Trójsky kôň v bratislavských vodárňach

V mojom predchádzajúcom blogu s názvom „Tichá ropa brehy myje“ som naznačil, že v našom boji proti trasovaniu ropovodu cez Bratislavu neustaneme a nenecháme sa uspať ani podozrivým tichom ktoré sa rozlieha okolo hlavných aktérov sporného projektu. http://www.kriz.sk/moj-blog/103-ticha-ropa-brehy-myje-nedovolme-to

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Existuje však ešte jedna závažnejšia skutočnosť, ktorá nás nabáda k veľkej ostražitosti, no zároveň aj k činom a to je neuveriteľný konflikt záujmov. Neuveriteľný konflikt záujmov na strane tých, ktorí by aj v súvislosti s ropovodom mali na prvom mieste dbať na záujmy obyvateľov tohto mesta. Skôr než však odkryjeme naznačené riziko pripomeňme si pár faktov.

V súvislosti s ropovodom už niekoľko rokov opakovane upozorňujeme na obrovské environmentálne riziká spojené s jeho výstavbou. Tisícky ľudí podpísalo petície proti trasovaniu ropovodu cez Žitný ostrov a Bratislavu a to predovšetkým z oprávnenej obavy o zničenie a znehodnotenie to najcennejšie čo nám príroda dáva, teda zdrojov pitnej vody. Poviete si, našťastie tu máme Bratislavskú vodárenskú spoločnosť (BVS), tá nám pri boji za ochranu zdrojov pitnej vody určite pomôže a vodu ochráni. Príde vám to ako logické aj v momente keď si na webe BVSky čítate slová o spoločenskej zodpovednosti: „Spoločnosť si uvedomuje dôležitosť pitnej vody, a s tým spojenú potrebu ochrany životného prostredia, a preto podporuje environmentálne, športové, kultúrne podujatia a projekty na území, na ktorom obchodne pôsobí.“ Ešte logickejšie sa pozícia BVS javí v kontexte s tým, že väčšinovým akcionárom firmy je mesto Bratislava.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale nakoľko sme na Slovensku a zákony logiky tu mnohokrát neplatia, tak Bratislavská vodárenská spoločnosť nás pravdepodobne neochráni... A prečo je to tak? Nuž ako som už naznačil, bráni jej v tom brutálny konflikt záujmov. A v čo teda spočíva?

Je všeobecne známe, že ropovod cez Bratislavu má stavať združenie Bratislava – Schwechat Pipeline, ktoré založil slovenský štátny Transpetrol a rakúska OMV. Logická konštelácia. Čo však už logické vonkoncom nie je tak, to sú osoby a obsadenie frašky zvanej ropovod cez Žitný ostrov a Bratislavu.

Podpredsedom predstavenstva a jedným z konateľov štátneho Transpetrolu je istý právnik JUDr. Stanislav Rehuš s trvalým pobytom Na Hlinách 35 v Trnave, čo by nebolo až také neobvyklé, keby človek s rovnakým menom a adresou trvalého pobytu nebol zároveň členom predstavenstva a finančným riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti! Absurdné, absurdné, absurdné!

SkryťVypnúť reklamu

V kontexte pripravovaného projektu ropovodu ide o brutálny konflikt záujmov a výsmech všetkým čo proti ropovodu bojujú, výsmech slušným obyvateľom Bratislavy!

Za zmienku stoja aj časové súvislosti pôsobenia pána doktora Rehuša. V predstavenstve BVSky ho máme od 3.8. 2011 a viac menej k tomuto obdobiu prestala BVS uverejňovať na svojom webe kritické články na adresu projektu ropovodu. A ani nie rok na to sa podarila Transpetrolu, resp. ministerstvu hospodárstva parádna akvizícia – za podpredsedu predstavenstva si vybrali finančného riaditeľa a člena predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, toho istého doktora Rehuša, ktorý šéfuje v bratislavských vodárňach.

SkryťVypnúť reklamu
BVS uz neinformuje o ropovode
BVS uz neinformuje o ropovode 

No a tak je kritický hlas BVSky, ochrankyne našej pitnej vody umlčaný – Transpetrol, akcionár ropovodu má totiž v bratislavských vodárňach Trójskeho koňa z Trnavy. 

Nie, nezdá sa nám to normálne a najbližšom zastupiteľstve mesta Bratislava o tejto skutočnosti budeme informovať aj poslancov mesta a rovnako sa budeme pýtať primátora aký postoj zaujme k tejto kauze ako štatutárny zástupca hlavného akcionára. Rovnako nás zaujíma aktuálny postoj vedenia BVS k projektu ropovodu.

Oliver Kríž

Oliver Kríž

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Petržalčan, poslanec mestského zastupiteľstva hl. mesta Bratislava, zakladateľ o.z. Mladá Petržalka a predseda hnutia Mladá Bratislava Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu