Nicholsonová píše cirkevným hodnostárom

Vážený pán predseda konferencie biskupov Slovenska, vážený pán Mons. Zvolenský, píšem Vám, lebo mi nie je ľahostajný osud rodiny z Nevidzian, na ktorej jeden z kňazov rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku spáchal krivdu. Pevne verím, že tak ako mňa a tisíce ďalších ľudí na Slovensku, aj Vás dojme to, že za poukázanie na skrivodlivosť spáchanú na dieťati sa namiesto spolupatričnosti dostalo rodine len lynčovania, ponižovania a odmietania zo strany väčšiny veriacich v Nevidzanoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (68)

Ide o medializovaný prípad kňaza Pavla Kobidu, ktorý sa podľa súdu dopustil sexuálneho zneužívania 11-ročného dievčaťa. Verím, že Vám je tento prípad známy, ako aj verdikt súdu, ktorý síce uznal kňaza vinným, ale odsúdil ho len na tri roky podmienečne. Väčšina slovenskej verejnosti zostala verdiktom súdu pobúrená najmä vzhľadom na to, že dôkazy jednoznačne dokázali vinu menovaného páchateľa. V tejto súvislosti mi nedá nespomenúť medializovanú informáciu, že kňaz P. Kobida mal mať pomer s katechétkou vo svojom predošlom pôsobisku na fare v Janíkovciach. Práve to mal byť dôvod jeho preloženia do Nevidzian.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po tom, ako sa prípad zneužívania 11-ročného dievčaťa z Nevidzian dostal prostredníctvom médií na verejnosť, rodina dievčaťa čelila mnohým útokom zo strany veriacich v obci. Prejavy nevraživosti voči dievčaťu ako aj jeho matke Jane Komžíkovej neutíchli ani po vynesení rozsudku súdu, ktorý uznal kňaza vinným. Väčšina veriacich do dnešného dňa osočuje na verejnosti mladé dievča aj jeho rodinu, ľudia si pred nimi odpľúvajú, ukazujú prstom a namiesto chránenia obete aj naďalej chránia páchateľa. Život rodiny Komžíkovej v Nevidzanoch sa stáva neznesiteľným.

Preto, keď rodinu prijal biskup Nitrianskej diecézy Mons. Viliam Judák, rodina od neho žiadala jediné – aby predstúpil pred veriacich v Nevidzanoch, ktorí sa snažia chrániť kňaza na úkor postihnutej rodiny zneužívaného dievčaťa a upokojil ich nálady.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti prikladám pasáž z článku uverejnenom v Denníku plus1deň, 25. 9. 2013: „ (Biskup) Je pripravený sa jej (rodine) ospravedlniť a byť nápomocný,“ dodala diecéza. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik potvrdil, že cirkev v prípade právoplatného rozsudku rázne zakročí. „Ak je dokázaná napríklad pedofília, normy sú veľmi tvrdé. Tam je nulová tolerancia a prišlo by k pozbaveniu klerického stavu,“ uviedol hovorca.

Podľa slov matky, s ktorou som v kontakte, Mons. Viliam Judák odmietol predstúpiť pred veriacich v Nevidzanoch, odmietnuť konanie kňaza a vyzvať na upokojenie ich negatívnych nálad voči rodine. A tak napätie medzi veľkou časťou veriacich v Nevidzanoch a rodinou Komžíkovou pretrváva.

SkryťVypnúť reklamu

Vážený pán predseda Konferencie biskupov, važený pán Mons. Zvolenský, pre vyššie uvedené okolnosti som si dovolila osloviť Vás s týmto listom a požiadať Vás o naplnenie prosby matky zneužívaného dievčaťa.

Z vyjadrení predstaviteľov Konferencie biskupov Slovenska vyplýva, že o ďalšom osude kňaza Pavla Kobidu, ktorý je v súčasnosti na slobode, rozhodne vatikánska Kongregácia pre náuku viery. Teda nie biskup, ani Konferencia biskupov Slovenska. Podľa mojich informácií sa však vatikánska Kongregácia pre náuku viery bude rozhodovať nie len na základe dôkazov nazhromaždených v trestnom konaní, ale na základe podkladov z Vašej strany. O to viac by som Vás chcela upozorniť na chyby, ktoré sa v tomto prípade počas vyšetrovania, ale aj pred súdom vyskytli.

SkryťVypnúť reklamu

Kým po istú časť vyšetrovania bola skutková podstata kvalifikovaná prísnejšie podľa § 201 ods.2 Trestného zákona /viď. ustanovenia nižšie/, následne bola ešte pred podaním obžaloby z neznámeho dôvodu prokuratúrou zmiernená. Spolu so súčasnou právnou zástupkyňou rodiny zneužívaného dievčaťa sa domnievame, že sa tak stalo cielene, za účelom priaznivejšej sadzby trestu a možnosti podmienečného odkladu výkonu trestu, čo pôvodná kvalifikácia vylučovala.

Pritom podmienky na aplikáciu §201 (2) písm. a), podľa ktorého sa odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov páchateľ potrestá, ak spácha čin závažnejším spôsobom konania, t.j.

napr. : 
b) po dlhší čas, 
g) využitím tiesne, neskúsenosti, odkázanosti alebo podriadenosti, 
h) porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia 

boli naplnené. Niet totiž pochýb, že je porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej z postavenia farára, ku ktorému posielajú rodičia svoje deti na rôzne aktivity, ak tieto sexuálne obťažuje. Verím, že v tomto bode sa zhodne väčšina právnickej aj laickej verejnosti.

Keďže k dnešnému dňu nedošlo tak k žiadnej satisfakcii v rovine morálnej a len k neúplnej v rovine právnej, nie jen možné prípad odložiť ad acta, pretože vypovedá o výrazne nepriaznivom stave spoločnosti a smerovaní cirkvi na Slovensku.

V tejto súvislosti je dôležité, že matke dievčaťa nešlo od začiatku prípadu o nič iné, ako o ochranu svojho dieťaťa. Za tým účelom najprv opakovane žiadala kňaza Pavla Kobidu, aby prestal jej dcéru sexuálne obťažovať a sama chcela podľa vlastných slov vec ututlať. Až keď odmietol, obrátila sa na orgány činné v trestnom konaní. Trestné orgány jej poskytli ochranu, vrátane odsúdenia páchateľa, avšak naďalej trvala tzv. sekundárna viktimizácia obete.

Táto spočívala najmä v perzekúcii a osočovaní najmä zo strany veriacej komunity v dedine, ako aj zo strany médií – vrátane extrémne tvrdých obvinení z vydierania, čo sa opäť negatívne dotklo rodiny vrátane detí. Cirkev sa naďalej nečinne prizerala a nič nenasvedčovalo tomu, že by jej situácia prekážala.

Tu sa už však už nejednalo o individuálne zlyhanie jedného farára, ale o morálne zlyhanie cirkvi ako inštitúcie.

Obeť a jej zástupcovia pritom priamo žiadali nitrianskeho biskupa o prehovorenie k veriacim v Nevidzanoch, vyjadrenie jasného odmietavého stanoviska cirkvi a o celkové upokojenie nálad väčšiny veriacich voči nej a jej dieťaťu. Očakávali, že prípad odsúdi cirkev aj na úrovni celonárodnej. Je smutné skonštatovať, že zatiaľ sa nič v tomto duchu neudialo.

Pokiaľ cirkev nezmení uvedený postoj, t.j. nebude usilovať o verejnú morálnu satisfakciu obete, ako aj potrestanie kňaza aj súdmi cirkevnými, bude rodina usilovať aspoň o nápravu v rovine svetsko - právnej, osobitne vo vzťahu k objasneniu nezrovnalosti v právnej kvalifikácii spáchaného skutku.

Vážený predseda Konferencie biskupov Slovenska, vážený pán Mons. Zvolenský, pevne verím, že Vás osud rodiny zneužívaného dievčaťa z Nevidzian nenechá ľahostajným a zvážite, ako najlepšie prispieť k pokojnému životu rodiny v obci a k tomu, aby sa im dostalo aj morálnej spravodlivosti.

S úctou,

Lucia Nicholsonová

Poslankyňa NR SR a podpredsedníčka Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny 

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  315x

Srdcom som matka, novinárka, športovkyňa a niekto, koho vyrušujú rôzne skrivodlivosti sveta a má neustále nutkanie ich naprávať. V parlamente, na ulici, v rodine. Pred ideológiou uprednostňujem zdravý rozum a úsudok a mám rada slobodu. Slobodu jednotlivca. Píšem knihu, bicyklujem a behám. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu