OTO sa skončil a v RTVS sa cítia podvedení

Po tohtoročnom OTOvi ostalo v RTVS veľké sklamanie. „Naše náklady boli na naše pomery astronomické a tejto relácii sme spravili na naše pomery silnú kampaň," posťažoval sa pre blog programový šéf televízie Andrej Miklánek. Výhrady má aj voči kvalite. „Prenos mal slabšiu úroveň, ako sme očakávali." Nespokojný je však hlavne s tým, že organizátori zabránili premiére piesne určenej pre Eurovíziu. RTVS niesla veľkú časť nákladov galavečera, neodniesla si ani cenu útechy. Ale ukázala, že na rozdiel od súkromných televízií, ona aj na takúto bizarnú frašku peniaze má.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Obrázok blogu

Tohtoročný galavečer OTO 2011 bol vyvrcholením niekoľkomesačných naťahovačiek medzi vydavateľstvom Ringier Axel Springer a Markízou, ktorý sa na svojej obrazovke - z mne nepochopiteľných dôvodov - rozhodla zrežírovať, zaplatiť časť nákladov a odvysielať verejnoprávna RTVS. Hneď v úvode upozorňujem, že fraškou nemyslím úroveň programu, kde sa občas objavili aj celkom vtipné momenty.

Fraška to bola z iných dôvodov. Na obrazovke STV sa uskutočnila súťaž štyroch televízií, z ktorých jedna - Markíza - v jej začiatkoch spochybnila podmienky súťaže a oznámila, že nesúťaží. Vyzvala organizátorov, aby ju do súťaže nezaradili a divákom odkázala, aby jej hlasy neposielali. Pri akejkoľvek inej súťaži by to pre organizátorov znamenalo, že Markízu vynechajú a hrajú len s tými, ktorí majú záujem. Napriek tomu organizátori výsledky, aj s takto oslabenými hlasmi pre Markízu, vyhodnotili a porovnávali neporovnateľné.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to ako keby ste sa vysmievali Martinovi Mojžišovi, že dostal vo voľbách málo hlasov, hoci už pred mesiacom oznámil, že od Matoviča odchádza a že pekne prosí, aby ste mu preto žiadne krúžky nedávali.

Naspäť k OTOvi. Galavečer sa rozhodla vysielať finančne poddimenzovaná a málo atraktívna RTVS. Do projektu išla napriek spochybňovaniu pravidiel súťaže a napriek skúsenostiam z posledných rokov, kedy sošky takmer vôbec nedostávala.

Súťaži však poskytla lukratívny vysielací priestor v piatkovom prime-time. Zaplatila veľkú časť nákladov - podľa zmluvy a mojich informácii z STV niečo cez 150 tisíc eur - platila režisérku, architekta, scénu, moderátora... Dva mesiace poskytovala na promo relácie výrazný reklamný priestor.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledok: žiadna cena, nevýrazná sledovanosť, zlomyseľný humor na účet neprítomnej Markízy. Reklamu u nej mali tváre JOJ, organizátorka Jana Prágerová, vydavateľstvo Ringier, Mercedes, všadeprítomný šéf Kooperatívy Juraj Lelkes a jeho manželka Sisa Lelkes Sklovská.

To hlavné, čo si od OTA v RTVS sľubovali, bola ohlasovaná premiéra piesne Mira Šmajdu (po novom sa volá Max Jason Mai), s ktorou má reprezentovať Slovensko na Eurovízii. A hoci to bolo v scenári a vedenie RTVS s tým rátalo, Šmajda na konci z torty nevyskočil. Na veľké prekvapenie programového riaditeľa RTVS ho z programu vyčiarkli. Miesto premiérovej pesničky bol vrcholom večera bizarný rozhovor Lelkesa a Prágerovej o tom, kto mohol prísť a neprišiel, ktorý riaditeľ zachoval správny postoj a ktorá riaditeľka nie. Snáď na toto záverečné defilé galavečera v RTVS tak skoro nezabudnú. Minimálne do doby, keď príde ďalšia ponuka od Prágerovej na spoluprácu pri príprave OTO 2012.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa SME, ale aj viacerých ďalších médií, vystúpenie Šmajdovi po generálke údajne zatrhla organizátorka Prágerová. Pokúšam sa získať jej stanovisko, na moje otázky zatiaľ nereagovala.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu