
Na to, že má Artur Bekmatov len 22 rokov, stihol v politickom živote celkom veľa. Je člen Ústredného výboru KSS, podpredseda ÚV SZM a v posledných parlamentných voľbách bol trojkou na celoštátnej kandidátke komunistov.
Stranícku rolu berie veľmi vážne. Má za sebou šnúru predvolebných mítingov, vylepoval si sám plagáty po Slovensku a prezentoval sa kde sa dalo. Písal o svojich pohnútkach pre vstup do KSS, na sociálnej sieti má ako kandidát svoju politickú Fan page. Pravidelne píše komunisticky ladené blogy - tie isté na Pravde aj na Sme (na Sme je pre porušenie Kódexu blogerov vyradený z titulky).

A hoci mu zatiaľ vyšli len dva články, etický kódex pre novinárov Petit Pressu je v tomto prípe striktný: politickú činnosť redaktorom zakazuje. Naviac, kódex zväzuje redaktora aj pri jeho verejných prejavoch: „Pri blogovaní a iných verejných prejavoch pracovníci pamätajú na to, že ich postoje a názory môžu byť vnímané ako postoje denníka SME. Aj pri verejných prejavoch sa preto riadia základnými hodnotami denníka SME. Za verejné prejavy sú považované aj názory zverejňované na internetových fórach, Facebooku, Twitteri a podobných službách, pokiaľ sú dostupné širšiemu okruhu ľudí (nielen najbližšej rodine a priateľom)."
„Bekmatov v redakcii MY Turčianske noviny zamestnaný nie je. Požiadal o možnosť spolupracovať s redakciu pred dvoma či troma mesiacmi, navrhol nejaké témy, niektoré som mu navrhla ja, hovorili sme o tom, ako ich má spracovať, koho osloviť," povedala pre blog O médiách šéfredaktorka Turčianskych novín Viera Legerská, ktorá mu vytvorila priestor v novinách. Zatiaľ mu podľa jej slov uverejnili len dva materiály - jeden o výstavbe stojísk na komunálny odpad, druhý o rekonštrukcii detského ihriska. „Obidve témy sú občianske, boli spracované z môjho hľadiska so snahou o objektivitu, okrem kompetentných oslovil aj občanov. Nešlo o komentovanie témy, boli to publicistické materiály, autor v nich nevyjadroval žiaden postoj," povedala Legerská.
„Jeho ambíciu písať pre nás som brala ako ambíciu kohokoľvek iného, kto sa chce v budúcnosti profesionálne venovať novinárčine. Takýchto ľudí je v Turci viac a je aj pravda, že medzi našimi spolupracovníkmi máme ľudí, ktorí sa rôzne angažujú. Ale v príspevkoch, ktoré od nich uverejňujeme, jasne odlišujeme propagáciu ich presvedčenia, či ich pracovných pozícií od spravodajstva. To prvé neuverejňujeme, a ak áno, propagácia politických postojov, rôznych stanovísk k témam atď. je u nás spoplatňovaná," povedala Legerská. Ale povedala aj to, že teraz "spoluprácu s Bekmatovom zvážim."

Myslím si, že pre noviny, hoci aj regionálne, by malo platiť striktné oddelenie novinárov od politikov. Redaktor vytvára meno novín a je jedno, či napíše dva články alebo dvesto. Aj svojim menom a verejnými prejavmi dáva charakter novinám a preto by pre vedenie regionálnej redakcie bolo vhodné, aby si tieto základné veci ako politická angažovanosť zistila skôr. V prípade Bekmatova to bola otázka niekoľkých sekúnd strávených s Google.
Šéfredaktor SME je pri hodnotení Bekmatova striktnejší: „Spravodajstvo by nemal písať aktívny politik. Je to v rozpore s etickým kódexom a v denníku SME sa to snažíme prísne dodržiavať," povedal Matúš Kostolný.
A k Arturovi už len toľko: každý má právo angažovať sa kde chce, v prospech čoho chce a môže kandidovať hoci aj za komunistov. Ale keďže študuje žurnalistiku, nepoznám katastrofálnejší spôsob odštartovania novinárskej kariéry ako vstup v dvadsiatke do ÚV KSS. Pole svojej budúcej mediálnej kariéry si tak výrazne zúžil - minimálne o médiá, pre ktoré platí etický kódex.
Foto: verejný profil Bekmatova na Facebooku
Viac zo sveta médií na stránke O médiách.