Finančná správa šíri fámu. Médiá s ňou

Písmo: A- | A+

Pani bola nakupovať. Zaplatila pri pokladni. Blok vyhodila. Na parkovisku k nej prišiel Róm s jej bločkom, začal kričať, že mu ukradla nákup a musela to riešiť polícia, takto v skratke vyzerá správa, ktorá sa už mesiace a možno aj roky šíri e-mailom ako nevyžiadaná pošta, alebo na facebooku vždy s upozornením "zdieľajte, zdieľajte." V debatách vyvoláva rozhorčenie, nenávistné komentáre, ale čoraz viac ľudí reaguje aj slovami: Nešírte túto fámu, je to hoax! - teda nepravdivá poplašná správa.

Obrázok blogu

To, že Finančná správa použila hoax, aby spropagovala svoju bločkovú lotériu, a médiá fámu vydávajú ako spravodajský článok, je niečo, čo nemá ďaleko od štátom garantovaného šírenia paniky.


V pondelok Finančné riaditeľstvo vydalo na "hlavičkovom papieri" varovanie pred zneužitím odhodených bločkov: "Finančná správa upozorňuje občanov, aby si dávali pozor na bločky, ktoré dostanú pri nákupe a následne ich odhodia. Na strednom Slovensku sme totiž zaznamenali prípady ich zneužitia," píše riaditeľstvo. A ako príklad zverejňuje text, ktorý im vraj prišiel na novú e-mailovú adresu: „Nakúpila som v supermarkete a lístok som nechala pri pokladni, vždy to tak nechávam, veď to predavačka vyhodí. Ale tentoraz vzal lístok muž, ktorý stál v rade za mnou. Keď som prišla k autu, začal kričať na celé parkovisko, že som mu ukradla košík s nákupom, že má na to blok (ten môj vyhodený) a zavolal policajtov. Zachránilo ma, že som platila kartou. Keď to muž počul, ušiel. Inak by som, podľa policajta, mala problém, pretože doklad o zaplatení mal on, nie ja. Takéto prípady sú vraj čoraz častejšie..."

Som prekvpená, že Finančná správa nemá problém zverejniť text, ktorý vychádza len z jedného e-mailu. Na moje otázky kto prípad nahlásil, ktoré oddelenie polície prípad riešilo a ako vyšetrovanie dopadlo odpovedala hovorkyňa Finančnej správy a autorka tlačovej správy Patrícia Macíková: "Podnet, na ktorý sa pýtate, prišiel na adresu pokladnica@financnasprava.sk. Finančná sprava garantuje občanom, že podnety budú riešené anonymne. Teda nemôžeme konkretizovať." Polícia, ktorú som oslovila tiež, zatiaľ mi takýto prípad neohlásila.

Je to s malými úpravami rovnaký obsah, aký sa šíri po facebooku ako hoax, (čiže na internete šírená nepotvrdená informácia). 
Toto som napríklad našla na fóre diva.sk, ide o príspevok z júna tohto roka:

Obrázok blogu

A jedna z posledných takýchto správ je na fóre na varecha.sk:

Obrázok blogu

Za posledný rok túto správu nájdete aj na mnohých facebookových fórach, pri ktorých pribúdajú nenávistné komentáre (čo predpokladám, bude aj pod týmto článkom) a za nimi komentáre ľudí, ktorí upozorňujú: "Ľudia nebláznite, je to starý hoax, či fáma."

Správa vznikla už pred niekoľkými rokmi. Už v marci v roku 2011 blogerka v Česku upozornila na šírenie rasisticky ladeného spamu s rovnakým obsahom ale v češtine:

Obrázok blogu

Zarážajúce však v tomto prípade je, že Finančná správa, použila hoax, hoci jej prišiel e-mailom, aby v tlačovej správe spropagovala novú e-mailovú adresu. Smutné je aj to, ako jej médiá naleteli. Viaceré redakcie z tlačovej správy urobili spravodajský článok a šíria fámu a s ňou aj paniku ďalej. Napríklad agentúra SITA, od ktorej preberá texty veľká časť médií, napísala článok Žena odhodila pokladničný blok, takmer prišla o svoj nákup, samostatný článok o "prípade" napísala aj Pluska, Aktuality.sk, príspevok bol aj v Televíznych novinách Markízy a písali o tom aj ďalší. Bez toho, aby si informáciu overili a zistili, kde, kedy a či vôbec sa stala.

Skryť Zatvoriť reklamu