Tibor Gašpar je hanbou Slovenska

Písmo: A- | A+

Tibor Gašpar si približne rok po svojom neslávnom konci v pozícií šéfa polície založil nový facebookový profil, nechal si narásť bradu a začal používať výrazy ako vystrihnuté z prezidentskej kampane Maroša Šefčoviča.

Pred tým, ako sa pozrieme na jeho výtvor, nie je na škodu si pripomenúť, ako ten jeho koniec vlastne vyzeral. 

Vražda

Jána Kuciaka s priateľkou zavraždili vo Februári 2018. Keďže veľká časť jeho článkov sa týkala podvodov, ktoré páchali niektorí členovia či blízki Smeru s podozrením na spojenie s kalábrijskou mafiou, občania neverili, že by polícia pod kontrolou tejto strany dokázala vraždu objektívne vyšetriť. Treba povedať, že tieto obavy boli logické a oprávnené. V civilizovanej krajine by samozrejme policajný prezident svoju pozíciu opustil dobrovoľne, pretože by nedokázal pod ťarchou zlého svedomia a pocitu veľkej spoločenskej zodpovednosti pokračovať. Keďže však poznáme politickú kultúru v Slovenskej republike, nikto príčetný s takýmto scenárom nepočítal a bolo jasné, že Gašparov odchod bude dlhý a bolestivý nie len preňho, ale pre celú krajinu. Zo začiatku protestov Za slušné Slovensko bolo ale hlavným cieľom dosiahnuť politický koniec Fica a Kaliňáka. Gašpar bol v tomto prípade len „druhoradá priorita,“ keďže ako policajný prezident previazaný s touto stranou by koniec týchto dvoch pánov znamenal automaticky aj jeho koniec.

Neodvolateľný

Lenže nestalo sa. Skončil Fico, skončil Kaliňák, no Gašpar sa zdal neodvolateľný. Nový minister vnútra Ráž to ani nemal možnosť skúsiť, keďže Andrej Kiska vládu, ktorou mal byť súčasťou, nevymenoval. Drucker radšej ako minister vnútra po troch týždňoch skončil, ako by mal na spoločenský nátlak Gašpara odvolať. A keď už konečne Gašpar ako šéf polície skončil, vrátil sa „cez okno“ ako Sakovej asistent. Prečo Fico s Kaliňákom držali Gašpara zubami- nechtami aj keď vedeli, že ich to politicky ohrozuje? Odpoveď sme dlho tušili, no teraz je už úplne jasná.

Gašpar mohol byt za vraždu totiž priamo zodpovedný. Pravdepodobne na pokyn Bödöra s Kočnerom nechal Jána Kuciaka lustrovať, čo pomohlo vrahom zistiť, kedy a kde sa presne nachádza. Dlhé roky naviac držal políciu pod kontrolou Smeru, nechal Bödöra na Kočnerovu objednávku diskreditovať rôznych opozičných politikov a novinárov. Jednotlivé prípady boli pod jeho vedením prideľované konkrétnym vyšetrovateľom, ktorí v mnohých prípadoch taktiež konali na politicko-mafiánsku objednávku. Jednotlivé finančné toky a prepojenia ešte nie sú natoľko preukázané, aby sme mohli právoplatne konštatovať, či Gašpar zneužíval právomoci verejného činiteľa, a teda či patrí do väzenia. Je to však pravdepodobne len otázka času.

V aspoň trochu civilizovanej krajine by človek s takýmto kreditom radšej ani nevychádzal na ulicu, nevyjadroval sa, a bol rád, že je rád. Nie však u nás na Slovensku.

Pán slušný

U nás sú totiž klamstvo a nenávisť skôr predurčujúcim, ako vylučujúcim faktorom k politickej kariére. A tak sa Gašpar rozhodol, že ide do toho. Samozrejme, snaží sa loviť v tých najprimitívnejších Kotlebsko- Blahovských vodách. Hneď v úvode jeho nového profilu sa dočítame, že „verí takým princípom života, ako je slušnosť, tradičná rodina a svedomitá práca.“ Samozrejme, nebol by to kandidát smeru, keby nespomenul tradičnú rodinu hneď v druhej vete. Ďalej sa snaží navodiť dojem, že je ako milujúci otec a dedko zárukou lásky a porozumenia. „ Keď kráčate po schodoch života, musíte myslieť aj na to, že raz pôjdete aj dole. Preto je dôležité zachovať si slušnosť a a úctu k ľuďom okolo seba“. Že o slušnosti hovorí práve človek, ktorý je podozrivý z podieľania sa na vražde, je nechutné. Nasleduje už tradičné vyplakávanie kvôli zlým médiám , ktoré nedovolia chudákovi Tiborovi vysloviť vlastný názor a šikanujú ho. „Ani som netušil, že sa dožijem doby, keď budú občania tejto krajiny za svoj názor opäť „prenasledovaní“ a budú zvažovať, či, a ako sa verejne vyjadriť alebo konať.“ Ján Kuciak sa verejne vyjadroval. Bol prenasledovaný. A nakoniec aj zabitý.

A čo v takýchto prípadoch pomáha? Samozrejme, alternatívne médiá. S tými má Gašpar už bohaté skúsenosti, poskytol im už zopár „exkluzívnych“ rozhovorov. V posledných príspevkoch ale vytiahol kaliber, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Tibor Rostas. Andrej Kiska je „prvý americký prezident Slovenska“, trestné oznámenie na vyšetrovateľa vraždy Jána Kuciaka, a na záver trestné oznámenie na neznámych adminov stránky ZOMRI, pre „podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov zverejňovaním nenávistných príspevkov voči viacerým osobám“.

Symbol hanby

Nevieme, či Gašpar preráža dno svojej dôstojnosti kvôli peniazom, imunite, alebo chýbajúcemu pocitu dôležitosti. Aby bolo jasné, neodsudzujem ho len za to čo spravil. Každý robí chyby a nikdy nie je neskoro na ospravedlnenie. Vadí mi však, ako slabošsky a primitívne sa k svojim chybám postavil. Miesto toho, aby sa s pokorou a slušnosťou, ktoré v príspevkoch toľko omieľa, stiahol do úzadia a mlčal, šíri konšpirácie a podáva nezmyselné trestné oznámenia. Vo svojich príspevkoch hovorí, že z neho médiá spravili „symbol zla.“ Symbolov zla tu však máme neúrekom, od Mečiara cez Fica až ku Kotlebovi. Gašpar nie je symbol zla, je proste len hanbou. Hanbou polície, hanbou pre svojich blízkych, hanbou pre celé Slovensko.

Skryť Zatvoriť reklamu