Hubovské fašiangy

„Už sa fašiang kráti, nik ho nezavráti“ Fašiangy na dedinách bývali vždy veľmi veselé. Každá dedina mala v ich prežití svoje odlišnosti. I tu platilo porekadlo: „Keď za vŕšok zájdeš, iné zvyky nájdeš.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Fašiangujúci divadelníci 14.2.1999.
Fašiangujúci divadelníci 14.2.1999. 

Vlastnéfašiangovanie začínalo už v nedeľu popoludní pred Popolcovou stredou.Fašiangovať chodili s hudbou mládenci. Obyčajne to poriadali rozličnéorganizácie (športovci, hasiči, divadelníci a pod.) Vydarené fašiangybývali za existencie Hudobno-speváckeho súboru Liptov pod vedením prof. ŠtefanaOlosa SDB. Neodmysliteľné boli vo fašiangovom sprievode masky. Každá maska malaironizovať svojim oblečením a správaním určitých ľudí. Bývali oblečení akocigánky, slečinky (vtedy sa u nás nosili kroje), horári, žobráci,železničiari, žandári, kominári, mladuchy, šustri, zvieratá (medvede), čertia pod. Každý sa snažil tak zamaskovať, aby vyzeral čo najsmiešnejšiea aby ho nikto nespoznal. Preto masky nehovorili a s ľuďmi sadorozumievali len posunkami. Na rukách mali rukavičky a na tvári papierovémasky. Často bývali zamaskovaní tak kvalitne, že až na muzike sa zistilo, ktosa skrýval za určitou maskou. Maskový sprievod šiel hore celou dedinous doprovodom a krikomdetvákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Muzikantizastali pred každým dvorom a zahrali niektorú tanečnú pesničku. Mládenci,ale aj masky vytancovali – vykrútili gazdinú a pochopiteľne aj jej dcéry.Tancoval sa obyčajne čardáš (dovýskoku) na dva kroky a polka. Pri čardášimládenci dvíhali (vyhadzovali) dievky do výšky. Starí ľudia spomínali, že tobolo preto, aby domácim narástli vysoké konope, ktoré sa v tých časochokrem ľanu u nás pestovali. Dvaja alebo traja mládenci boli výberčí. Mohlatam byť aj maska. Jeden mal prútený košíček na darované vajcia. Druhý mal drôtený ražeň a naň nastrkoval darovanúslaninku. U nás najčastejšie dávali vyberačom len peniaze, za čo darcomdali vstupenku na večernú tancovačku – muziku. V niektorých domoch ich ajpočastovali pálenkou a šiškami. Vyberači po príchode do domu erekovali –vinšovali alebo spievali:

SkryťVypnúť reklamu

Fašiangy,Turíce, Veľká noc príde,

ktonemá kožúška zima mu bude.

Janemám , ja nemám, len sa tak trasiem,

dajtemi slaninky, čo sa vypasiem.

A tamhore na povale, sedí mačka na slanine.

Choďtesi ju odohnať a mne kúštik odrezať!

Aksa máte porezať,

pôjdemsi sám odrezať.

Kus,kus ako hus.

Ere,ere ako dvere.

Ešte,ešte ako kliešte.

Om,om ako dom.

Fašiangovýsprievod končil už pred mrkaním v krčme, kde mala byť muzika. Nestalo sa,aby obišli niektorý dom a dvor. Organizátori fašiangovania a zábavysi urobili z nazbieraných vajíčok a slaniny večeru. V týchčasoch sa na muzike pila častejšie pálenka ako víno. Muzika trvala až dobieleho rána. Tancovačka sa opakovala i v pondeloka v utorok. V utorok o polnoci bolo posledné zahratie a muzikanti,mládenci a dievky pri pochovávaní basy imitovali plač, pričom vyvolávalirozličné pohrebné kvíliace reči.

SkryťVypnúť reklamu

Pochovanímbasy sa zábavy skončili, lebo Popolcovou stredou začínal veľký pôst.V pôstnom čase sa nikto neženil a nevydával a nerobili sa žiadnezábavy. Dedina stíchla až do Veľkonočného pondelka. Týždeň pre Veľkou nocouboli „kántry“ – postenie. Postilo sa v stredu, piatoka v sobotu. Starí Gombašania sa vedeli zabávať, ale v pôstnomčase prísne zachovávali prikázané náboženské zvyklosti.

Karol Okáľ

Karol Okáľ

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  2x

kronikár, pišúci zadarmo, no nie nadarmo Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu