Nie. Nie si slepica a nežiješ s bohom

Choď a postav sa pred zrkadlo. Čo v ňom vidíš? Pozri si do očí a spomeň si.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (276)

 

Pamätáš si, aký bol na začiatku. Trochu hanblivý. Milý. Nežný. Vo všetkom ti vyhovel. Bol pozorný. Nikdy nezabudol na sviatky, na výročia. Každý mesiac ti darčekom pripomenul, že ste spolu zase o čosi dlhšie. Aj kamarátky ti ho závideli. Bola si taká šťastná!

Čakával ťa pred školou, pred prácou. Telefonoval ti, písal. Zaujímal sa, čo robíš. Slniečko ti žiarilo aj keď pršalo.

Zoznámil ťa s kamarátmi. Páčila si sa im. Majetnícky ťa objímal a pred všetkými bozkával. Nech vidia, koho si frajerka! A keď si s niekým tancovala, smiala sa, či dlhšie sa rozprávala, už zisťoval, či nemá kamarát aj postranné úmysly. Občas mu to musel aj ručne - stručne vysvetliť. Bola si taká zaľúbená! Imponovalo ti, ako dáva všetkým najavo, že si len jeho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstavila si ho rodičom. Bol slušný, úctivý. Mame kytica, otcovi fľaša. Rozhovory. Aj o budúcnosti. Samozrejme, budúcnosti s tebou. Blažene si sa usmievala, raz naňho, raz na rodičov. Aj im sa pozdával. Prijali ho.

Začali ste bývať spolu. Chodievali ste na návštevy, na večere, niekedy do baru s kamarátmi. Občas si si vyšla sama s kamoškami, na kávu či do baru, pokecať, zasmiať sa, hovorili ste si všetky tajomstvá, vedeli ste o sebe všetko. Nebol z toho nadšený. Prečo chodíš von bez neho? Vari ti nestačí? Občas prišiel domov trochu opitý, to vtedy, keď išiel on so svojimi kamarátmi na pivo. Nie, nevezme ťa. Baby do krčmy nepatria. Chlapi majú svoje, ženské zase svoje. Mala by si byť s ním doma. Bojí sa, že ťa tam niekto zláka. Čo to nechápeš, že ťa miluje a má strach, že príde o jeho krásnu bábiku? ... Má pravdu. Veď si vystačíte sami. A keď on pôjde s kamošmi na pivo, ty si môžeš robiť svoje. Alebo mu pripraviť dobrú večeru. Nemal rád prihrievané jedlo, radšej si dal niečo čerstvé. A varené. Veď s babami si môžete aj zatelefonovať.

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj netreba chodiť k rodičom na nedeľné obedy. Stačí každý druhý týždeň. Tešila si sa, že nedeľný obed, ktorý si navarila, mu chutil takmer rovnako ako ten od jeho mamy. Bol to taký rituál - zvony odbili dvanástu a obed bol na stole. Smiali ste sa, že je to ako kedysi, za čias vašich prastarých mám.

Bola si taká šťastná! Taká zaľúbená! Bol najúžasnejší človek na svete a ty si si priala, aby ste boli navždy spolu.

Prišlo prekvapenie. Romantická večera, sviečky, hudba. Ako vo filme. Malá krabička, prstienok a veta, ktorú si praje počuť takmer každá zaľúbená žena. Možno sa ti to zdalo trochu skoro. Zasnúbení - áno, so svadbou radšej počkajme. Chcel svadbu, rýchlo. A dieťatko. Plánoval, tešil sa. Možno si bola ty tá opatrnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Prestávka medzi baleniami antikoncepcie. Zrazu nebola žiadna ochrana po ruke. Dával si pozor, ale keď to bolo také úžasné! Prepáč. No a čo, možno budeme mamina a tatino. Až si si pomyslela, či to nespravil naschvál.

Budúci otecko ťa obskakuje. Princeznička, čo si dáš? Varí, nakupuje, dýchal by za teba. Za vás.

Pod svadobnými šatami sa črtá bruško. Veď je to jedno, či skôr alebo neskôr. Veď sa milujete a chceli ste to obaja už dávno. Navlečie ti obrúčku a zašepká - už si moja. Vtedy si sa blažene usmiala. Dnes ťa tie slová mrazia.

Dnes už nie si bábika. Už si tučná buchta, s ktorou sa hanbí prejsť po ulici. Štetka, čo nosí výstrihy aby mohla dráždiť chlapov v robote a tam sa s nimi kurviť. Sprostá slepica, čo nevie navariť poriadne obed, aby bol napoludnie na stole a na večeru mu predloží párky alebo ohriate od obeda. (čo na tom, že si celý deň v práci, potom sa venuješ dieťaťu a on sedí pri televízii?) Neschopná mater, čo dá radšej decko do škôlky a ona ide do roboty, len aby sa oň nemusela starať. Nevieš hospodáriť s peniazmi, nič neušetríš, minieš celú výplatu a ešte potrebuješ aj tú jeho. (čo na tom, že treba splácať hypotéku, nájomné, kupovať stravu, oblečenie...). Večne nalepená na telefóne so svojou materou, rovnako neschopnou ako celá família (mama. Ešteže ju máš. Už dávno by si sa zbláznila). Teraz si krava, čo sa nedokáže postarať o chlapa, decko a domácnosť. Si sprostá a vymletá (pretože nepoznáš pravidlá futbalu?). Nevieš nič. Nebyť jeho, dávno skapete od hladu, biedy a špiny (čo na tom, že ty si tá, čo vedie domácnosť, upratuje, nakupuje, hospodári, varí...). Si škaredá pridrbaná koza, s ktorou sa ani pred kamarátmi nemôže pochváliť (kamarátom...z mokrej štvrte). Si tupé poleno, ktoré sa v ničom nevyzná. Si ....... A on je boh.

SkryťVypnúť reklamu

Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Stokrát kopanec do duše ťa nakoniec presvedčil, že si naozaj neschopná. Už sa neodvážiš ani pozhovárať sa s ľuďmi. Neveríš si. Tvoje sebavedomie sa krčí niekde v kúte, no ty nevieš v ktorom. Možno si rozmýšľala, či to má celé ešte zmysel. Či má vôbec tvoj život zmysel. Život neschopnej ženy. Uverila si. Presvedčila si samu seba, že má pravdu. Nemáš odvahu si povedať, že tomu tak nie je.

Choď a postav sa pred zrkadlo. Čo v ňom vidíš? Nie, to nie je len postava. To nie je len osoba. Nie iba tvár a telo. Pozri sa do svojich očí. Oči sú oknom do duše. Vojdi až tam, sadni si a počúvaj ju. Spomínaj a neutieraj si slzy. Nájdi samu seba, tú, ktorá bola skôr, než bol on. Lebo to si ty. Pekná, ženská, inteligentná. Jedinečná. A silná, aby si povedala - DOSŤ! 

Psychické násilie je každé správanie, ktoré priamo narúša slobodnú vôľu a sebaúctu iného človeka.

Psychické násilie je horšie ako fyzické. Psychické násilie nevidieť. Psychické násilie sa nedá dokázať. Psychické násilie zanecháva nevyliečiteľné rany. Preto vyžaduje obrovské úsilie postaviť sa mu. Málokto to zvládne sám. Pomôžte tým, ktorí to potrebujú a podajte im pomocnú ruku.

Ďakujem.

http://www.alianciazien.sk/

http://www.zastavmenasilie.sk/

Olívia Olivieri

Olívia Olivieri

Bloger 
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  1x

s vlastnou fotkou a pod vlastným menom? nebláznite!veď napokon - na mene a fotke nezáleží ;-) Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáo neradostiOch joj! (CP radí)7nevidíme, nepočujememládežníciCicuška Pipinkao životeo pokračovanío všeličom

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu