Len v januári tohto roku UNESCO nielen vyhlásilo historické centrum ukrajinského prístavného mesta Odesa za svetové dedičstvo, ale ho aj pridalo na zoznam ohrozeného ľudského dedičstva. Cieľ? Zachrániť zahraničnú kultúru pred zničením počas ruskej vojny. Obnovený ruský útok na prístavné mesto teraz spôsobil UNESCO veľké rozhorčenie. V rozhovore pre DW Lutz Möller, zástupca generálneho tajomníka nemeckej komisie UNESCO, zdôrazňuje, že lokality majú "univerzálny význam".
Zasiahnuté boli tri múzeá v Odese
V nárazníkovej zóne Starého Mesta, ktorá má byť chránená, bolo napadnutých a poškodených niekoľko múzeí súčasne. Povedal, že obzvlášť postihnuté bolo archeologické múzeum, námorné múzeum a literárne múzeum. "Archeologické múzeum a Múzeum literatúry sú hneď vedľa seba, zatiaľ čo Námorné múzeum sa nachádza v prístave," povedal Möller a dodal, že všetky tri utrpeli škody. "Bohužiaľ, zatiaľ nemáme komplexné vedomosti o tom, či zbierka, ktorú vlastnia, nie je navždy stratená, pretože inventár ešte nebol dokončený." Möller neverí, že zamestnanci múzea boli zranení alebo zabití.
Katedrále Premenenia Pána hrozí zrútenie
Ďalšie kultúrne pamiatky na okraji Starého mesta, ako napríklad katedrála Premenenia Pána, založená v roku 1794, boli tiež údajne poškodené. Na internete kolujú obrázky zrútených kupol a striech, ako aj zničeného oltára a ikon vo vnútri. "Nemusíte byť odborníkom, aby ste videli, že štrukturálna integrita ukrajinskej pravoslávnej cirkvi je vážne ohrozená," povedal Möller. Katedrála Premenenia Pána bola zničená už v roku 1936 na príkaz Jozefa Stalina a prestavaná v roku 1999 ako rekonštrukcia čo najbližšie k originálu. Katarína Veľká, zakladateľka Odesy, raz nariadila postaviť kostol a zasvätila ho premeneniu Krista. Kostol navštívil ruský patriarcha Kirill ešte v roku 2010.
Útok na Odesu je druhýkrát, čo bolo mesto svetového dedičstva ostreľované v ruskej útočnej vojne. Len pred dvoma týždňami bol Ľvov zasiahnutý raketami.
Kultúrne dedičstvo Ukrajiny má univerzálny význam
"Je povinnosťou zachovať tieto lokality nielen pre Ukrajinu, ale pre celý svet," zdôraznil Möller. "UNESCO ich chráni nielen kvôli dôležitosti pre národnú identitu Ukrajiny. V skutočnosti tieto lokality presahujú význam jedného štátu."
Niekoľko tisíc pamiatok, ktoré sú z pohľadu UNESCO a Ukrajiny považované za významné, bolo označených bielym a modrým štítom na ochranu kultúrnych statkov v ozbrojených konfliktoch. "Chceli by sme tieto lokality zabezpečiť bielym a modrým štítom, aby neboli ostreľované."
Od začiatku ruskej invázie 24. februára 2022 bolo zaznamenaných 270 incidentov, ktoré spôsobili škody na ukrajinských kultúrnych pamiatkach, ako aj na 3 500 vzdelávacích inštitúciách, ako sú školy alebo knižnice.
UNESCO prisľúbilo podporu buď vo forme personálnej, alebo finančnej pomoci na rekonštrukciu, tvrdí kultúrny orgán OSN.
"Môže to vyzerať, že rekonštrukcia sa vykonáva pod koordináciou UNESCO v závislosti od stupňa poškodenia. Môže to stačiť aj na získanie peňazí na pomoc pri obnove Ukrajiny."
Najnovší útok na kultúru v Odese sa zhoduje so zničením Kultúrneho centra pre ľudové umenie a umelecké vzdelávanie v meste Mykolaiv, vzdialenom len niečo vyše 100 kilometrov (62 míľ).
Claudia Roth: "Útok na všetky oblasti ukrajinskej spoločnosti"
Nemecká štátna tajomníčka pre kultúru a médiá Claudia Rothová uviedla, že ruské "cielené útoky na múzeá v Odese opäť ukazujú, že táto vojna je útokom na všetky oblasti ukrajinskej spoločnosti a demokracie" s osobitným zameraním na "ich nezávislú kultúru".
Navyše, bombardovaním Starého mesta Odesy, ktoré je na zozname svetového dedičstva, Rusko "priamo útočí na významnú časť kultúrneho dedičstva ľudstva," pokračoval Roth. "Toto zločinecké násilie voči ľuďom na Ukrajine, ako aj proti ich kultúrnemu bohatstvu, musí Rusko skončiť a okamžite ho zastaviť."
Dodala, že nemecká vláda naďalej pevne stojí za ukrajinským ľudom a jeho kultúrou.
Na úvodnom obrázku: © Nina Liashonok/REUTERS