Cestou hrdinov SNP poletuje Belasý motýľ

Písmo: A- | A+

Na pamiatku svojho otca sa Viktor vyberie na Cestu hrdinov SNP. Stovky kilometrov naprieč Slovenskom plánuje zdolať pešo za približne 21 dní a vďaka každodennej GPS aktualizácii sa k jeho pešej túre môže ktokoľvek pripojiť.

Obrázok blogu

Viktor zdolá Cestu SNP na počesť svojho "hrdinu"

Motýľ sa s ľahkosťou odlepí od zeme a zatrepoce krídlami. Zdá sa, že ho unáša vietor, no jeho pohyby sú koordinované, rýchle a vytrvalo drží svoj smer. Ľudia s nervovosvalovými ochoreniami o ľahkosť pohybu prišli, nemôžu zaletieť na miesta, ktoré sú iným hravo prístupné. Nedokážu len tak zájsť napríklad na druhý koniec našej krajiny.

Tak, ako Viktor Porubský, ktorý sa 25. júna vydá na 770km cestu naprieč Slovenskom v tričku "Chodím pre Belasý motýľ", aby zdolal najdlhšiu turistickú magistrálu. Jeho hrdinom bol otec. Pred pár rokmi zomrel v dôsledku amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS), ktorá uväzní zdravú myseľ v nehybnom tele. Postupne vezme možnosť pohnúť sa, schopnosť nadýchnuť sa z plných pľúc, rozprávať, smiať sa. Svalstvo postihujú aj ďalšie ochorenia, akými sú rôzne druhy dystrofií ako Duchenne, Becker, ale aj spinálna muskulárna atrofia (SMA) a iné. A hoci ľudia s nervovosvalovými fyzicky slabnú, majú nesmierne silnú vôľu a túžia po slobodnom pohybe. Aby mohli viesť plnohodnotný život, študovať, pracovať, mať rodinu, potrebujú rôzne pomôcky. Štát a zdravotné poisťovne mnohé z nich preplácajú len čiastočne alebo vôbec. Musia za ne často doplácať vysoké sumy. Preto vznikla zbierka Belasý motýľ pod hlavičkou Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR. 

Viktor s organizátormi zbierky Belasý motýľ.
Viktor s organizátormi zbierky Belasý motýľ. (zdroj: Aurel Staňo)

#chodimprebelasymotyl

Rodina, priatelia aj osobní asistenti a asistentky sa stávajú nenahraditeľnými. Na ich pomoci sú ľudia s ochorením svalov odkázaní. Silné puto bolo aj medzi Viktorom a jeho otcom, ktorý v synovi prebudil lásku k horám a vzbudil v ňom vášeň pre turistiku. Dokonca aj po stanovení diagnózy, keď sa jeho stav zhoršoval, chodili na kopce „aspoň sa kochať výhľadom z auta. Boli to pre nás silné momenty“. Spomína s láskou Viktor. 

Na pamiatku svojho otca a tých, ktorí už sami chodiť nevládzu, chodí Viktor pre #belasymotyl. Nohy ho ponesú približne 21 dní. „Ide o úplne ideálny stav, kedy by som prešiel trasu bez ťažkostí a oddychu. Rátam ale s odchýlkou 4 dni, pre istotu“, hovorí Viktor, ktorý sa na cestu pripravuje niekoľko mesiacov. Okrem riadneho kondičného tréningu absolvoval aj niekoľko konzultácií s fyzioterapeutom a ortopédom a hovorí, že aj keď má veľa energie a vieru, že to zvládne, má pred cestou obrovský rešpekt.

Prileťte podporiť Belasého motýľa

Každý turista vie, že kompletne naplánovať dlhú pešiu túru je namáhavé. Na tomto mieste si môžete pozrieť mapku a orientačný rozpis dní, kde a kedy sa bude Viktor nachádzať a akými miestami bude prechádzať. Plánuje tiež na dennej báze aktualizovať svoju polohu, poskytovať súradnice z GPS a deliť sa s nami o podrobné reporty z cesty, ak by ste sa chceli pridať a podporiť tak dobrú vec. Štartuje pod hradom Devín o pol desiatej ráno. 

Viktor prejde pešo naprieč Slovenskom 770km.
Viktor prejde pešo naprieč Slovenskom 770km. 

Viktorovi veľmi držíme palce, aby pešiu túru jeho telo zvládlo bez zdravotných komplikácií, otlakov na nohách a s dobrým pocitom dorazil do cieľa. Na Dukle sa potom z plných pľúc nadýchne a bude pritom myslieť na všetkých, ktorí už túto cestu kvôli svojmu ochoreniu zvládnuť nemôžu. A čo môžete počas jeho nádychu urobiť vy? Potopiť sa do hĺbky 15 metrov, vypiť pol litra vody, skočiť cez potok, uvoľniť svaly krčnej chrbtice a… prispieť na účet verejnej zbierky Belasý motýľ.

 

Viktorov cieľ, zdolať symbolickú Cestu hrdinov SNP, bude naplnený. My však pokračujeme a pomáhame ďalej všetkým, ktorých telo už nemá slobodu motýľa. Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať.

Vaša pomoc - naše krídla

Skryť Zatvoriť reklamu