Prečo sa niektorí rozhodli nenávidieť Čaputovú

Písmo: A- | A+

Od soboty máme novú prezidentku. Niektorí ju majú celkom radi, niektorí to vôbec nevnímajú, no a značná časť Slovákov ju príliš nemusí, dokonca nenávidí.

Osobne nerozumiem, ako sa dá nenávidieť niekto, koho človek ešte pred pár mesiacmi vôbec nepoznal. Ale na druhú stranu, Slováci sú na to majstri. Skúsim zhrnúť dôvody tohto hejtu, ktoré som počul či už osobne, alebo som ich zachytil na sociálnych sieťach:

1. Nikto ju nepoznal, a zrazu je to prezidentka- No, ono to tak býva. Ani Fica kedysi nikto nepoznal, ani Mečiara pred rokom 1989 nikto nepoznal, a dokonca ani samotného víťaza Harabina vtedy nikto nepoznal. Bežný Slovák v podstate "pozná" hlavne dlhoročných politikov, športovcov a hercov. A keďže Čaputová nehrá za SSC Neapol a nehrá ani v seriály Oteckovia, bežný Slovák ju nemohol pred začiatkom kampane vnímať
2. Platí ju protislovenská firma ESET- Stará známa telenovela- kto koho platí, a čo za to požaduje. Bohužiaľ, občianski kandidáti nemajú za sebou takú veľkú mieru podpory od politických strán, ako mali napríklad Sefčovic alebo Bugár. Z časti mala Čaputová podporu od PS, z časti od iných zdrojov. Dôležité ale je, že jej financovanie bolo transparentné, teda príjmy na kampaň sa dajú ľahko dohľadať. To by ale obnášalo zopár kliknutí na internete, čo je pre bežného Slováka zložitejšie, ako nadávať. Plus ESET je jedna z najúspešnejších slovenských firiem, ktorá prispieva daňami do štátneho rozpočtu viac, ako iní ľudia zarobia za celý život. Za tieto peniaze potom Fico vymýšľa napríklad svoje vlaky zadarmo. Takže toľko k protislovenskej firme, ktorá sponzoruje Slovensko. Určite je to lepší prípad, ako zháňať peniaze "vlastnou hlavou" a obchádzať zákony.
3. Pezinská skládka mi stále vyskakoval na youtube- Uznávam, to bolo fakt nepríjemné. Nechcite vidieť mňa, keď si chcem pozrieť nejaké video a vyskočí mi reklama. Ale rozhodovať sa na základe toho, kto je lepší alebo horší kandidát, to je dosť smiešne
4. Okrem pezinskej skládky nič nedokázala- ale dokázala, len opäť treba obetovať pár klikov. Je zaujímavé, že ľudia, čo najviac vykrikujú aké sú Slováci ovce, venujú najmenej času tomu, aby si dohľadali informácie
5. Je to produkt médií- áno, keď sa chce niekto stať prezidentom, musí si zaplatiť billboardy, vystupovať v telke, vyskakovať na youtube. Je to úplne normálna súčasť politickej súťaže. Dokonale poznáme iba svoju najbližšiu rodinu, nikdy nebudeme dokonale poznať politického kandidáta, preto sa nám snaží predať a presvedčiť nás. Samotná kampaň ale nestačí, človek musí byť autentický a presvedčivý, mať vystupovanie na úrovni a podobne. To všetko Čaputová mala, preto vyhrala. Dobre si pamätám na strany, ktoré oblepili Slovensko plagátmi, a nebolo im to nič platné. 
5. Bola zvolená v podstate len 1/4 Slovákov, takže nemá právo byť prezidentkou všetkých- áno, tak už to v demokracií býva, že neprídu voliť všetci oprávnení. Za to ale fakt nemôže Čaputová.
6. Mistrík sa vzdal v prospech nej, a za tým musí niečo byť- nie, nič za tým nemusí byť, iba je to na Slovensku trošku nezvyklé. Mistrík skutočne nič nemal z toho, že odstúpil, iba dodržal slovo
7. Nevie sa tváriť, má na tvári blbú grimasu- Nechcite vidieť moje grimasy, keď som na niečo sústredený (napríklad práve teraz). Dôležité je, čo človek hovorí a čo si myslí. Áno, profesionálny úsmev Maroša Šefčoviča mohol na niekoho zapôsobiť viac, ale čo z toho, keď je falošný od hlavy až po päty.
8. Je to žena- bez komentára

9. Chce presadzovať manželstvá párov rovnakého pohlavia- Čaputová nikdy nespomenula, že by práve toto bola jej agenda. Kedže sú ale novinári často zvedaví práve na citlivé témy, dostávala v tomto ohľade množstvo otázok. Väčšinou odpovedala v zmysle, že niečo také nechce ako prezidentka presadzovať, ale má na to svoj kladný názor. To samozrejme využili Šefčovič a Harabin na šírenie nezmyslov o Čaputovej "ultraliberálnej agende." Keďže ako prezidentka by nemala na prípadnú tvorbu zákona v tejto oblasti žiaden vplyv okrem formálneho podpisu, je celá táto diskusia irelevantná. Ukázalo sa to koniec-koncov aj v samotných voľbách, kedy dokázala napriek tejto téme prilákať aj konzervatývnych voličov.
 

Dôvodov k nenávisti nikdy nie je dosť, preto ich kompletný zoznam nie je ani možné zostaviť. Príde mi zbytočné rozoberať napríklad "kauzy" ako advokátska prax alebo údajné podvody v rámci pezinskej skládky, keďže sa jedná o evidentné lži šírené alternatívnymi médiami a senilnými politikmi. Je to podobné ako vysvetľovať, že Čaputová nemá tak dlhý nos, ako to zobrazili v Zem a Vek. Pretože ten, kto chce nenávidieť, bude nenávidieť, a bude hľadať zlo všade a všetkými možnými spôsobmi. Pokúsil som sa teda zhrnúť aspoň dôvody, ktoré považujem za najčastejšie. Samozrejme, neexistuje kandidát, čo by vyhovoval všetkým. Ale treba si vyberať z toho, čo je k dispozícií. Ja novej prezidentke fandím a budem ju pozorne sledovať. A všetci, čo ju nenávidia by si mali uvedomiť, že hoci má v demokracií každý názor rovnakú váhu, nie je občas od veci pri tvorbe tohto názoru používať aj rozum.

Skryť Zatvoriť reklamu