Belasý motýľ bude pomáhať naďalej

Leto patrilo zbierke Belasý motýľ a osvete o potrebách ľudí s ochorením svalov. Darcovia prispeli sumou 18 146 €.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Obrázok blogu

Výnos zo zbierky je použitý na doplatky za kompenzačné pomôcky pre deti a dospelých, ktoré štát nehradí v plnej výške. Pomôcky im umožňujú dýchať a slobodne sa hýbať.

Petra s nervovosvalovým ochorením nevyhnutne potrebuje pre svoj život dýchací prístroj.
Petra s nervovosvalovým ochorením nevyhnutne potrebuje pre svoj život dýchací prístroj. (zdroj: Pavol Kulkovský)

„Úprimne ďakujeme všetkým darcom za finančné príspevky, ktoré si vzhľadom na závažné dôsledky celosvetovej pandémie vážime ešte viac. Teší nás, že zostane zachovaná kontinuita pomoci pre našich členov, ktorým sa zdravotný stav v dôsledku nervovosvalových ochorení, rýchlo zhoršuje,“ za organizátorov zbierky predsedníčka združenia OMD v SR Andrea Madunová.

Situácia s Covidom sa počas leta zlepšila, čomu sme sa tešili, napriek tomu sme chceli zostať opatrní a preto sme aj 21. ročník zbierky Belasý motýľ zorganizovali v online, namiesto pokladničkovej verzie v uliciach Slovenska.

Tento rok sme sa rozhodli výrobu spotu a celú koordináciu kampane zveriť do rúk kreatívneho štúdia Cukru Production. Kvôli Covidu sme komunikovali len online, ale výsledkom to neuškodilo, práve naopak. Veď sa pozrite:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ambasádorom tohtoročnej zbierky sa stal Juraj "Šoko" Tabaček, známy slovenský moderátor, herec, zabávač. Prepožičal nám svoju tvár aj hlas do televízneho a rádiového spotu. A nebol jedinou známou tvárou, ktorá sa rozhodla našu zbierku Belasý motýľ podporiť.

Zbierku finančne podporila a venovala jej status na svojom profile na Facebooku a Instagrame aj pani prezidentka Zuzana Čaputová.

Obrázok blogu
(zdroj: Prezidentská kancelária SR)

Podujatia na podporu zbierky

Vďaka moderným technológiám sme sa ich nemuseli vzdať, aj keď sa zrealizovali v pozmenenej forme.

Večer s Belasým motýľom, 11. jún

Hudobno-diskusné podujatie o živote s nervovosvalovým ochorením a nevyhnutnosti používania pomôcok s moderátorkou Katarínou „Beccou“ Balážiovou a zaujímavými hosťami a hostkami. Večerom sprevádzali muzikanti Spoko zo Smola a hrušky, Mirka Miškechová v sprievode hudobného doprovodu Mareka Masarika. Večer sa uskutočnil v dôsledku pandemických opatrení bez divákov. Priamy prenos však mohli sledovať vďaka online streamu na Facebook profile OMD v SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Silné motory podporili slabé svaly, 12.-13. jún

Motorkári z celého Slovenska si individuálnymi jazdami pripomenuli jedno z pravidelne organizovaných podujatí na podporu zbierky Belasý motýľ. Fotografie z jázd označili hashtagom #belasymotyl a uverejnili ich na svojich sociálnych sieťach. Tým bola nahradená motorkárska šou, ktorá sa po minulé roky konala na parkovisku pred nákupným centrom v Bratislave.

Obrázok blogu
(zdroj: Z archívu OMD v SR)

Tlačová konferencia: Na Slovensku chceme liečiť aj dospelých pacientov s SMA, 22. jún

Prostredníctvom zbierky Belasý motýľ sa Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR rozhodla upozorniť na to, že s ochorením spinálna muskulárna atrofia (SMA) žijú aj dospelí pacienti. Chcú mať rovnako prístup k liečbe, ako napríklad v Českej republike.

Skryť Vypnúť reklamu

Viktor chodí pre #belasymotyl, 25. jún

Viktorov otec miloval hory a turistiku. Pred dvomi rokmi podľahol ochoreniu amyotrofická laterálna skleróza (ALS). Na jeho pamiatku sa rozhodol Viktor Porubský prejsť najdlhšiu turistickú magistrálu na Slovensku, Cestu hrdinov SNP. V tričku Chodím pre belasý motýľ prešiel 770 km za svojho otca a všetkých, ktorí už sami chodiť nevládzu.

Viktora prišli pred štartom podporiť priatelia a kolegovia.
Viktora prišli pred štartom podporiť priatelia a kolegovia.  (zdroj: Z archívu OMD v SR)

Belasý motýľ beží na Štefánik trail, 17. - 18. september

Sedem bežcov v tričkách „Bežím pre Belasý motýľ“ bežalo po malokarpatských kopcoch v mimoriadne náročnom teréne až 141km z Brezovej pod Bradlom do Bratislavy na podujatí Štefánik trail. So symbolickým belasým motýľom na chrbte bežali za tých, ktorí už bežať nemôžu títo bežci: Martin Kopačik, Pavol Hajduk, Vít Nemeček, Janka Pieružková, Ľubo Vovčík, Zuzana Michalcová a Janka Langová.

Skryť Vypnúť reklamu
Bežci v cieli s podporovateľmi z OMD v SR.
Bežci v cieli s podporovateľmi z OMD v SR. (zdroj: Z archívu OMD v SR)

Prečo prispieť

Výnos zo zbierky je každoročne transparentne použitý na doplatky za pomôcky pre ľudí s nervovosvalovými ochoreniami - elektrické vozíky, mechanické vozíky a ich individuálne úpravy, príslušenstvo k vozíkom, antidekubitné sedačky, matrace, zdvíhacie zariadenia, náhradné batérie do dýchacích prístrojov a mnohé iné. Pomôcky zmierňujú bolesti, vďaka nim je možné predchádzať zdravotným problémom, umožňujú aktívny život. Štát a zdravotné poisťovne ich hradia len čiastočne a niektoré vôbec.

Zbierka Belasý motýľ stále pokračuje

Na jej účet môžete prispievať až do konca tohto roka, a to bankovým prevodom alebo darujte online. Rovnako do konca decembra môžete na zbierku prispieť zaslaním darcovskej sms v tvare DMS MOTYL na číslo 877 v cene 2€. Ďakujeme.

www.belasymotyl.sk

Obrázok blogu

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Sme jedinou špecifickou organizáciou na Slovensku, ktorá združuje deti aj dospelých a ich rodiny s nervovosvalovými ochoreniami. Organizujeme zbierku Belasý motýľ, ktorá je jediná na slovensku určená na pomôcky pre ľudí, ktorých zrádzajú vlastné svaly. Pomôžte im aj vy. Prispieť na pomôcky môžete cez našu darovaciu stránku.Vopred ďakujeme za akúkoľkvek pomoc. Vieme, že v tomto období to nemá jednoduché nikto. www.belasymotyl.sk Vaša pomoc - naše krídla Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu