Tieto primáty, ktoré nemajú takmer žiadneho prirodzeného nepriateľa sa voľne pohybujú po pralese a nemajú vôbec kúska hanby prísť až k vašim nohám. Ale kde sú lemúre? Pýtame sa nedočkavo nášho domorodého sprievodcu. Jeho úsmev prezrádza, aby sme neboli nedočkavý. Kým pozeráme po korunách stromov, jeho oči skenujú okolie a za chvíľu drží v ruke miniatúrneho chameleóna. Ako si ho vôbec našiel? Veď ledva ho vidím na tvojich rukách? ,,Prales je mojim domovom, žijem tu a viem, kde sa čo dá nájsť. Neubehne ani minúta a objaví 55 centimetrového chameleóna. Podáva mi ho do rúk a jemne vyplašené očká zeleného čuda ma jemne pozorujú. Viete, aký je to pocit, keď nohy chameleóna vás oblapia? Nežný stisk a jemne pootvorené ústa prezrádzajú, že kúzelník farieb zavetril malú mušku. Ani nie pol metra nás malgašan drží muchu a chameleón sa pripravuje na smrtiaci útok. Vymrští svoj jazyčisko a olovrant je v tráviacom trakte tohto pralesného čuda. Počuješ ten zvuk? Čo tu plače malé dieťa? Nie to sú naše vytúžené lemúre! Tento druh sa volá Indry a zvoláva ostatných súputníkov hlasom ako keby malé dieťa plakalo. Čím sme bližšie, zvuk je prenikavejší a keď sa priblížime na vzdialenosť pri ktorom by iné zvieratko utieklo, naše ušné bubienky dostávajú zabrať. Vôbec ho nerušíme a my vidíme neskutočne krásne divadlo. Ladne skáče v korunách stromov a sem tam po nás hodí kus ohlodaného ovocia.




Každý si pod lemúrom predstaví Kati, známe z kresleného seriálu Madagaskar. Ale sú tu možno omnoho viac rozkošnejšie lemúre. Videli ste takzvané tancujúce lemúre Sifaku? Ak neskáču v korunách stromov, tak sa veľmi humorne pohybujú po zemi. Alebo jeden z najmenších lemúrov Aye Aye? Tie majú jeden veľký tvrdý pazúrik s ktorým vyklopkáva po kôre stromov a hľadá svoju najväčšiu maškrtu – larvu. Keď ho vidíte ako drží tento poklad a pochutnáva si s pôžitkom svoj úlovok, nutne sa vo vás prebudia infantilné črty. Každý národný park na Madagaskare ponúka iný druh lemúrov a verte, že tých parkov je veľmi veľa. A ako vyzerajú lemúre Kata? Z môjho pohľadu najviac drzé, ale o to inteligentnejšie, ktoré s radosťou kradnú banány iným lemúrom. Najviac fotogenické, lebo sa pohybujú v kolónach a vôbec sa nehanbia. Váš fotoaparát dostane poriadne zabrať!


Na Madagaskare som bol mesiac a prebrázdili sme od severu po juh. Každý deň je iný ako strana v knihe. Za jeden deň sa vám tak prestrieda krajina až žasnete. Vápencové hory vystrieda nepreniknuteľný prales a tretí deň ste na regulárnej púšti. Mne sa najviac páčil národný park Isolo, kde by mohol byť natočený Jurský park. Hlboké údolia s vodopádmi, krásnymi jazierkami a nikdy nekončiacimi trekmi po strmých údoliach.


Madagaskar najviac preslávil na Slovensku vraj prvý kráľ Móric Beňovský ,ale keď sa miestnych spýtate či poznajú tohto slovenského svetobežníka, nechápavo krútia hlavou. Dokonca aj ulica s menom Beňovského mala veľmi dlhé obdobie pamätnú tabuľu v poľštine a v maďarčine. Madagaskar bol vždy v záujme svetových veľmoci a zmocnila sa ho nakoniec Francúzsko. Aké je hlavné mesto? Antana..ako? Dosť dlho mi trvalo kým som tento jazykolam dokázal naraz vysloviť. Len skúste! Antananarivo alebo Tana ako ju skrátene nazývajú miestny. Mesto s kráľovskými palácmi a hlavne svojskou architektúrou. Niečo medzi Európou a Áziou. Mňa prekvapili hlavne parky. Áno, mestské parky, ktoré v Afriky len tak ľahko nenájdete. Som v nemom úžase, že sa tu dá utiecť pred vzrastajúcou dopravnou zápchou.


Obyvateľstvo vám však nepríde typické africké. Áno, černochov nájdete, ale len na juhu krajiny. Inak máte pocit, že ste v Ázii? Ako je to možné? Náš sprievodca to vysvetľuje, že prvý osadníci prišli na lodiach z územia dnešnej Indonézie. Dokonca aj zvyky, ktoré sa nazývajú Fady prišli z Borea. Je to súbor nepísaných pravidiel so silnou dávkou poverčivosti. Tak napríklad na nikoho nesmiete ukázať prstom, ale päsťou, alebo ohnutým prstom! Nepríde vám to podobné zo zvykmi z Číny? Aj truhly s mŕtvolou môžete nájsť vystavené niekde v národnom parku. Každý deň iný zvyk! Na zvyky je Madagaskar asi najbohatší z celej Afriky.
Našim cieľom je však mesto Ambalavoa, kde je každý týždeň obrovský trh s hovädzím dobytkom Zebu. Tisíce kráv sa tiahne po národnej diaľnici do stredu krajiny. Tie najlepšie kusy sa musia predať tu a aj tu môžete rozprávkovo zbohatnúť. Koľko kráv máš, tak veľký majetok vlastníš. Kupujúci prídu s palicami, kde na konci je klinec. Chodia okolo a jemne bodajú do kráv. Vraj aká je reakcii, vedia zistiť kvalitu mäsa. Neviem či je to pravda, ale večer si pochutnávame na steaku od najlepšieho kupca a musíme povedať, že argentínsky steak má čo robiť aby bol lepší! Lebo jazyk zo Zebu v rajčinovej omáčke a s francúzskym vínkom? Verte, že toto bude útok na vaše chuťové poháriky.



Juh krajiny s bájnymi baobabmi patrí gýčovým plážam. Len ako sa sem dostať? Náš Peugeot niekoľko krát zapadne na neexistujúcej ceste plnej piesku. Tlačíme, vyhrabávame, nadávame, ale vidina raja na zemi je silnejšia. 35 kilometrov nám trvá pol dňa. Až sa čudujem, že na takomto mieste v blízkosti mesta Tulear sú hotely tak luxusné, že Maldivy majú čo robiť aby konkurovali. Všetko to tu vlastnia francúzski dôchodcovia, ktorí tu trávia svoj vytúžený dôchodok. Francúzsky šarm sa mieša s africkým prostredím. Večer dobré vínko z Bordeox a morské potvory, alebo že by som si dal opäť steak zo Zebu?
Prišiel som sem vidieť ,,len“ lemúre a uvidel som krásu o ktorej som ani netušil. Madagaskar je cestovateľská pecka!
Text: Martin Navrátil
www.bubobal.sk