Prečo Hríb nepozval Pentu?

Vo štvrtok večer skončila relácia Večer pod lampou neobvykle. Penta, aj keď nebola v štúdiu, dala dostatočne hlasno vedieť, ako si predstavuje vďačnosť od šéfredaktora .týždňa - časopisu, do ktorého roky dávala peniaze. Relácia ukázala aj to, že moderátor Štefan Hríb nemá, alebo ani nechce mať jasnú predstavu o tom, kto je a kto nie je zástupcom Penty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (65)
Štefan Hríb a Alexej Fulmek debatujú v relácii Večer pod lampou
Štefan Hríb a Alexej Fulmek debatujú v relácii Večer pod lampou (zdroj: Reprofoto RTVS)

Štefan Hríb pripravil diskusiu o ohrozenej nezávislosti médií. Hoci sa diskutovalo hlavne o tom, ako Penta postupne skupuje veľké vydavateľské domy a čo to znamená pre nezávislosť žurnalistiky, Hríb samotnú Pentu nepozval.

Do relácie prišli dvaja novinári z Česka, šéf webu Trendu a riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek. Už pred reláciou dostal Hríb otázky od čitateľov, prečo v takej diskusii nebude Penta. Rovnako sa prítomnosti Penty ešte pred reláciou dožadovalo vedenie RTVS. Hríb napriek tomu druhú stranu nezavolal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznajúc Štefana Hríba, ktorý v minulosti nemal problém urobiť reláciu priamo so zástupcami "finančných žralokov", ma takéto rozhodnutie prekvapilo. Ešte viac ma ale prekvapilo, že označil Alexeja Fulmeka a novinára z Trendu Tomáša Czwitkovicsa za zástupcov Penty. To je absurdné.

Status
Status (zdroj: FB)

„Včera v Lampe boli zástupcovia vydavateľstiev a redakcií, nie majitelia. A vydavateľstvá s účasťou Penty tam boli zastúpené hneď dve,“ reagoval aj dnes Hríb. 

Fulmek bojuje proti vstupu Penty do Petit Pressu, otvorene ju kritizuje, niekoľkokrát upozornil na to, že relácia nie je pre neprítomnosť Penty vyvážená. Aj z reakcií redaktora Trendu bolo vidieť, že zo vstupu Penty do Trendu veľkú radosť nemá. Fulmeka s Czwitkovicsom je ťažko považovať za ľudí, ktorí majú vysvetľovať motiváciu Penty na vstup do médií.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko po skončení relácie Penta na Twitteri ukázala, ako vyzerá jej moc v praxi. Napísala, že Penta a Haščák roky financujú .týždeň a neskôr to aj vysvetlila ako, Hríb na to (reagoval). Malo to byť priamym skupovaním nákladu a cez nadáciu Penty, z ktorej mimochodom tiekli v minulosti peniaze aj do Trendu.

Penta
Penta (zdroj: Twitter)

Včerajšie udalosti okolo Lampy hovoria o dvoch veciach. To, že Hríb do relácie Pentu nezavolal, vyvoláva dojem, že sa bál Haščáka a toho, že spomenie dary pre .týždeň v priamom prenose.

To, že Penta v posledných rokoch finančne pomohla časopisu, malo v tej relácií zaznieť a rovnako mi to chýba aj v samotnom .týždni. Minimálne pri článkoch, v ktorých redaktori .týždňa hodnotili vstup Penty do médií a postoje iných redakcií.

SkryťVypnúť reklamu

A druhá vec? Nočný status Penty je ukážkou toho, s akou ľahkosťou sa táto finančná skupina, ktorá za niekoľko týždňov ovládla veľkú časť slovenských médií, dožaduje poslušnosti. Môže napísať aj sto etických kódexov. Z jej jednej vety na Twitteri je jasné, že od Hríba nečakala kritiku, lebo do .týždňa dala peniaze. To sa pritom stalo médiu, v ktorom nemá akcie a podporila ho "len" cez nadáciu. Ako asi bude ukazovať svoju moc v médiách, ktoré úplne ovládla?

Aktualizácia 19:40: Na komentár reaguje hovorca Penty

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu