Hríb, Korda, Mojžiš a politika

Dvaja novinári boli pár týždňov lídrami kandidátky politického hnutia. Teraz sa vracajú k svojej profesii, kde sa politike vyhýbať nebudú. Ako budú teraz písať o politike, keď ňou sami žili? Majú konflikt záujmov?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (84)
Hríb a Mojžiš v Lampe
Hríb a Mojžiš v Lampe (zdroj: .týždeň)

Kandidátka Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sa čiastočne rozpadla. Jej líder, novinár a fyzik, Martin Mojžiš a bývalý šéf videospravodajstva sme.sk Eugen Korda si veľa politiky neužili. Kandidátku opustili a vracajú sa medzi novinárov - obaja do .týždňa, kde budú informovať a komentovať okrem iného aj politiku. Korda bude robiť videosprávy pre web .týždňa.
Mojžiš má v .týždni na starosti rubriku veda, ale písal aj do iných rubrík - písal o kauzách Cervanová, Hedvige Malinovej či o Planéte vedomostí, nevyhýbal sa ani komentovaniu politiky. Po vstupe do politiky šéfredaktor .týždňa Štefan Hríb povedal, že „Martin bude ďalej náš redaktor pre vedu. Len ak by chcel občas napísať o politike, bude mať iba postavenie hosťa, ako všetci ostatní kandidáti." A osobne podporil jeho vstup do politiky komentárom v .týždni, kde napísal aj to, že si myslí, že to „.týždeň neoslabí, ale posilní."
Dnes sa Mojžiš vracia k pôvodnému písaniu. „Tým, že odišiel z kandidátky, vracia sa do svojho pôvodného statusu, keď písal nielen o vede," povedal pre blog O médiách Hríb.

Politike sa vyhýbať nebudú
Prebehovanie medzi novinárčinou a politikou v sebe nesie vždy komplikácie. V OĽ obaja tvorili volebný program, spoluvytvárali kandidátku, verejne dávali politické vyjadrenia, komentovali politických protihráčov. Teraz majú byť novinármi, od ktorých sa očakáva nezaujatosť. Obaja však už nezávislo nepôsobia a musia sa vysporiadať s týmto konfliktom záujmov.
Podľa etického kódexu novinárov medzi hlavnými zásadami, ktorými sa novinár riadi vo svojej práci, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita. A kódex hovorí aj to, že novinár sa politicky neangažuje, ak by jeho politická činnosť mohla viesť ku konfliktu záujmov a spochybniť jeho nestrannosť alebo objektivitu. Ku kódexu pristúpili viaceré veľké médiá, .týždeň medzi nimi nie je.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez ohľadu na kódex je na zvážení každého média, akú hranicu vo vzťahu k politike si zvolí. Priatelenie s politickými stranami je totiž pre každé médium dvojsečnou zbraňou - pripúta k sebe síce podporovateľov strany, ale môže si zároveň odohnať odporcov strany, čo sa môže odraziť na predajnosti či čítanosti média. Zásadnejší je fakt, že otvorenou podporou strany či hnutia sa na obsah článkov, dôvody ich písania, môžu čitatelia pozerať aj cez optiku záujmov politickej strany.

Korda sám cíti, že vstupom do politiky sa jeho pozícia novinára zmenila. „Na chvíľu som nakukol do zákulisia politiky a tak si o nej dnes viem urobiť trošku zasvätenejší pohľad. Budem sa však niekoľko týždňov vyhýbať kontaktu s týmto zoskupením, pretože viem, že môj pohľad by bol zaujatý," povedal Korda, ktorý sa chystá robiť „širšie koncipované reportáže, ktoré sa nebudú priamo dotýkať politiky." Zároveň však dodáva aj to, že politike „sa však v žiadnom prípade nemienim vyhýbať."
Mojžiš hovorí, že vstupom do politiky je bohatší o istú skúsenosť, a to, či mu to v očiach čitateľov poškodí alebo nie, posúdiť nevie. Myslí si však, že pre ľudí je dôležitejší samotný text, ako jeho autor. „Tí, ktorí tomu budú dôverovať, si to prečítajú, a tí, ktorí nebudú dôverovať, si to prečítajú s istou ostražitosťou," myslí si Mojžiš.
Obmedzenia ani mantinely pri písaní o politike im Hríb ako šéfredaktor dávať nebude. „Sú to veľmi rozumní ľudia, ktorí vedia, čo sa hodí, čo nie. Úplne im dôverujem," povedal Hríb.

Ani Hríb neskrýva sympatie k OKS a KDS
Mojžiš, podobne ako Hríb, netajil ani netají svoje sympatie k politikom z OKS a KDS a Mojžiš aj pomáhal pri kampani OKS v roku 2010. Na kandidátku OĽ šiel kvôli „veľkorysej ponuke Matoviča pre OKS a KDS." Mojžiš konflikt záujmov medzi prácou novinárov a angažovaním sa v politike necítil ani pred tým. „Pre mňa bolo vždy jedným zo zmyslov tohoto časopisu, aby boli v parlamente radšej slušní ľudia, než neslušní. Keď ma minulý rok OKS oslovila s otázkou, či by som im nepomohol v kampani, bez zaváhania som súhlasil, pretože som to cítil ako dôležité. Pre mňa je tento časopis a to, aby boli v politike ľudia ako Zajac, Dostál, Mikloško, Palko, prejavom toho istého záujmu. Takto to proste cítim." povedal v rozhovore v .týždni po vstupe do OĽ.

Šéfredaktor .týždňa osobne pomáhal Obyčajným ľuďom v tomto predvolebnom období tiež. Upozornil na to aj Igor Matovič, keď opisoval, ako vznikal ich program, a že odporúčania dával okrem Mojžiša aj Hríb.
Hríb to nepoprel a komentuje to takto: „Odkedy sa Martin Mojžíš, Štefan Bučko, Eugen Korda a ďalší rozhodli, že pôjdu na kandidátku OĽ, a prišli na ňu aj OKS a KDS, bolo mi jasné, koho budem voliť. Vzťah OĽ ku mne bol dva roky charakterizovaný dôverou." Po detektorovom odchode viacerých ľudí z OKS, KDS a Mojžiša a Kordu sa jeho vzťah k OĽ zmenil. „Poníženie slušných ľudí detektorom lži ma ľudsky sklamalo. Je to už celkom iný príbeh, ktorý sa rozchádza s mojim pochopením o lojalite, vzájomnej úcte a zdravom rozume," povedal pre blog O médiách.

Predseda správnej rady Medzinárodného tlačového inštitútu na Slovensku Pavol Múdry si myslí, že prestupy novinárov do politiky a najmä späť nie sú veľmi vhodné. „Je to však na rozhodnutí média či novinárov, ktorí boli chvíľu v politike. Nič tomu nebráni. Médium však jasne naznačuje svoje politické zameranie. A u časti svojich čitateľov a divákov môže stratiť dôveryhodnosť." Podľa Múdreho u nás ešte nie je zvykom deklarovať v médiu jasne svoje politické sympatie ako napríklad v USA, kde New York Times pred štyrmi rokmi jasne deklarovali, že podporujú Obamu v prezidentských voľbách.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu