Pri prechádzkach treba dávať pozor, nie je to iba Rovinka, ale aj Priekopa. Môžme sa prejsť cez Háj alebo Lesíček, objaví sa Lúčka, Lúčky, no i Lúka a Lúky. Aj na vodstvo je naša krajina bohatá. Svedčia o tom Kaluža, Močiar, Rybník, Brod, Potôčky, Potok, Potoky. Hoci nemáme more, máme dve obce s názvom Ostrov. Kde nebola voda, iba blato, vznikla Blatnica či Blatné (Revištia a Remety), kde bolo mokro, ostala Mokrá Lúka a Mokrý Háj a kde boli samé kamene, stoja dnes Kamenica, Kamenín, Kamienka. V prírodnej scenérii kde tu Vieska či Ves, Mestečko i Mestisko.
O láske a úcte našich predkov svedčia mnohé pomenovania. Obľube sa tešili najmä: náš národný strom - Lipovník, Lipany, Lipová, Lipník..., romantická breza - Brezová, Brezolupy, Brezov, Brezovka, Brezovica, Brezovička..., mohutný buk - Buková, Bukovce, Bukovina, ešte viac statný dub - Dubová, Dubovany, Dubovec, Dubovica, Dubové, brest - Brestovany, Brestov, Brestovec, no i ďalšie - Javorina, Jelšava, Jelšovce, Topoľčany, Topoľníky, Jedlinka, Osikov, Vrbové, Vrbovce.... Na jednom mieste rástlo viac stromov, na inom bol väčší výskyt iných prírodnín - Tŕnie, Haluzice, Papradno, Lopúchov, Vinohrady, Vinosady, Kvetoslavov.
I zverina prispela svojim dielom. V lesoch sa preháňali Dravce - Vlky, bolo mnoho Medveďov či Macov, vo vzduchu sa vznášal Sokoľ, inde bolo viac Orlov či Krahul(c)e, deti lovili raky najviac v Rakovej a Rakovciach, žaby veselo kŕkali v Žabokrekoch a najlepšie úhory boli v Úhornej. Aj milšie zvieratká sa hojne vyskytovali - Králiky, jelene v Jelenci, kukučky kukali v Kukučínove, pinky spievali v Pinkovciach, čajky a havrany krákali najhlasnejšie v Čajkove a Havranciach. Najmä na Liptove a Orave bol vysoký výskyt bobrov - Bobrov, Bobrovček, Bobrovec, Bobrovník nás o tom dodnes presviedčajú. Ani na malé zvieratká predkovia nezabudli - Piskorovce, Kunová Teplica, Ješkova Ves. Čičava pravdepodobne nebude pomenovaná podľa čivavy, aj keď mi ju silno pripomína.
O tom, že úctu požívala nielen lesná, ale i domáca zverina, svedčia obce Kurov, Sliepkovce, Husiná, Oslany Poniky, Konská, Kobylnice, Telince, Kravany, Volová, Kocurany, Sukov, Svinia či Svinná alebo Svinica, Braväcovo. Najviac sa chovali ovce - Čukalovce, Michalovce, Doktorovce, Mojmírovce, Danišovce .... názvov s ovcami je najviac. Ďalšie mestá a mestečká sú pomenované isto nie podľa úcty, ale iba podľa výskytu - Švábovce (zase tie ovce), Komárno, Komárany, Komárov, Komárovce (opäť ovce).
Významný podiel v názvotvorbe miest nesie aj cirkev. Kríže, Križovany, Kostolné, Kostolište, Farná, Omšenie, Biskupice, Biskupová, ako i Svätuše, Svätuš, Svätý Anton, Svätý Jur, Svätý Kríž, Svätý Peter či Svätá Mária dokazujú, že si iba tak nevymýšľam.
A napokon - o vznik názvov slovenských miest a obcí sa pričinili aj prisťahovalci, privandrovalci, prišelci z rôznych kútov sveta. Na Slovensku nájdeme Čechy aj s ich hlavným mestom Praha, Moravany, Moravské Lieskové, Nemce, Nemcovce, Nemčice, Nemeckú a Nemečky (Nemci sa tu asi cítili veľmi dobre), aj Rusom sa u nás páčilo - Ruská, Ruskov, Ruskovce, časy Rakúsko - Uhorska pripomína Uhorské, Uhorská Ves alebo Rakúsy a nájazdy Turkov obce Turček, Turčok, Turecká.
Len neviem, ako je to s Havajom. Či podľa ostrovov, či podľa niečoho iného.