Bratislavská krava dala Košičanom! A rada!

Pred časom začala MLADÁ BRATISLAVA otvorenú diskusiu o potrebe vyčleniť aspoň „NEJAKÉ „ financie pre Bratislavu, aby jednoducho mala z čoho financovať zákonom zverené funkcie hlavného mesta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zákon totiž v roku 1992 nadelil Bratislave ako hlavnému mestu celý rad funkcií a povinností, no zákonodarci akosi zabudli na tento špás vyčleniť peniaze. A tak Bratislava z peňazí, ktoré všetky ostatné mestá na Slovensku majú na bežné hospodárenie, platí aj vysoké náklady spojené s plnením zákonnej funkcie ako politického, administratívneho, kultúrneho, obchodného a spoločenského centra Slovenska. Nehovoriac o tom, že napríklad štát neplatí za svoje budovy na území mesta (ministerstvá, úrady...) daň z nehnuteľnosti!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O téme interne diskutujeme už viac ako rok a dospeli sme k tomu, že je nevyhnutné tento nepomer vyriešiť, poukázať naň a primäť kompetentných, aby prišli so spravodlivým riešením. To by sa nemalo dotknúť platného systému financovania miest a obcí, no zároveň prinesie Bratislave peniaze na platenie nákladov spojených s výkonom funkcie hlavného mesta.

Iniciatíve sme dali meno „Dojná krava Bratislava“ a spoločne s outdoorovou kampaňou sme k problematike vytvorili priestor na webe „dojnakrava.sk“. Dojná kravička na našich vizuáloch predstavuje milé nemluvňa, ktoré k šťastiu a spokojnému životu potrebuje len pravidelné kŕmiť a potom s radosťou bude všetkým dávať čerstvé mliečko. Presne tak ako Bratislava, hlavné mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou podpornou aktivitou, ktorá má pomôcť zviditeľniť vyššie spomenutý problém je samozrejme petícia za zmenu modelu financovania Bratislavy ako hlavného mesta. Samozrejme sme vyhodnocovali čas a predovšetkým miesto, kde by sme petičnú akciu pod holým nebom odštartovali. Voľby padla symbolicky na Košice. Naše rozhodnutie predovšetkým v kruhu sympatizantov a členov Mladej Bratislavy sa nestretlo s úplným nadšením. Začínalo to rečami o tom ako sme si vybrali jamu levovu a končilo to jednoznačným tvrdením, že s takouto témou sa nevyhneme fyzické inzultácii od roduverných Košičanov. Priznám sa, že aj my sme cestovali na východ republiky s miernymi obavami a to aj napriek tomu, že sme v uliciach rozbehli nejednu petičnú akciu. Predsa len ísť do Košíc ako Bratislavčan pýtať podpis, ktorý pomôže zohnať peniaze pre Bratislavu sa pri troške zjednodušenia môže javiť ako sebevražedný plán. Nuž ale verili sme si, že ľuďom dokážeme aj viac ako 400 km od Bratislavy vysvetliť, že mesto, ktoré má krajinu reprezentovať ako hlavné, slúžiť obyvateľom ako hlavné, jednoducho na túto „robotu“ peniaze potrebuje.

SkryťVypnúť reklamu

Ale aby sme všetko nenechali na náhodu, tak sme si na pomoc do Košíc pozvali miestne hostesky a mliečny automat z ktorého iniciatíva „Dojná krava Bratislava“ symbolicky zadarmo rozdávala signatárom petície ale aj okoloidúcim čerstvé mliečko. A aké teda boli Košice?

Výborné, milé, usmiate, otvorené diskusii a problematiku viacmenej chápajúce. Veľa ľudí ocenilo krok začať diskusiu o hlavnom meste symbolicky v Košiciach. Aj naše rozhodnutie totiž vsádzalo na symboliku. Bratislava je hlavným mestom všetkých Slovákov bez rozdielu na miesto trvalého pobytu a aj tých Košičanov je v Bratislave dosť na to aby dokázali na východe svojim podať správu o tom, že s hlavným mestom to naozaj nie je ružové. Ľudia, turisti si už oveľa viac začínajú všímať „tankodrom“ na chátrajúcom hraničnom prechode Petržalka - Berg a bratislavskú Hlavnú „šťanicu“, než pamiatky v historickom centre.

SkryťVypnúť reklamu

Nám sa v Košiciach podarilo za pár hodín vyzbierať viac ako tristo podpisov pod petíciu od ľudí, ktorí pochopili, že Dojná krava mlieko dáva, no k tomu ešte potrebuje aj čo to do papuľky vložiť. Rovnako bolo milé aj stretávať v uliciach východnairskej metropoly ľudí s bielymi balónmi s logom „Dojnej kravy“.

Košice nám teda ukázali, že jamou levovou pre Bratislavčanov nie sú a rovnako tak ani centrom protibratislavského odporu. Ukázali nám tiež, že naša iniciatíva jasne pomenovala problém, ktorý treba riešiť a že má zmysel získavať pre jeho riešenie podporu po celom Slovensku.

A ďalšia zastávka? Terchová, Banská Bystrica,...? Nuž zrejme nepohrdneme ani týmito miestami.

Ak sa náhodou osobne v uliciach nestretneme, tak dobrú vec podporte podpisom na elektronickú petíciu: http://www.peticie.com/dojna-krava-bratislava

Mimochodom ak sa bavíme o peniazoch, tak už aj dnes Bratislava v prepočte na jedného obyvateľa dáva do spoločného rozpočtu najviac zo slovenských miest a je to dokonca 1,5 viac ako z neho dostane.

Oliver Kríž

Oliver Kríž

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Petržalčan, poslanec mestského zastupiteľstva hl. mesta Bratislava, zakladateľ o.z. Mladá Petržalka a predseda hnutia Mladá Bratislava Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu