Od pólu k pólu
Ramadán dnes končí a končí aj COVID
Covid končí - začína Eid-al-Fitr – veľká oslava. Tento rok som dodržiaval 40 dňový pôst pred Veľkou nocou a potom som mal iba čosi týždeň na zhumpľovanie tela a začal opäť Ramadán.
Od pólu k pólu - aktuálne články z celého sveta a netradičných destinácii. Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
Covid končí - začína Eid-al-Fitr – veľká oslava. Tento rok som dodržiaval 40 dňový pôst pred Veľkou nocou a potom som mal iba čosi týždeň na zhumpľovanie tela a začal opäť Ramadán.
Čo sa deje tento týždeň v Západnej Afrike? Moslimské oslavy, vojenské prevraty a prečo sem cestovať práve teraz. Aktuality Ľuboša Fellnera o oblasti, ktorá Slovensko vôbec nezaujíma.
Ľubo Fellner na „Expedícii Lapita 2015“ zavítal na neznámy ostrov južného Pacifiku a snažil sa ho dôkladne spoznať
Miesto, kde vidíte dnešný a aj zajtrajší západ slnka v tej istej chvíli. Priateľstvo medzi USA a Ruskom? Tak to som ešte nepočul. Nápis ,,Tje last frontier, ktorý je na poznávacích značkách áut presne vystihuje pocit
Marocký Marakéš patrí k najfascinujúcejším miestam severnej Afriky. Nie len vďaka svojej polohe neďaleko hôr Vysokého Atlasu či kvôli atmosfére pohodového miesta, ale najmä vďaka námestiu Jemma el-Fna. Zosobňuje marockú dušu...
Svet ďakuje Európe, že prijíma sýrskych utečencov a popritom si ani nevšimol, že do Libanonu ich za posledné tri roky prišli dva milióny.
Malajzia nie je len moderné mesto Kuala Lumpur so svojimi fantastickými stavbami, ale aj koloniálny Georgetown na ostrove Penang či hinduistické jaskyne Batu. Je križovatkou kultúr, náboženstiev, obchodu a národností...
Učaroval Vám Orient lákavej Arábie? Čo tak sa pozrieť do Jordánska? Okrem farebnej púšte, tyrkysovo modrého pobrežia, križiackych hradov, starovekých ruín a Mŕtveho mora v nej svieti drahokam zvaný Petra...
Krikľavo zelené ryžové políčka, spomienky na ničivú vietnamskú vojnu, milióny motoriek, zašpicatené klobúky skláňajúce sa nad úrodou, bohémsky Saigon, historické sídlo cisárov v Hue a staré uličky Hoi Anu. Vietnam...
Prechádzame sa na okraji Belfastu a stále tomu nedokážem uveriť, že občianska vojna skončila minulý rok, ako to hlása pomník v blízkosti Shankill road. Na jednej strane je katolícka írska strana, ktorá by rada videla zjednotené Írsko a na druhej sú protestanti, ktorí by chceli byť navždy pod vlajkou anglického kráľa.
Argentína je krajina steakov, vína a v neposlednom rade aj neuveriteľne krásnych žien. Príjemná juhoamerická exotika s európskym nádychom a latinským šarmom, ktorá dostane nielen náročného cestovateľa. Až tu ochutnáte svoj nielen najlepší steak na svete, ale aj to najlahodnejšie červené víno. Neveríte?
Ebola začala v Guinei presne v čase kedy sme túto krajinu prešli krížom krážom. Ebolou sa cestovateľ aj tak nemôže nakaziť!
Indický Amritsar patrí medzi najfascinujúcejšie a najposvätnejšie miesta celého sveta. Zlatý chrám priťahuje pútnikov neobyčajnou silou a práve toto miesto považujú Sikhovia za svoj stred vesmíru. Tu spoločne žijú, modlia sa, jedia a snívajú o lepšom svete. Amritsar je natoľko magický až človek občas zapochybuje či je naozaj skutočný.
Gruzínske Tbilisi je nielen miliónová metropola rozkladajúca sa na svahoch, ktoré sa na severe krajiny začnú dvíhať do kaukazských štítov, ale predovšetkým mesto, v ktorom sa mieša gruzínska pohostinnosť, náboženstvo, historické kostoly zasadené do schátraných ulíc, trhovisko a na všetko dohliada tichá rieka Mtkvari staršia ako mesto samotné.
Predierame sa v pralese s našim malgašským sprievodcom. Mačetou sa prebíjam cez hustú zelenú hradbu v pôvodnom pralese na 4. najväčšom ostrove na svete. Našim cieľom sú lemúre, ktorých je vraj okolo 130 druhov.
Mnohí Iránci ho milujú, hoci v ňom pobudli niekoľko dní alebo sa na to ešte len chystajú. Kamkoľvek sme sa v Iráne zatúlali, všetci nás posielali do Esfahánu. „Esfahán. Nesf-e Džahán“. Esfahán je polovicou sveta, hovorí známa rýmovačka, ktorá sa snaží povedať viac ako je na prvé počutie zrejmé. Ak sa však človek ocitne na mäkkom trávniku obrovského Emámovho námestia prikrytom hviezdami a do tmavej noci svietia čarokrásne mešity, zdá sa mu že tu pomyslenú druhú polovicu sveta už ani nepotrebuje.
Čo je lepšie polygamia, alebo polyandria? V Tibete má jedna žena viac mužov. Vždy to tak bolo a čudujeme sa iba my. Slovenské turistky iba cudne klopia oči. Neviem čo si presne myslia. Keď sa hovorí o araboch ako hlúpich a zaostalých vždy ma napadne ako majú výborne vymyslenú polygamiu. Koľko manželstiev by zostalo zachovaných keby sa nerobili u nás zbytočné problémy. Ženy teraz nesúhlasíte, ja viem.
Arménsko vôbec nepatrí medzi neznáme krajiny. V histórii jej navždy ostane cenné prvenstvo, ktoré z neho robí prvou krajinou, kde sa v roku 301 prijalo kresťanstvo za štátne náboženstvo. Práve na túto zmenu naviazala miestna architektúra a v priebehu storočí vyrástlo z arménskej zeme nespočetné množstvo kamenných kláštorov, kostolov či kaplniek. Niektoré dýchajú v mestách medzi domami, iné stoja uprostred malebnej prírody a na niekoľko z nich sa dokonca díva Ararat, nesmrteľný symbol krajiny.
Keď som začala cestovať - samozrejme ako inak – s Lubošom Fellnerom - mala som len 20 rokov a cieľ bol vidieť, spoznať. Nikdy som sa nad tým moc nezamýšlala, ale moje srdce bolo ťahané do Indie. Tam viedla moja prvá cesta a to bola aj krajina do ktorej som začala sprevázať slovenských turistov.
Moderný Taškent, moje prvé mesto v Uzbekistane, na prvý pohľad akoby potvrdzovalo, že Hodvábna cesta je piesňou minulosti. Že z nej nič neostalo a moja cesta je len akousi snahou dokázať si, že sa oplatí prísť. Postupne sa však začali odhaľovať aj iné obrazy. Priateľskí ľudia, ktorí ma so zvedavosťou sledujú, keď prechádzam trhoviskom Chorsu. Zlaté úsmevy a obchodnícka česť sú všadeprítomné... Áno, som správne, nie je to len o šedých panelákoch.