Novinárske ceny sú rozdané - ocenený je Hríb, Vagovič aj Maloch

Písmo: A- | A+

Dnes večer boli v Bratislave slávnostne zverejnené výsledky súťaže Novinárska cena 2011. Dve získal investigatívny novinár Marek Vagovič z .týždňa a rovnako dve reportér Ján Maloch s Markízy. V celkovo 19 kategóriách najviac - šesťkrát - bodoval časopis .týždeň. Štyri ceny sa ušli RTVS a tri vydavateľstvu Petit Press (ktoré vydáva SME). Medzi ocenenými sú aj dvaja blogeri.

Lampa
Lampa 

Do 8. ročníka súťaže bolo prihlásených 409 autorov. Poroty zložené z odborníkov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Talianska, či Veľkej Británie najprv v každej kategórii vyberali tri až štyri nominácie a z nich víťazov.

Tohtoročné oceňovanie môže byť prekvapením pre Radu pre vysielanie a retransmisiu. Relácia, ktorú vyhodnotila ako porušenie zákona, nezávislá porota Novinárskej ceny ocenila. V kategórii najlepší rozhovor, diskusia alebo beseda v elektronických médiách zvíťazila RTVS s reláciou ŠTEFANA HRÍBA Lampa o kauze Cervanová. Moderátor pozval do relácie mužov, ktorí boli právoplatne odsúdení z vraždy študentky medicíny. Licenčná rada dala televízii pokutu 50-tisíc eur a povinnosť trikrát odvysielať oznam o porušení zákona, relácia podĺa nej porušila povinnosti na ochranu ľudskej dôstojnosti. Proti relácii vyhlásením protestovala aj Generálna prokuratúra, ktorá kritizovala jednostrannosť. Hríb do relácie pozval aj sudcov, vyšetrovateľa a prokurátorov, tí neprišli.

až dve ceny si odniesol novinár .týždňa MAREK VAGOVIČ. V kategórii najlepší rozhovor v printových médiách bol Vagovič ocenený za rozhovor s Jaroslavom Spišiakom s názvom Prokuratúre nedôverujem a v kategórii najlepší analyticko-investigatívny príspevok v printových médiách za tri články S bulvárom v pätách, Náckovia medzi nami, Prokurátori (v poslednom bol ako spoluautor).

Za najlepší analyticko-investigatívny príspevok v elektronických médiách porota označila sériu príspevkov Kauza: Platina na Markíze, ktorej autorom bol reportér JÁN MALOCH. Aj on získal ešte jednu cenu - najlepšiu televíznu reportáž za príspevky o pátraní po zlodejoch áut na Markíze.

Cenu za najlepšiu reportáž v printových médiách si odniesol opäť .týždeň za obsiahlu reportáž o bojoch proti Kadáfiho režime v Líbyi od troch zahraničných novinárov: MATTEO FAGOTTO, UGO BORGA, GIMPAOLO MUSUMECI s názvom Líbyjská séria.

Najlepšiu rozhlasovú reportáž podľa poroty pripravila redaktorka RTVS Rádia Regina SOŇA GYARFÁŠOVÁ - 83 600 rokov alebo správa z 1 cesty.

Cenu najlepší komentár v printových médiách dostal zástupca šéfredaktora denníka SME KONŠTANTÍN ČIKOVSKÝ za sériu komentárov.

Za najlepší regionálne publikovaný príspevok boli vyhlásené dva články od redaktora Košického Korzára ROMANA ROKYTKU s názvom Syn šéfa košického súdu sa stal expresne prokurátorom, Šéf súdu môže zostať vo vedení HC Košice.

A najlepší regionálne odvysielaný príspevok priniesla VANDA TUCHYŇOVÁ vo vysielaní RTVS Rádia Regina Banská Bystrica s názvom Tisíce eur štátnych peňazí.

Viťaz v kategórii reportážna fotografia bol fotograf .týždňa MATÚŠ ZAJAC so sériou fotografií HOmeles PEople z prostredia Nocľahárne sv. Vincenta de Paul a Útulku sv. Lujzy de Marillac na Slovensku (.týždeň, phosphotos.sk).

Obrázok blogu

V kategórii najlepšia fotografická aktualita zabodoval dlhoročný fotograf TASR RADOVAN STOKLASA so snímkom Stret fanúšikov futbalového klubu Spartak Trnava s políciou. Do konkurenčnej agentúry SITA zas putuje cena za najlepšiu športovú fotografiu pre JOZEFA JAKUBČA s názvom Kult tela.

Tento rok sa udeľovala aj cena Česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra, ktorú vyhral karikaturista FEDOR VICO so sériou karikatúr pre Hospodárske noviny.

Cena Google za inovatívnu občiansku online žurnalistiku dostal MARTIN FILKO za sériu blogpostov o slovenskom zdravotníctve na blog.etrend.sk.

Cena Google za inovatívnu profesionálnu online žurnalistiku putuje do redakcia SME a sme.sk za online spravodajstvo z dňa hlasovania o eurovale a dôvere vláde (na sme.sk)

Okrem 16 spomínaných kategórií rada súťaže udelila aj tri špeciálne ceny: Cenu otvorenej spoločnosti venovanú pamiatke Karola Ježíka, Cenu British Council a Cenu Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska.

Cenu British Council za podporu medzikultúrneho dialógu dostal tím tvorcov STV RENÁTA ĎURIŠOVÁ, IVAN HANSMAN, VIERA KOŠŤALOVÁ a JÁN STRAČINA za reláciu Hádaj, kto nás pozval.

Cena Združenia vydavateľov periodickéj tlače Slovenska putuje do Pravdy MILANOVI ČUPKOVI a ANDREJOVI BARÁTOVI za Reportáže z koncov sveta.

Cenu otvorenej spoločnosti získala blogerka NATAŠA HOLINOVÁ za sériu investigatívnych článkov o Reedukačnom domove Spišský Hrhov a investigatívny novinár TOM NICHOLSON za článok v .týždni s názvom Kováčik a stratený spis.

Tento rok mohla hlasovať za ocenených aj verejnosť v kategórií Česko-slovenská cena verejnosti, ktorú získala známa česká investigatívna novinárka SABINA SLONKOVÁ za tému: Zvláštní vyšetřování: Přísně tajné platy v Aktuálně.cz.

Novinárska cena je medzi novinármi považovaná za najprestížnejšiu cenu v médiách. Súťaž organizuje Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation aj s viacerými partnermi.

Skryť Zatvoriť reklamu