Život dvoch krajín alebo život hore nohami (niekedy).

Písmo: A- | A+

Rozhodla som sa žiť v dvoch krajinách. Priznám sa, že keď mi skrsla táto myšlienka v hlave, bola som nadšená, ani moji najbližší sa k tomu nestavali negatívne, ale všetko má svoje ALE...chápanie dvoch systémov života

Som zo Slovenska, veľa cestujem, ale najčastejšie sa zdržiavam v Grécku na ostrove. Po skoro mesiacoch som sa vrátila na Slovensko, len na skok a dostala som jednu facku. Až teraz som pochopila rozdiely medzi životom v Grécku a životom tu. Slováci Vám povedia,...."á Gréci, leniví národ, nič nerobia a my im platíme.." Tak toto boli najčastejšie narážky a tiež narážky na dôchodky. V Grécku som sa sťažovala, že sú dosť zaostalí v porovnaní s nami- stredoeurópanmi, Je to naozaj, ale tak?

Počas leta Grécko prežívalo referendum a problémy s bankami. Z médii sa hrnuli správy, ale nie všetky boli pravdivé, ale to už je iná kapitola.

Aký je život tam? Pracujem v cestovnom ruchu, čiže sa počas letnej sezóny,nezastavím, telefonáty, maily, vybavovanie, letisko, prístav,kancelárie. Toaletný papier vhadzujeme do koša vedľa toalety a nie do toalety, voda z kohútiku sa nepije a pijeme len balenú vodu, deti majú dlhšie letné prázdniny ako deti na Slovensku. Školstvo, zdravotníctvo, tak to je pravda nehľadajte, že bude také ako na Slovensku. Daňový úrad má štýl .."uhorky, zemiaky, paradajky".. ľudia po sebe kričia, každý sa predbieha, ich systémy sú o pečiatkach. Všetko, aby boli orazítkované. Ale aj na to všetko je tam život. Večer si sadnete na balkóna môžete pozorovať výhľad na more, stretnete so známymi a skočíte na kávu, jedlo či na nejaké víno, majú svoje tempo, ale medzi nami, čo očakávate? Cez leto teploty od 30-40°C v tieni a k tomu vlhkosť, v tom sa, ale fakt nedá pracovať ako turbo. A na čo sa ponáhľať? Oni tak boli vychovávaní od detstva a nie je to lepšie ako my zo stredu Európy?

3 týždeň na Slovensku a medzi tým som odbehla do Paríža a Barcelony, dnes naspäť do Grécka na chvíľu. Mám tu toaletu, kde toaletný papier vhadzujem do toalety, maily, telefonáty, rýchlo vybaviť to a to, všetci sú podráždení, daňový úrad, hmmm potrebovala som potvrdenie a ?.. kvôli 1,5 euro som nabehala skoro 30 km, aby som zaplatila 1,5 eura. Stretnutie s kamarátmi? Nikto nemá čas, lebo pracujú od rána do večera, aby si budovali kariéru, večer sú už unavení a tak neidú nikam. A už začínam byť alergická na frázu.." Gréci nič nerobia.." Na Slovensku som mala možnosť sa rozprávať s veľkým počtom ľudí. Veľa mladých ľudí bez práce, ponúknu im prácu a neidú robiť, že sa im to nevyplatí, píšu maily so slovami.."radi bi som".. áno, dobre vidíte, "i" a nie"y" a za tým som študentkou vysokej školy.

Skryť Zatvoriť reklamu