
Jediné pozitívum je, že vyčlenilo v rozpočte peniaze na ich sterilizácie, ale vzhľadom na zahltenosť Slobody zvierat obrovským počtom žiadosti o sterilizácie, je toto skôr ,,chcelo by“ opatrenie. Len škoda, že sa zanedbali sterilizácie toľko rokov. Keby to tak nebolo, nebudú v tomto roku tak zúfalo premnožené mačky v celej Bratislave.
Na riešenie pouličných kolónií v Petržalke sú totiž potrebné systémové opatrenia a nie nesystematické zákazy.
Ako prvé je potrebné zmapovať kolónie a uzavrieť dohody s veterinármi aj priamo v Petržalke, pretože jediný veterinár nemôže sám zvládnuť sterilizácie takého počtu mačičiek, ako je to žiadúce.
Ako druhé je potrebné nadviazať spoluprácu s ich kŕmičmi. Chytiť plachú mačičku aj s pomocou odchytovej klietky sa dá, len ak je mačička ochotná do nej vojsť. Väčšina kŕmičov totiž chce kŕmiť mačičky zodpovedne, ale nemôže si dovoliť financovať sterilizácie zvierat, ktoré sa na ulici ocitli buď vďaka nezodpovednosti ich pôvodných majiteľov, alebo sú x-tou generáciou pôvodne domácich mačiek.
Ako tretie je potrebné sterilizované kolónie sledovať, čo je zase najjednoduchšie za pomoci ich kŕmičov, pretože oni vždy vedia, kedy do kolónie pribudne nové zviera, ktoré nie je sterilizované a vytvára hrozbu ďalšieho rozširovania kolónií.
V samotnej Petržalke sídlia dve občianske združenia, ktoré sa tomuto problému venujú, ale ani finančne, ani kapacitne to nedokážu zvládnuť. Mačky ako také sú v Petržalke potrebné, pretože ak sa ich Petržalka zase zbaví, následkom bude premnoženie potkanov, ktoré sa narozdiel od mačiek dostanú nielen do vonkajších priestorov, ale aj do vnútra obytných domov a prenášajú výrazne viac chorôb ako mačky.
Teraz sa vrátim k problému toxoplazmózy. Toxoplazma gondi je parazit ktorého sexuálny cyklus prebieha v črevách mačky. Aby sa ním človek nakazil, je potrebné, aby ho zjedol. Čiže pri dodržiavaní základnej hygieny, riziko nákazy je minimálne. Tak nízke, že napriek tomu, že mačičky tvoria neoddeliteľnú súčasť môjho života už asi 20 rokov, pri testoch na to, či som s ňou prišla do kontaktu sa zistilo, že nie.
Ak by sa niekto však úplne chcel vyhnúť riziku nákazy toxoplazmou, nesmie konzumovať mäso, ktoré nebolo dostatočne tepelne spracované, nesmie pracovať so zeminou, ani so zeminou s obchodu, nemal by konzumovať zeleninu, na ktorej bola zemina, pretože... Proste môže sa toxoplazmou nakaziť človek, ktorý mačičku v živote ani nevidel a to len preto, že mal smolu a niekde zanedbal hygienu.
A čo sa stane, ak mačky nebudú kŕmené? Nájdu si menej zdravý zdroj potravy – smetné koše. Vzhľadom na veľkosť mačiek, zabezpečiť kontajnery pre mačkami je prakticky nemožné. Lenže takéto potraviny nezabezpečia, že budú zdravé. Oslabené jedince ľahšie podľahnú najrozličnejším chorobám a ... Choré mačky nebudú mať dosť síl na lovenie potkanov a navyše keď ich budú ľudia od obydlí odháňať, tak sa tam nebudú cítiť bezpečne a budú ich loviť radšej ďalej o ľudských obydlí.
A čo spravia potkany? Nasťahujú sa z vďačnosti k ľuďom. A keďže sú to inteligentné spoločenstvá, tak sa otrávi len pár jedincov, ale väčšina prežije. A verte, že pohľad na potkana, ako Vám sedí na plynomeri v bytovom jadre je fakt potešením.
Mačiek sa Petržalka nezbaví tak, že ich odnesie do útulkov, vyvraždí alebo vyženie, pretože za krátky čas sa objavia nové, ktoré sa prisťahujú na uvoľnené miesto, buď z priľahlých dedín alebo vyhodené nezodpovednými majiteľmi. Jediné, čo pomôže je kontrolovať ich pôrodnosť sterilizáciami a udržiavať ich zdravé.
Takže milé obecné zastupiteľstvo, poďme sa starať o naše okolie zodpovedne, vysterilizujme kolónie a udržujme ich zdravé.