reklama

Prečo pod niektorými článkami nie je možnosť diskutovať?

Diskusie na internete by mali byť priestorom na vecnú a neagresívnu výmenu názorov. Často tomu tak ale nie je.

Písmo: A- | A+

Medzi najčastejšie sťažnosti, ktoré do redakcie dostávame, sú sťažnosti na úroveň diskusií pod našimi článkami. Ľudia, ktorí tam chcú rozumne a vecne argumentovať, sa strácajú v dave tých, ktorí diskutovať nevedia, sú vulgárni, útoční, šíria klamstvá a negatívne emócie. Nie je tomu tak len na SME.sk, rovnaký problém majú aj iné slovenské a svetové médiá.

Niektoré redakcie investujú nemalé finančné prostriedky do početného tímu administrátorov. Ten má kontrolovať každý jeden príspevok, ktorý ľudia v diskusii napíšu. Iné médiá diskusie úplne rušia a chcú peniaze radšej investovať do kvalitných novinárov, ktorí budú písať vynikajúce články.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani jedno z týchto riešení nie je ideálne. Zatiaľ ale ani jedno médium na svete nenašlo recept, ako vytvoriť na webe priestor na kultivovanú výmenu názorov. Internetové diskusie nám dnes len pripomínajú, koľko energie, trpezlivosti a úsilia je potrebné nato, aby sme sa navzájom počúvali a rešpektovali.

V redakcii SME.sk sme v posledných rokoch vyskúšali mnohé vylepšenia diskusií. Jedným z najúspešnejších pokusov sú napríkladmoderované diskusie. Vďaka ním vieme odfiltrovať nevhodné príspevky a robiť z našich diskusií krajšie miesto na zemi. Bohužiaľ, nemáme kapacity takto monitorovať každé diskusné vlákno na našom webe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na SME.sk nájdete každý deň veľké množstvo článkov, pod ktorými môžete diskutovať. Nájdete pár takých, kde je diskusia moderovaná. Ale nájdete aj pár textov, pod ktorými diskusiu neotvárame.

Dôvod je úplne jednoduchý: pokiaľ nevieme diskusiu skontrolovať, pokiaľ nevieme zabezpečiť, aby na našom webe neboli vulgárne, rasistické, agresívne alebo lživé príspevky, sme nútení niektoré diskusie neotvárať. Nie, nie je to cenzúra. Je to zodpovedné rozhodnutie. Koniec koncov, za obsah diskusných príspevkov sú zodpovední ich autori, ale aj my.

Pri rozhodovaní o tom, ktoré diskusie nakoniec neotvoríme, zvažujeme viacero kritérií. Patria medzi ne napríklad spravodajská hodnota textu, záujem čitateľov o tému, alebo skutočnosť, či dokážeme skontrolovať príspevky v diskusii. Ďalším faktorom je napríklad aj to, aké emócie článok vyvoláva. Sú totiž témy, ktoré v ľuďoch prebúdzajú priveľa negatívnych emócií, a vtedy už pod článkom nenájdete diskusiu, ale len kvantum príspevkov, ktoré v slušnej spoločnosti nemajú miesto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý deň u nás ľudia napíšu 4000 až 5000 diskusných príspevkov. V každej diskusii nájdete zábavu aj ponaučenie, príspevky za aj proti, kritiku aj pochvalu. Tento pestrý svet chceme zachovať, podporovať a chrániť. Občas aj tým spôsobom, že pod niektorým článkom diskusiu neotvoríme. Za to sa našim čitateľom ospravedlňujeme.

Čo je nové na sme.sk

Čo je nové na sme.sk

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  264
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť. Zoznam autorových rubrík:  Novinky na sme.skNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu