Povinnosť externého auditu je zadefinovaná zákonom o účtovníctve 431/2002 Z.z. Externí audítori sú organizovaní v Slovenskej komore audítorov. Jedná sa o lokálnu organizáciu. Ďalšie informácie je možné získať na www.skau.sk . Prácou externého audítora je vyjadriť názor na finančné výkazy (Súvaha, Výkaz ziskov a strát, Výkaz Cash Flow, Prílohy k Finančným výkazom), či vyjadrujú verný a pravdivý obraz (true and fair view) o výkonne spoločnosti. Ak spoločnosti spĺňajú zadefinované kritéria, tak sa musia byť automaticky subjektom auditu.
Po kolapsoch nadnárodných spoločností Enron, Worldcome, Parmalat, dot-com bubble atď. podvedení akcionári cítili potrebu zmeny v striktnejšej kontrole svojich investícií a iniciovali sériu zákonov nazývaných v audítorskych kruhoch SOX. Jedná sa o sériu amerických zákonov, ktoré sú vymožiteľné a aplikované celosvetovo. Platia aj pre firmy pobočiek zahraničných spoločností, ktoré sú obchodované na amerických trhoch, čiže aj na Slovensku. SOX zaviedol presné pravidlá kontrolné mechanizmy a povinnosti vrcholového manažmentu, uistiť akcionárov a funkčnosti vnútroných kontrolných mechanizmov na štvťročnej báze.
Do popredia sa dostali oddelenia interného auditu, ale zároveň sa zvýšili náklady na výkon auditu a administratívu s tím spojenú. http://en.wikipedia.org/wiki/Internal_auditor Účastníci internáho auditu, audítor a auditovaný subjekt májú svoje práva a povinosti. Tie sú zadefinované v štandardoch na výkon profesie interného auditu. http://www.theiia.org/guidance/standards-and-practices/
Subjektom interného auditu môže byť proces nákupu výrobných surovín, kreditná kontrola, monitorovanie skladových zásob, príprava správ pre majiteľov, výplaty zamestnancov, súlad s technickými normami, s bezpečnostnými predpismi, nakladanie prostriedkami EU fondov atď.
Subjekt je vyberaný na základe jeho mieri rizika a zneužitia v rámci fungovania spoločnosti. Výsledkom práce je audítorska správa, ktorá môže mať rôzne podoby. Je v písomnej forme a musí obsahovať jednotlivé zistenia s návrhmi na ich nápravu. Kto, čo a kedy má napraviť.
V dnešnej dobe interný audit už nie je orgán, ktorý šikanuje zamestancov za drobné chyby (napríklad chyba v peňažnom denníku 1 Sk). Je úplne normálne, že každý robí chyby. Aj audítori.
Audítor ale nesmie akceptovať úmyselné chyby, so zámerom obohatenia sa zamestnanca a zneužitia akcionárskych aktív. Hlavné činnosti dnešného moderného oddelenia interného auditu zahŕňa, činnosti ktoré vedú k uisteniu o:
Spoľahlivosti a správnosti finančných/prevádzkových informácií,
Efektívnosti a efektivite prevádzkových činností,
Ochrana firemných aktív,
Výkon činností v súlade s platnými zákonmi, nariadeniami a zmluvami.
Prevažná časť interných audítorov pôsobiacich na Slovensku je registrovaná v rakúskom alebo českom inštitúte interných audítorov. http://www.ciia.cz www.internerevision.at
Slovenský Inštitút Interných audítorov je založený, ale v skutočnosti vyvíja len nepatrné aktivity na možnosti a požiadavky trhu. http://skiia.sk/ V danom momente je tento inštitút neštandardný spolok, ktorých hlavní aktéri nemajú medzinárodne akceptovanú certifikáciu CIA. Pri vstupe do Európskej Únie sme sa zaviazali o zavedenie a sfunkčnenie mechanizmu interného auditu v štátnej správe, ale opäť sme si to urobili tak nejako po slovensky. http://www-8.vlada.gov.sk/archiv/audit/transformacia.html
Nepoznám, žiadneho audítora zo štátnej správy na Slovensku, ktorý by mal CIA kvalifikáciu alebo by sa zúčastňovaľ konferencií o internom audite. Tento stav je neakceptovateľný. Pre porovnanie v Českej republike, 50 % členov Českého inštitútu interných audítorov pôsobí v štátnej správe. Napríklad správa Transparecy International už v roku 2001 poukazuje na nevyhovujuci stav v internom audite štátnej správy a nič sa nezmenilo. Je úplne jedno či sú pri moci Dzurindovci alebo Ficovci. http://www.transparency.sk/studie/030807_trans.PDF
Odpovedzme, si koľko nezávislých kontrolórov máme na lokálnej úrovni. Ich nezávislosť je limitované vzťahom k miestnemu primátorovi. K odbornosti sa vyjadriť neviem. Málá odmena môže, zaslepiť nestrannosť audítora. Z môjho osobného pohľadu situácia je katastrofálna.
Podľa môjho názoru sa schyľuje k obrovskému škandálu, pri zneužití čerpania prostriedkov z EU fondov. Jedná sa o sumu 400 mld. Sk, ktorá bude distribuovaná na jednotlivé samosprávy, ktoré nemajú mechanizmy na ich dostatočnú kontrolu. Ak sa škandál takého typu prevalí, EU sa s nami nebude maznať. Okamžite pozastaví alebo zruší jednotlivé podporné programi, dôjde k súdnym konaniam, následným pokutám a poškodeniu dobrého mena Slovenska.
Nerobme si ilúzie, že lokálni kmotri si už na ne nebrúsia zúbky. Nefunkčnosť a neexistencia silných, robustných, aktívnych a účinných kontrolných mechanizmov otvára obrovský priestor na korupciu.
Počas redukcie zamestnancov v štátnej správe o 20 %, nefunkční audítori sú ľahkým cieľom na prepustenie. Prepusťme a zrušme ich! Ideme na to súdruhovia a opozícia sa len prevalí na druhý bok počas 4 ročného zimného spánku za skvelé peniažky.
Toto už nie je smiešne, ako „tanečky“ okolo pani Vieri.