Kotlebova kampaň v normálnych médiách nemá miesto

Do druhého kola v župných voľbách postúpil v Banskobystrickej župe pravicový extrémista Marian Kotleba. TA3 mu poskytla priestor v kampani už pred prvým kolom, keď ho pozvala do predvolebnej diskusie. RTVS ho pozýva teraz. Markíza už stihla rozoberať jeho módny vkus. Iné médiá sa rozhodli mu priestor v kampani neposkytnúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (266)
Obrázok blogu

Šéfredaktori denníkov Pravda, Hospodárske noviny a Aktuálne.sk sa rozhodli, že Kotleba a jeho predvolebné názory v ich novinách miesto nemajú. „Nepoznám dôvod, prečo by sme mali dávať priestor kandidátovi, ktorého angažmán vo verejnom živote spochybňuje to, na čom chcela táto krajina po novembri 1989 stáť: na rešpektovaní ľudských práv a parlamentnej, zastupiteľskej demokracii," povedal pre Omédiách.com šéfredaktor HN Peter Vavro. Podobný názor má aj Nora Slišková z Pravdy.

„Napriek tomu, že redakcia Aktuálne.sk si váži a ctí spravodajské hodnoty a novinársku etiku, myslíme si, že zamedzenie šírenia neznášanlivosti a názorov, hlásajúcich návrat k stavovskému systému vojnového Slovenského štátu, je dôležitejšie," napísala vo svojom vyhlásení redakcia Aktuálne.sk.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrite si: Názory jednotlivých šéfredaktorov na Kotlebu v médiách

SME to takto jednoznačne nevidí. Po voľbách vyšiel v SME krátky rozhovor s Kotlebom, no zároveň viacero článkov, v ktorom denník vysvetľuje, v čom je jeho extrémizmus nebezpečný. "Médiá musia vysvetľovať čitateľom, čo sa stalo, prečo vyhral. V SME však nedostane priestor na jednostranné prezentovanie názorov. Musíme si dávať pozor, aby sme mu nedávali priestor na šírenie extrémizmu a nenávisti, kde by hovoril veci, ktoré sú na hrane a niekedy aj za zákonom."

O niekoľko dní je druhé kolo volieb.

Médiá majú neľahkú úlohu. Už to nie je o tom, či bude mať Kotleba rovnaký priestor, ako iní kandidáti. Zákon pri týchto voľbách o kampani v televízii a rádiu nehovorí nič. Preto aj RTVS nemala povinnosť vysielať kampaň ani špeciálne diskusné relácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa povolebných komentárov je jasné, že všetky dôležité médiá u nás chápu, že extrémizmus by na Slovensku vyhrávať nemal. Diléma je však v tom, či pri ignorovaní Kotlebu a nevysvetľovaní jeho názorov sa extrémizmus nebude šíriť ešte viac.

Nemyslím si ale, že je správne zavolať Kotlebu, pustiť mu časomieru a nechať ho rozprávať, ako to urobila TA3 pred prvým kolom volieb. Mám obavu, že to bude rovnako aj na RTVS, ktorá chystá duely a ktorej šéf Václav Mika jeho prítomnosť obhajuje. Ak už sa médiá rozhodnú prinášať jeho názory, mali by v rovnakom momente upozorňovať ľudí, v čom je extrémizmus nebezpečný.

Skryť Vypnúť reklamu

Či sú voľby, alebo nie, médiá nemajú žiadnu povinnosť dávať priestor extrémistom. Pretože názory Kotlebu sú často v rozpore s demokratickými princípmi.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu