Povodne

Výsledky poľnohospodárskych prác a nielen tie ovplyvňovali aj v minulosti rozmary počasia. I vtedy bývali suché letá a horúčavy, inokedy bol mráz, ľadovec alebo dlhé trvanie daždivých dní, čo nezriedka zapríčinilo povodne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Liptovská Mara pred zatopením
Liptovská Mara pred zatopením 

Medzi najstaršie zdokumentované pohromy patria práve povodne. Bolo ich neúrekom a často sa aj po roku alebo dvoch sa opakovali. Pre lepší prehľad ich zapíšem do storočí, ako boli zaznamenané.

16. stor.- v roku 1557 postihla náš kraj povodeň, o ktorej bolo zapísané, že odnášala všetko, čo jej bolo v ceste. Domy boli zaplavené a mnohé odniesla voda, takže sedliaci a želiari prišli aj o strechu nad hlavou. Veľké povodne boli aj v r. 1587 a 1593.

17. stor. - v roku 1602 zaplavila voda dolnú časť mesta Ružomberok a obce Gombáš a Stankovany. O povodni z 20. augusta 1620 je zapísané, že bola strašná a od „pamäti ľudskej nebola". Spomínajú sa aj povodne v r. 1683.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

18. stor. - v tomto storočí bolo povodní neúrekom. V rokoch 1711 a 1725 sa rozvodnili všetky rieky Liptova a narobili veľké škody. Ďalšie boli aj v r. 1727, 1729, 1734, 1748, 1751, 1757, 1776, 1781, 1782 a 1798.

19. stor. - najhoršia povodeň musela byť r. 1813, lebo zmietla celú dedinu Radkov. Údajne z celej dediny ostali len 2 staré hrušky. Za tri dni od 25. do 27. augusta na Váhu pobrala mosty, domy, humná, sypárne a vytopila veľa obcí. Určite boli zaliate aj Gombáš, Ľubochňa a Stankovany. Voda v Ružomberku dosiahla 6 m nad normál a z domov trčali len komíny. Zmietla pokosené obilie a nepokosené úplne zamúľala (nedalo sa kosiť). V Liptovskej stolici sa utopilo 7 ľudí, 41 koní, 3 žriebätá, 5 volov, 10 kráv, 5 teliat, 283 oviec a 76 prasiec. O príčinách povodne informuje správa župného lekára, Dr. Flittnera, ktorú predložil župnej kongregácii začiatkom roku 1814 - "Relatio innundationis quae diebus augusti anni 1813 inclytum comitatum Liptoviensem devasavit." Váh zalial brehy a zapríčinil skazu nielen v Liptove, ale aj na celom Považí. Ohromné množstvo vody sa valilo dolu Považím a postupne zaplavovalo a ničilo jeho nižšie kraje. Najväčšie škody utrpeli stolice Trenčianska a Nitrianska. Do Trenčína sa povodeň privalila v noci z 26.-27. augusta. Len v Trenčíne sa utopilo 44 ľudí. V celej župe zahynulo 238 obyvateľov. V Nitrianskej župe sa utopilo 34 sedliakov. Škody zapríčinené augustovou povodňou v Liptove roku 1813 sa len pomaly naprávali. Stopy po tejto katastrofe bolo vidno desiatky rokov.

SkryťVypnúť reklamu

20. stor. - 28.05.1925 sa rozvodnila riečka Ľubochnianka tak, že dolu celou Ľubochnianskou dolinou poškodila nielen cesty, trať, ale postŕhala aj všetky mosty. Bolo to v čase vozenia sena z hole Perušín. Viacerí furmani boli v tom čase na holi. Seno nemohli zviesť a preto nechali vozy na holi a so záprahom šli vrchmi domov. Sená zvážali až v septembri, keď sa porobili provizórne mosty. Koľaje železničky boli na mnohých miestach popretŕhané. Na lúkach v Ľubochnianskej doline zanechala voda haldy dreva, piesku a štrku. Drevený most vedúci z Ľubochne ponad Váh bol z polovice zničený. Na dvore píly sa v Ľubochni utopil úradník drevárskej firmy OFA. Telo našli pri kompe v Stankovanoch.

SkryťVypnúť reklamu

Voda šarapatila aj v júni 1948 a zaplavila celý nižný koniec dediny Gombáš. V r. 1953 zničila futbalové ihrisko. Nové ihrisko bolo len škvarové a v r. 1956 ho znova zaliala veľká voda. Posledná povodeň v r. 1958 bola pre gombášsky futbal zásadná, lebo znova zničila ihrisko, ale už ho neopravovali a prestal sa v obci hrať futbal. Hráči sa rozpŕchli a hrávali za susedné obce Ľubochňa a Švošov.

V rokoch 1965 - 1975 bola vybudovaná priehrada Liptovská Mara. Pri výstavbe bolo úplne zaplavených trinásť liptovských dedín úplne a ďalšie čiastočne. Hlavným účelom vybudovania vodného diela bola protipovodňová ochrana a vďaka priehrade súčasné povodne nezasiahli našu obec Gombáš v tak veľkom rozsahu. Zatopené sú len na nižnom a vyšnom konci Hrady. Väčšie škody narobila spodná voda, ktorá zatopila viacerým občanom pivnice a záhrady.

Karol Okáľ

Karol Okáľ

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  2x

kronikár, pišúci zadarmo, no nie nadarmo Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu