
Materiál, na základe ktorého sa vláda rozhodla kupovať akcie SPP, jej napísal predávajúci, upozornil v stredu Daniel Lipšic z Nova. Ktokoľvek si to mohol pozrieť v elektronickom dokumente verejne prístupnom na internete vo vlastnostiach dokumentu. Išlo o spoločnosť J&T Investment Advisors -firmu, ktorá je pod iným menom súčasťou súkromného majiteľa SPP.
Podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského išlo o nedorozumenie. Spoločnosť J&T tvrdí, že na dokument nemala žiaden vplyv.
Informácia ale vyvoláva otázky o vplyve oligarchov na dôležité rozhodnutia krajiny. Preto je to dôležitá informácia a médiá by mali hľadať v tejto kauze pravdu. Pozrela som sa, ako sa podozreniu venovali televízie vo večerných správach a denníky. Medzi médiami sú totiž aj také, ktoré majú k J&T blízko.

Tu je výsledok: JOJ si kauzu nevšimla vôbec, a ani Nový Čas. TA3, Plus Jeden Deň a Pravda len veľmi okrajovo, krátkou správou na doplnkovom mieste svojho spravodajstva.
Naopak televízia Markíza venovala kauze dve reportáže. "Toto tu ešte nebolo, vládny materiál sám o sebe prezradil prepojenie na finančnú skupinu," týmito slovami otvárali hlavné správy moderátori. Markíza v dvoch reportážach priniesla pohľad oboch strán a odcitovala napríklad komentátora Mariána Leška, že "kauza je na úrovni Gorily".
Upútavkou na kauzu otvárala Správy aj RTVS. Podrobnú reportáž zopakovala aj v Správach a komentároch.
Televízia JOJ, ktorá je cez vlastnícku štruktúru personálne prepojená na finančnú skupinu J&T, nepriniesla v hlavných správach nič. Požiadala som o stanovisko televíziu, zatiaľ ho neposkytla. Paradoxne, na webe Veľké noviny JOJ v archíve sa začínajú aj reklamou SPP.

Takmer vôbec o prípade neinformovala ani spravodajská TA3, ktorú vlastní Grafobal Ivana Kmotríka. Vo svojich Hlavných správach tému síce spomenula, ale len niekoľkoriadkovou prečítanou krátkou správou. J&T a jej blízke firmy patria podľa množstvá spotov na obrazovke medzi najčastejších inzerentov televízie. Patrik Tkáč bol aj súčasťou promo spotu TA3, v ktorom gratuloval televízii k narodeninám.
Denník SME s touto témou otváral noviny - patril jej hlavný článok, stĺpček komentátora a dvaja redaktori spracovali článok na oddelení ekonomiky.
Nie veľmi dlhý ale vlastný autorský článok venovali téme aj Hospodárske noviny. Téme oligarchov a SPP sa venoval ešte minulý týždeň Dag Daniš v komentári Ficov podvod roka, kde napísal, že "J&T na Ficovom „zlatom reze" zarobí milióny."
Pravda dala len pár viet v krátkej agentúrnej správe. Rovnako aj denník Plus Jeden Deň. Týždenník Plus 7 dní z rovnakého vydavateľstva v najnovšom vydaní síce nemohol zastihnúť tému elektronickej stopy po J&T, ale priniesol rozsiahly článok "O plyn nejde", v ktorom píše, že "ovládnutie SPP štátom je biznis výhodný pre stranícke záujmy aj finančných žralokov."
V Novom Čase som v dnešnom vydaní nenašla nič.
Hoci minister Malatinský popiera podiel J&T na autorstve dokumentu, médiá by pri tak závažnom podozrení mali o prípade informovať svojich čitateľov a hľadať pravdu. To, že to prehliadli, vyvoláva podozrenie, že sa téme vyhli zámerne.
Vplyv záujmov majiteľov, či inzerentov na obsah sa nemusí prejavovať len reportážami o firemných večierkoch, otváraní nových podnikov, ale aj tým, že sa niektorým témam televízia alebo noviny jednoducho nevenujú.