzby v novembri 2011 - pozn. autora), a už výplaty som nedostal.

Čo bola vaša pracovná náplň? Za čo vás platili?

Isť pre poštu, keď bolo treba isť pre dcéru alebo syna.

A koľko vám za to platili?

Plat som mal 830 eur mesačne. Som si myslel, že som zachránený, že akí dobrí ľudia. Ale prakticky oni ma chceli na niečo celkom iné, čo nepasovalo.

Tie vaše údajne kontakty?

Hej. Oni ma chceli na také veci. Ja som sa ako malý chlapec tešil, že mám voľno, že mám auto, povedal som si v poriadku, niečo vybavím, ale nikoho som neoslovil.

Podľa Milana Chovanca ste boli spolu často v kontakte, vaše telefonáty tiež niekedy trvali dlho, počas nich ste spomenuli rôzne mená ako napríklad Jožo alebo Stano. Chovanec neskôr identifikoval tieto mená ako Stanislav Kubánek a Jozef Buček. Prečo ste práve tieto mená používali, ak ste nikoho neoslovili, a nemysleli tie konkrétnych ľudí?

Môže byť. Lebo čo som mal povedať, viete, keď som za nikým nebol? Chcel som ho potešiť.

Klamali ste mu aby ste ho potešili?

Hej. Lebo som za nikým nešiel. Povedal som si, netreba za zapliesť do ničoho, lebo som už toto vedel, čo sa dialo. Ale všetko to začalo, to bolo ako červená nitka, že som mal otca policajta.

Chovanec tvrdil, že ste sa chválili, že váš otec bol šéf polície v Prešove za komunizmu, a že kvôli jeho kontaktom viete veci vybaviť. Akú mal najvyššiu funkciu váš otec v polícii?

Normálny, slúžil. Bol ročník 1915, zomrel v 1990.

A keď ste Chovancovi povedali meno Stano do telefónu, nemali ste na mysli šéf strany Smeru v Prešove Stanislava Kubáneka?

Nie, to mohol byť Stano Jánošík.

Ale nejde mi to do hlavy. Tvrdíte, že ste Chovancovi hovorili vymyslené mena do telefónu, aby ste ho potešili, nejakých Stanov a Jožov. A že Chovanec si z toho nejako vydedukoval, že máte na mysli Kubáneka a Bučeka, a navyše sa uspokojil s vaším tvrdením, že ste mu u nich niečo vybavili, aj keď ste nikoho ani neoslovili. A že tento stav pokračoval minimálne celý rok čo ste boli zamestnaný v Renoire. Chcete povedať, že Milan Chovanec a jeho spolupracovníci vám vo všetkom uverili?

Tak keď bol na slobode hej. Lebo to tak bolo, povedal som že je to vybavené, a on na ma netlačil.

Nezdá vám to čudné? Že údajná sofistikovaná kriminálna konšpirácia sa nevedela odhaliť, že nevybavíte kľúčovú agendu - politické a policajné krytie - za čo vás platili?

Však som nevedel, čo robia.

Ale zdalo sa to vám normálne, že vám dajú, ako nezamestnanému, pomerne veľký plat podľa situácie v Prešovskom kraji, a vy ste pre nich vlastne nič nerobili?

Ale chceli odo mňa, dcéru na vyšetrovanie, také rodinné veci.

Podľa Chovanca niektoré platby Kubánkovi sa mali uskutočniť cez alebo minimálne v prítomnosti jeho šoféra Petra Pátera. Poznáte ho?

Áno, spolu sme robili na auto družstve (za socializmu). On je možno o dva roky starší odo mňa.

A odovzdali ste mu niekedy nejaké peniaze?

Nikomu nič.

Skryť Zatvoriť reklamu