reklama

Pre 99% robia reklamu Zelení a možno aj nová dáma s ružou

Strane 99% sa pravdepodobne zdá zákonný limit 30 minút na reklamu v jednej televízii krátky. Hoci patrí medzi strany s najväčším množstvom reklamy, jej spoty ale bez loga 99% sa vysielajú aj pod logom nenápadnej strany Zelení. To nie je všetko. Na obrazovke sa objavil aj zvláštny spot s neznámou ženou a ružou, ktorý nápadne pripomína túto stranu. Markíza ho zaradila do bežných reklamných blokov, kde je politická reklama zakázaná. Je možné, že ide o nový klon januárovej kontroverznej kampane 99%.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)
Obrázok blogu

Politická reklama je v televíziách povolená len v období tri týždne pred voľbami a každá strana má právo kúpiť si v jednej televízii za celé toto obdobie priestor 30 minút. Ak sa vám zdá, že spoty 99% vidíte častejšie ako iné, nemusí to byť náhoda. V blokoch politickej reklamy (napríklad na JOJ) totiž okrem spotov 99% vysielaných s logom strany, púšťajú aj takmer identický spot „Toto je naša chvíľa", ale bez loga, kde je na konci oznam, že Zelení vo voľbách podporujú 99 percent - občiansky hlas. Spot si všimli aj Hospodárske noviny. K spotu sa strana v HN prihlásila, ale jej zástupca Pavel Hraško už nevedel povedať, koľko ich spot stál.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

((spot))

Odkúpila, či inak získala strana 99% od strany Zelení reklamný priestor? Alebo jej ho strana veľkodušne ponúkla? Na moje otázky líderka strany Jana Pavlovičová neodpovedala. A ani Ivan Weiss z 99 %. Ticho je aj JOJ. Na otázky, ktorá strana a aký priestor si v ich vysielaní kúpila, televízia neodpovedala.

Licenčná rada síce dohliada na vysielanie televízií, nie však na politickú reklamu. „Spory týkajúce sa rovnosti rozdelenia a určenia času na vysielanie politickej reklamy rieši Ústredná volebná komisia. To by sa týkalo aj tohto prípadu," povedal pre blog riaditeľ kancelárie rady Ľuboš Kukliš. Ak by to niektorej strane v predvolebnom boji prekážalo, podľa zákona „spory týkajúce sa rovnosti rozdelenia a určenia času na vysielanie politickej reklamy alebo na účasť v diskusných reláciách rieši Ústredná volebná komisia." Ako presne, zákon nehovorí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nenápadný spot s ružičkou

Včera sa na Markíze (a možno aj inde) objavil zvláštny spot neznámej ženy s ružou vysielaný v bežnom reklamnom čase. Spot je podpísaný občianskym združením Sľubovali.sk, no veta ženy „od štátu chcem rovnosť platov mužov a žien," je rovnaká, ako jeden z hlavných sloganov 99%. Podobností s rukopisom 99% je viacero - nahovoril ho pravdepodobne ten istý ženský hlas, má podobnú grafiku aj štýl. Nie je preto vylúčené, že januárový spot propagujúci 99% cez neznáme občianske združenie, za ktorý televízie dostali sankcie, má ďalší klon. Ani v tomto prípade Weiss neodpovedal. A Markíza tvrdí, že mimo vyhradený čas politickú reklamu nevysiela.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Politická reklama je v bežnom reklamnom priestore televízií zakázaná. To, že pri spote nie je logo strany, však neznamená, že ju licenčná rada pri skúmaní neoznačí ako politickú reklamu. Podľa Kukliša časť definície politickej reklamy sa týka aj hesiel. „Ak by teda preukázateľne išlo o popularizáciu hesla konkrétneho politického subjektu, bola by to politická reklama." V takom prípade to môže rada označiť za porušenie zákona, kde hrozí vysielateľom sankcia.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu