Hospitalizovať alebo liečiť doma? To je otázka...

Hospitalizácia zvieraťa je vždy finančne náročná pre majiteľa a obvykle veľmi nepohodlná a stresujúca pre zviera, zvlášť pre mačičky. Na rozdiel od psíkov, mačičky obvykle nemajú kontakt s cudzími ľuďmi a málokedy poznajú iné prostredie, ako svoje teritórium buď byty, alebo svoj dvor a blízke okolie. Naproti tomu psíkovia svojich ľudí sprevádzajú medzi ľudí, chodia na neznáme miesta a poznajú väčší svet, ale i tak sú pri hospitalizácií vydesení a stresovaní. Občas však naši miláčikovia tak vážne ochorejú, že je nevyhnutné podávať im infúzie a potrebujú dozor veterinára. Ak chceme stres z hospitalizácie zmierniť, je potrebné brať ohľad na nasledujúce. Popísané situácie sú zozbierané zo skúseností viacerých ľudí z viacerých veterinárnych zariadení, ktoré hospitalizujú a sú zozbierané za obdobie desiatich rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)
Eddie, ktorý by bez niekoľkodňovej hospitalizácie neprežil.
Eddie, ktorý by bez niekoľkodňovej hospitalizácie neprežil. (zdroj: Zuzana Široká)

•1.Ako sa správa personál nemocnice k vášmu zvieratku?

Ak personál nemocnice/kliniky alebo veterinárnej ambulancie, ktorá poskytuje aj hospitalizačné služby nespráva citlivo už pri bežnom vyšetrení, nečakajte, že bude ohľaduplnejší v čase, keď pri zvieratku nebudete. Skôr naopak. Rovnako ak vidíte, že sa takto správa k inému pacientovi. Ak napr. vetsestrička udrie psa, nenechávajte zvieratko na tej klinike. Môže sa stať, že to isté spraví vášmu zvieratku. Rovnako, ak sa personál vášho zvieraťa bojí, bude mať vážny problém ošetrovať ho. Samozrejme, môžu si potom pomôcť rozličnými pomôckami napr. golierom pre mačky, alebo ukludňujucími prostriedkami, ktoré sa nemusia zobraziť na vašom účte...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

•2.Ako vyzerajú hospitalizačné boxy?

Ak chcem nechať zvieratko v nemocnici chcem vedieť v akých podmienkach ho nechám. Na klinike, kde mi nie sú ochotní ukázať, ako vyzerajú hospitalizačné priestory, zviera nenechám. Fotografie nestačia, pretože tie si môže každý prispôsobiť. Najlepšie je priamo sa ísť pozrieť a súčasne zistíte, koľko zvierat tam je a akých. Ostatných pacientov pri tom síce vyrušíte, ale ak budete potichu, nebudete nahlas vykrikovať, či dávať najavo emócie, nebude toto vyrušenie veľké. Pri tejto príležitosti máte možnosť vidieť v akom stave sú zvieratá, ktoré tam sú. Majú dosť priestoru, aby pohodlne ležali. Nesmrdí ich jedlo a nie je zoschnuté? Majú mačičky čistý záchodík? Majú aspoň náznak súkromia (zabezpečený aspoň zakrytím klietky z bokov), alebo sa s ostanými pacientami vidia? Po koľkých su v hospitalizačných boxoch? Nemôžu silnejšie zvieratá ublížiť slabším (čítala som o prípade, že veľký pes pri preberaní z narkózy zabil malého psa, pretože ani jeden z nich nebol v bezpečnej klietke, či koterci)?

SkryťVypnúť reklamu

•3.Koľko iných zvierat je hospitalizovaných?

Ideálny stav pre vášho miláčika je samozrejme, aby bol jediný pacient. Toto však nastane len zriedka. Väčšinou je súbežne hospitalizovaných viac zvierat. Ak je to tak, je dobre položiť otázku doktorovi, či sú tam aj infekčné prípady rovnakého zvieracieho druhu, a ako je zabezpečené, že sa vaše zvieratko nenakazí. Lebo by bolo veľmi nepríjemné, keby napr. po obyčajnej sterilizácií váš miláčik skončil s kotercovým kašľom. Nečakajte, že na klinike bude mať Vaše zviera vlastnú izbu, ale ak je tam hospitalizovaných viac ako 5 zvierat rovnakého druhu a viac ako 7 zvierat celkovo, zistite aké iné možnosti liečby máte.

SkryťVypnúť reklamu

•4.Zostáva niekto na klinike aj mimo ordinačných hodín?

Ak sú zvieratá hospitalizované aj mimo ordinačných hodín, zistite si, či niekto na klinike bude, kto ich bude vedieť v prípade zmeny ich stavu ošetriť. Ak nie, zvieratko si na noc radšej vezmite domov. Aj váš laický dozor a známe prostredie sú preň lepšie, ako opustenosť na klinike. Navyše bez dozoru nemôže byť pustená ani infúzia, tak nemusíte mať obavy, že by ste zhoršili liečbu.

•5.Sú všetky zvieratá v jednej miestnosti, alebo sú rozdelené zvlášť podľa druhu?

Ako by ste sa cítili, keby ste boli v nemocnici s niečim, čoho sa bojíte. Prípadne s niečím, čo považujete za potravu. Asi by ste neboli veľmi spokojní. Zvlášť, ak by váš spolupacient neustále púšťal nahlas hudbu a podobne. Takto sa cítia aj vaše zvieratká. Väčšinou nemôžete zabrániť tomu, aby boli spolu rozličné druhy a aby sa cítili a počuli, ale všimnite si, či sa vidia, alebo majú zachovaný aspoň náznak súkromia.

SkryťVypnúť reklamu

•6.Čo všetko je zahrnuté v hospitalizačnom poplatku a čo vám budú ešte účtovať?

Pred hospitalizáciou vášho zvieraťa by vás mal veterinár informovať o odhadovaných nákladoch a každé zvýšenie s vami konzultovať a vy by ste ich mali odsúhlasiť. Veterinári musia mať zo zákona zverejnený cenník úkonov na viditeľnom mieste, a v ňom je uvedené, za čo platíte. Uvediem príklad - 24 hodinová hospitalizácia mačky stojí v Bratislave 30 EUR. V tejto cene nie sú zahrnuté náklady na hospitalizačný materiál, na stravu, ani na veterinárne úkony, ktoré s ňou počas hospitalizácie budú vykonané. Vo výsednom účte nájdete potom položky ako Royal Canin kapsička, hospitalizačný materiál (čo asi zahŕňa podstieľku pre mačičky, a savú podložku pre mačičky a psíkov). Tento poplatok nezahŕňa napr. zavedenie kanyly do žily a pustenie infúzie. Tieto sú v účte uvedené samostatne (aspoň by mali byť podľa zákona o veterinárnej starostlivosti).

Takže napriek tomu, že si v cenníku prečítate, že 24 hodinová hospitalizácia stojí 30 EUR, môžu Vám po odchode zvieraťa z kliniky účtovať za 24 hodinovú hospitalizáciu aj 70 EUR, ak na ňom bolo vykonaných primerané množstvo úkonov.

•7.Ako reaguje vaše zviera na hospitalizáciu po prvom dni?

Ak vaše zvieratko leží v záchodíku, zavreté oči, snažiac sa minimalizovať svoje rozmery a celkovo vyzerá, že tam skôr nie je, je to obvykle prejavom strachu až stresu. Takéto zvieratko meravo leží a nereaguje ani na hladkanie. Vtedy je dôležté zistiiť, či počas hospitalizácie cikalo, kakalo, jedlo a pilo a ak nie, neverte, že sa do zlepší. Vaše zvieratko je tak veľmi vydesené, že bude čakať, kým príde domov a až potom začne papať, či cikať alebo kakať (to cikanie ešte najskôr spraví aj na klinike, pretože vďaka infúziam skrátka musí). Ešte horší prípad je, ak sa vášho zvieratka bojí personál nemocnice, pretože jeho agresivita znemožní jeho ošetrovanie. V takýchto prípadoch je lepšie dochádzat na ambulatné ošetrenie.

•8.Aké ošetrenia mu počas hospitalizácie budú robené? Dajú sa vykonávať aj ambulatne?

Toto sú asi najdôležitejšie otázky. Ak ide o zavodnenie organizmu pomocou infúzie, kritický stav, kde sa zviera môže výrazne zhoršiť (napr. prestať dýchať), viem pochopiť, že je vystavené zo stresu z hospitalizácie. Ale ak miesto infúzií do žily, dostáva ich zviera len podkožne, tak je pre zviera lepšie dochádzať radšej na ambulatný zákrok.

Ak ide o infúzie, je dôležité zistiť, či ich bude dostávať stále, alebo s prerušením, či majú infúziu len tak navoľno, alebo má zariadenie infúznu pumpu, ktorá pretláča infúziu do žily, i keď zvieratko skrčí labku. Ak nemajú, je lepšie stráviť infúziu so svojím zvieratkom a labku mu vystierať, aby mu infúzia naozaj tiekla do žilky a nebolo na nej zapojené bez efektu.

•9.Ako rýchlo sa dozviem o zmene stavu svojho zvieraťa? Dostávam informácie každé ráno?

Keď hospitalizujete zvieratko, je to väčšinou z veľmi závažných dôvodov. Väčšinou ide o stav, kedy môže pacient každú chvíľku zomrieť, alebo sa veľmi zhoršiť. A noci sú kritické: Ak hospitalizujete zvieratko, tak preto, že vy sami nemôžete s ním byť a zabezpečiť mu starostlivosť, ktorú potrebuje. A preto za to platíte. V tom prípade je samozrejme, že chcete informácie o zdravotnom stave pri každej vážnej zmene (nehovoriac o prípadnom umrtí) a okrem toho ráno. Ak je klinika dobrá, a nielen drahá, sú vám schopní poskytnúť ich na začiatku ich ambulatných hodín. Možno nebudete môcť hovoriť s ošetrujúcim lekárom, pretože sa práve venuje inému pacientovi, ale aj pracovníčka - brigádnička, ktorá je tam povedzme ako recepčná by mala byť schopná, podať majiteľovi zvieraťa informáciu:,, Rexo prežil noc, stav bez zmeny." A ďalšie informácie vám neskôr poskytne niektorý z lekárov,keď sa uvoľní. Ďalšia možnosť je v dnešnej dobe internetu a mobilov stručná sms s rovnakým textom, prípadne mail. Môže to byť kľudne aj hromadný mail na všetkých majiteľov pacientov v znení ,,pacient prežil noc stav nezmenený". Prípadne, ak sa zlepšil. Zhoršenia stavu by mali okamžite oznamovať priamo ošetrujúci lekári aj s možnosťami, ako ho riešiť, v prípade kritického stavu, až po vyriešení. Úmrtie pacienta by mali lekári oznamovať tiež okamžite a nie čakať, kedy majiteľ zavolá, prípadne, až keď sa uvoľnia.

Je vrcholom bezohľadnosti oznámiť, že váš milovaný kocúrik zomrel v noci o 3:00 až v priebehu doobedia, keď ste v práci a nemôžete za ním ani smútiť.Ak by ste tú informáciu mali hneď ráno (sms sa dá poslať aj o 3:00 v noci), môžete si deň zariadiť inak a vybrať si napr. voľno. A rozhodne nie je ospravedlnením veta: ,,Veď sa to stalo len raz." Koľkokrát môže kocúrik zomrieť?

Zhrnutie:

Každá hospitalizácia je pre zvieratko veľmi stresujúca (podobne, ako pre človeka) a preto sa ju snažte skrátiť len na nevyhnutný čas a čo sa dá, riešte ambulantne. Keď si porovnáte náklady na hospitalizáciu, oplatí sa Vám najať človeka so vzťahom k zvieratám, ktorý so zvieratkom môže byť a utekať na kliniku. Podľa môjho názoru, z vyššie uvedených dôvôdov, hospitalizujte zviera len vtedy, ak bude naozaj napojené na infúziach, či s ním bude robené niečo, čo nezvládnete sami. Pozorovanie zmien stavu zvládne lepšie človek, ktorý zviera pozná v domácom, pre zviera bezpečnom, prostredí. A vopred si dohodnite postupy, cenu a podmienky informovania, aby ste na konci neboli nemilo prekvapení.

Andrea Oczvirkova

Andrea Oczvirkova

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Žijem tak, aby som sa mohla každý deň na seba pozrieť do zrkadla a bola spokojná s tým, čo vidím. Ak niečo nie je správne, nebojím sa postaviť proti tomu a niesť následky. Plním si svoje sny a som šťastná :P Zoznam autorových rubrík:  O mačičkáchNa zamyslenie...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

221 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu