Dotknuté obce, Petrova Ves, Letničie, Skalica, Lopašov, Rohov, Radošovce, Popudinské Močidlany, Šaštín Stráže, Gbely , Holíč, Kopčany, /ak som niekoho vynechala tak sa ospravedlňujem/ po pravde nevedia, čo si s tými informáciami majú počať. Očakáva sa že občan bude natoľko vzdelaní, že automaticky pochopí podnikateľské aktivity firiem, uverí všetkým tým odborným stanoviskám /EIA/, bude nadšení z finančných ziskov, ktoré majú získať samosprávy. Opak je pravda. Občan neverí už nikomu a ničomu. Prečo to tak je! Lebo ani jeden z tých odborníkov, ani jedna tá firma tu v skutočnosti nebude žiť. Oháňajú sa číslami a ubezpečujú ľudí, že zelená energia je bezpečná a turbíny budú osadené až od 1 km od obytnej zóny. Tak prečo je potom v návrhu firmy SPP, a.s. Veterný park - Východ prvá turbína len 0,9 km od objektu na bývanie! Prečo sa to tak vytrvalo celé tlačí do Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, do oblasti husto obývanej, plnej historických pamiatok, kde je zdravý les, zver, vtáctvo, vodné toky, rybníky, kde ľudia mnoho generácií žijú spätí s prírodou, kde sa budujú nové cyklotrasy, turistické chodníky, kde sú krásne vinohrady, záhrady, vinohradnícke búdy...
Čo teda robiť! Občan oprávnene cíti, že ťahá za kratší koniec. Hnev, krik, emócie, vytvárajú stále silnejší tlak na jednotlivé samosprávy, primátorov, starostov, poslancov. Dokonca ani Trnavský samosprávny kraj sa nevyjadruje k veterným parkom pozitívne a ani obce v Českej republike, ktoré sú tesne pri štátnej hranici. A tu sa pozastavím. Občan by mal mať partnera svojho poslanca, ten má mandát od ľudí, aby vo svojej samospráve zastupoval občanov a riešil prípadné problémy. Čo sa ale v skutočnosti deje? Keďže dotknutých miest a obcí je viac, firiem a projektov tiež, každá samospráva reaguje inak. Niektorí primátori /starostovia/, poslanci sú za, ale občania, čo ich volili sú zásadne proti, sú samosprávy, ktoré verejne prezentujú svoje negatívne stanoviská, iné alibisticky vyčkávajú, sú ale aj také obce, kde im je to jedno a vlastne súhlasia. Obec Radošovce sa rozhodla ísť cestou referenda. Taktiež je vypísané referendum v obci Letničie. Miestne referendum, je dobrá cesta, ako zistiť pravdu a dáva spravodlivo každému šancu sa vyjadriť. A v konečnom dôsledku to bude pre samosprávu pravdivá informácia, ktorá im pomôže v rozhodovaní. To by mal byť krok číslo1.
Zúčastnila som sa na troch verejných stretnutiach s občanmi na túto tému /Skalica, Letničie, Lopašov/ a dovolím si tvrdiť, že sa ukazuje, aké márne je to riešiť individuálne. Veď načo bude jednej obci zákaz, keď ďalšia súhlasí. Vrtule je vidieť do 50 km.
Heslo ...“ V jednote je sila ...“ je na mieste. To by mal byť krok č. 2. Spojiť jednotlivé samosprávy, zjednotiť postup, vytvoriť skupinu ľudí /zástupcov z každej dotknutej obce, mesta/, zapojiť aktívnych občanov, ktorí majú potrebné vedomosti, osloviť médiá, inštitúcie, právnu kanceláriu, verejného ochrancu práv, viesť rokovania s firmami, MŽP, Vládou SR. Urobiť všetko čo sa dá a hlavne nedopustiť, aby niekto naplnil dajakú nezmyselnú kvótu o nás bez nás.