Fico vo "vtipnom" videu uráža všetkých okrem Kotlebu

Písmo: A- | A+

Existuje nepísané pravidlo, že deti by sa do politiky ťahať nemali. Etický kódex však Smeru už nič nehovorí

Partia humoristov okolo Mira Nogu a Štefana Skrúcaného mala v 90. rokoch svoju vlastnú show, ktorú si diváci môžu pamätať hlavne pod názvom „O 3 štart.“ Pamätám si, že v jednom zo skečov zobrazili vtedajších politikov ako deti, ktoré sa hrajú na piesočku. Vladko zobral Mikimu lopatku, Mikiho to nahnevalo a zničil Vladkovi hrad. Podobný motív použil v nedávnej ilustrácií aj Shooty, ktorý pre zmenu ako deti na pieskovisku zobrazil slovenskú opozíciu (podotýkam, že aj s Kotlebom).

Hlavná spoločná črta týchto motívov je, že sa snažia ironizovať prácu politikov poukazovaním na to, že svojimi hádkami a škriepkami pripomínajú malé deti. Tento nápad je veľmi vďačný, a niet divu, že si ho vypožičal samotný Róbert Fico. Ten sa najnovším predvolebným videom snaží ponížiť slovenskú opozíciu pomocou rovankého receptu, teda zobrazuje ich ako malé deti, ktoré robia hlúposti. Ako každé video Smeru v poslednom období, aj toto je riadny nepodarok, a vidia to hádam všetci okrem skalných fanúšikov. Človek sa pri jeho pozeraní neplieska do kolien, ale cíti sa trápne. A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Narozdiel napríklad od sketchu Nogu a Skrúcaného, vo Ficovom klipe vystupujú skutočné deti. Vo verejnom priestore existuje zopár nepísaných pravidiel, ktoré majú ešte stále svoju váhu. Napríklad to, že charita sa má robiť, a nemá sa o nej rozprávať. Alebo že dáma má do dverí vkročiť prvá. Jedným z takýchto pravidiel je, že do politiky by sme nemali ťahať deti. Pôsobí to účelovo, lacno a dospelý človek sa pri tom necíti úplne komfortne. Iste, nikde nie je napísané, že nemôže vzniknúť vtipný predvolebný klip s detmi. Takýto spot by ale musel pravdepodobne upozorňovať skôr na niečo pozitívne, napríklad že deti sú naša budúcnosť alebo to, že školstvo je pre štát priorita.

Práve v tom ale spočíva najväčší problém najnovšieho Smeráckeho videa. Miesto prirodzenej pozitívnej emócie, ktorú väčšinou v dospelých voličoch vyvoláva pohľad na deti, Smer ich využil na to, aby dourážali svojich politických oponentov. Nejde tu len o klasickú metaforu, ktorú vo svojej ilistrácií použil Shooty, že každý si hrabe na svojom piesočku. Fico a jeho partia idú ďalej, a snažia sa cez detskú radosť a prirodzenosť tlačiť do ľudí svoje už sto krát opakované predsudky o opozičných politikoch. Veď to všetci poznáme- Beblavý vlastne organizoval Girilu, Truban celé dni nerobí nič iné iba fajčí trávu, Kiska rozmýšľa, komu by čo ešte ukradol, Sulík je neschopný a tak ďalej. A Kotleba? Ten sa v klipe neobjaví. Zobraziť 10 ročného chlapca ako fašistu, to už bolo asi príliš aj pre Smer. Alebo že by v tom bolo aj niečo iné?

Každopádne, strana Smer chce, aby sme rozmýšľali čo najprimitívnejšie. Snaží sa zo svojich voličov dostať aj ten posledný kúsok kritického myslenia, aby si meno akéhokoľvek nepohodlného politika okamžite asociovali s predsudkom plným nenávisti. Neváhajú na to použiť všetky prostriedky a porušovať aj nepísané etické pravidlá. Boli by najradšej, keby Sulík, Kiska a Beblavý vystupovali v našich najhorších nočných morách. Je to tá najlacnejšia a najhlúpejšia politická taktika, no na 18% voličov stále zaberá. Smutné je tiež to, že existujú rodičia, ktorí svoje deti predajú na takýto nehanebný účel. A ak by to robili zadarmo, je to ešte horšie. Narozdiel od predvolebných videí PS Spolu, ktoré sú len „nevtipné“, najnovšie video Fica s deťmi je aj smutné. Čo všetko nám ešte Smer ponúkne v kampani? Aké mediálne dno sa ešte chystajú preraziť?

Skryť Zatvoriť reklamu