Práce v cudzine

Počas Prvej svetovej vojny chodili naši chudobní občania, často i celé rodiny s deťmi, na Dolniaky ako sezónni robotníci na poľnohospodárske práce. Muži boli na vojne a z podpory sa nedalo vyžiť - bola veľká bieda. Hovorievali, že idú robiť Na Maďare alebo Na Repu. Boli to maďarské majere v okolí Kiraikutu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

 Práca bola veľmi namáhavá, pracovalo sacelé dni od 4. hodiny rannej až do neskorého večera. Na týchto prácach bolicelé leto až do neskorej jesene. Za vykonanú prácu dostali naturálie - pšenicua bravčovú masť. Zbožie im po brigáde poslali vagónovou zásielkou na železničnústanicu Lubochňa. Na poľných prácach často pracovali aj nedospelé deti. Ak sausilovali, dostali aj ony nejakú odmenu. Za prácou v 19. a začiatkom 20. storočiachodili naši ľudia aj do Budapešti (Pešti) a často veru aj pešo. Mnohí z týchtorobotníkov sa nevrátili a asimilovali sa s maďarským obyvateľstvom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Tradičné bolo, že naši občania chodili zaprácou okrem Spojených štátov amerických (do Ameriky)  i do iných cudzích štátov. Karol Tomlý,vyučený kováč bol v Kanade. Hoci bol veľmi zručný, na slovo vzatý majster, akoodborník nemal uplatnenie a robil len rozličné neodborné práce, ktoré nechcelirobiť Kanaďania. Žili biedne, ako vtedajší "gastarbeiteri". Jeden znich, ktorí bývali spoločne na ubytovni a vedel trocha po anglicky ba ajpo francúzsky objavil v novináchinzerát, kde ponúkali lacné vajcia. Chceli ušetriť na strave a objednali si ichväčšie množstvo. Vajcia včas prišli a poskladali sa vyplatiť dobierku. Aké boloich prekvapenie, keď po rozbití zistili, že vajcia boli sadrové a používali sasliepkam ako podnôžok. I toto sa stalo pri nevedomosti cudzieho jazyka. Zárobkyneboli, ani on nič neušetril a z cudziny si priniesol len husličky.

SkryťVypnúť reklamu

 V Belgicku do r. 1932 pracovali v továrnialebo v bani: Jozef Jarina, Ján Nechaj, Štefan Matula, Ján Mäsiar, Jozef Surový- Dubovec, Ján Tomlý a Jozef Zubaj - Bandúr. Cez Druhú svetovú vojnu pracovaliv Nemecku: Ján Húska, Štefan Galan, Jozef Janký, Štefan Matula a Ján Turčan.

Karol Okáľ

Karol Okáľ

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  2x

kronikár, pišúci zadarmo, no nie nadarmo Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu