Návrat do budúcnosti

Určite mnohí z Nás videli, alebo z počutia poznajú tento legendárny film. Kde sa mladík Marty McFly pomocou stroja času, ktorý zostrojil excentrický Dr. Emmer Brown, dostane do minulosti kde zažije pár bláznivých momentov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Predstavte si tú možnosť, akú mal mladý Marty McFly. Zmenili by ste niečo vo Vašich finančných rozhodnutiach, alebo by ste boli len pasívny divák a súhlasne pokyvkávali hlavou? Určite skoršie narodený by mali k tomu čo povedať a meniť, ako my neskôr narodený. Mnoho ľudí si pred odchodom do dôchodku začínajú uvedomovať vážnosť situácie. A zo šálky menom život, z ktorej doteraz upíjali plnými dúškam, si začínajú uvedomovať vážnosť situácie a začínajú len tak pochlipkávať a viac si vychutnávať chuť života. A čo by sme si my mladší, ktorí zo šálky pijeme niekedy až tak, že nám niekedy preteká pomedzi ústa, mali z toho zobrať? Našu prítomnosť tvoria minulé rozhodnutia a našu budúcnosť naše súčasné rozhodnutia. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1.fáza - AKUMULAČNÁ

Mnoho krát som počul od ľudí, ktorím do dôchodku ostáva už len 10 - 15 rokov, že by sa inak zariadili. Viac si odkladali, využili viacej možností ako sa zariadiť, pripraviť. A aké životné ponaučenie pre Nás mladších z toho vyplýva? Treba ZAČAŤ! Viem, pre Vás mnohých ešte mladších, je to až nepríjemne vzdialená budúcnosť, kedže len teraz ste dokončili školu alebo ste nastúpili do svojho prvého zamestnania. A niekto sa Vás pýta, a Vás núti sa zamýšľať nad niečim tak abstraktným ako je dôchodok. A v dnešnej dobe ktorá sa nesie heslom ´´ ži ako by zajtrajšok nemal vôbec prísť´´ je to ťažké. No ak to so svojim životom myslíte úplne smrteľne vážne, je potrebné ZAČAŤ sa pripravovať na túto etapu života. Na začiatok si netreba brať veľké sústa. Ako napríklad, keď pôjdem do dôchodku chcem mať na účte 1.000.000 € (ponímajúc v dnešnej dobe). Je potrebné začať s menšími cieľmi, ako napríklad našetriť si na super dovolenku na Bora Bora, alebo príprava na svadbu, dieťa, či renty k dôchodku. Kde výsledky môžete vidieť za krátky čas a odmeniť sa dopamínom za Vašu snahu.

SkryťVypnúť reklamu

2.fáza - UDRŽIAVACIA 

V tejto fáze to už začína byť o niečo zaujímavejšie no i zložitejšie. Zaujímavejšie v tom, ak ste v mladosti urobili to správne rozhodnutie a začali akumulovať, že máte na účtoch už pekný obnos peňazí, väčšiu istotu. No zložitejšiu v dvoch ohľadoch. V prvom ohľade to je neminúť všetko to čo som par rokov investoval a odkladal, šmahom čarovného prútika na kúpu tretieho auta do rodiny keď ma chytí neskorá puberta (kríza stredného veku) a potrebujem svoje prerednuté a zošedivelé vlasy prevetrať v kabriolete. A v druhom ohľade strach z ekonomických cyklov, výkyvov na trhu a tak podobne. I keď z dlhodobého hľadiska Vám logika vraví že treba investovať pri dlhom horizonte do akcií, tak tá istá logika Vám pri najmenšom výkyve na trhu vraví vybrať všetky peniaze. A tým pádom uskutočniť, zrealizovať, stratu a už ďalej neodkladať, neinvestovať. Určite mnohý z Vás, ktorý zažili poslednú krízu by pri ohliadnutí časom späť, zmenilo svoje rozhodnutie a nevybrali by ste (nezrealizovali stratu) svoje peniaze z Vášho investičné portfólia. Heslo tejto fázy je ´´pravidelnosť železná košeľa´´ . To znamená nemeniť svoju stratégiu každý rok a skákať od konzervatívnych k rizikovým investičným portfóliám a naopak. Dobre nastavené portfólio (napríklad 60/40) Vás prenesie aj cez búrky k svojmu cieľu.

SkryťVypnúť reklamu

3.fáza - RENTA

A teraz sa prenesme do budúcnosti. Kde sú lietajúce autá, víkendové pobyty na mesiaci či polročné pracovné cesty na Mars. Je to obdobie života, kde sa už len chcete dopovať dopamínom, nestresovať sa, byť v kľude v pohode a do práce chodiť len preto aby ste boli medzi ľuďmi. Táto fáza pre pilného investora, je dá sa povedať najťažšia. Kedže nikto nevie koľko rokov si ešte požije a nerád by minul svoje prostriedky ešte počas života. Môže sa oprieť o štatistický úrad a jeho výpočty priemerného dožitia (ale veď Vy nie ste predsa priemer) alebo o skúsenosť z rodiny a genetických predpokladov. Tuna je veľmi dôležite nájsť bezpečný prístav pre Vami nahromadené a zveľadené peniaze. Kde sa zníži riziko volatili a straty hodnoty majetku a budete zberať plody Vašho skoro-celoživotného rozhodnutia, ktoré ste uskutočnili v minulosti, čiže dnes. 

Nikola Ivanov

Nikola Ivanov

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Dôležitá je rovnováha medzi dnešným životom a vašou budúcnosťou. Finančne nemôžeme žiť tak, ako keby dnešný deň mal byť našim posledným dňom. Musíme sa rozhodnúť medzi tým, ako strávime dnešok, a tým, ako strávime budúcnosť. Nájdenie správnej rovnováhy je prvým dôležitým krokom k dosiahnutiu finančnej slobody.NBS - 203370tel.č.:0904960423https://www.facebook.com/nikola.ivanov.52831 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu